Bezglutenowy mazurek


Gdy w zeszłym roku podzieliłam się z wami dwoma przepisami na wegańskie mazurki skrzynka o mało nie pękła w szwach. Jeszcze tego samego dnia dostałam kilkaset wiadomości z prośbami o kruchy, bezglutenowy spód pod groźbą zrujnowanej Wielkanocy i nadąsanej familii. Dlatego w tym roku przygotowałam bezglutenowego mazurka, który wynagrodzi wam wszystkie minione lata i powali pod stół całą rodzinę.

Jeśli chcecie znać prawdę, to nad tym przepisem pracowałam wyjątkowo długo. Zmieniałam mąki, dodawałam orzechy, kombinowałam z siemieniem lnianym oraz ilością oleju, jednak zawsze coś było nie tak i już po pierwszym kęsie gotowego mazurka myślałam jak na bezglutenową wersję to nawet dobry… A przecież powinien być tak dobry, żeby mógł na równi stawać w szranki z tradycyjnymi, wielkanocnymi mazurkami! Na szczęście po kilkunastu upieczonych i zjedzonych kruchych spodach udało mi się opracować ten idealny, który smakuje lepiej niż nie jeden pszenny spód. Cudownie kruchy, mocno migdałowy i odpowiednio słodki. Do tego na wierzchu wysmarowany kawowym krem z daktyli i obsypany strzelającymi pestkami granatu. Niech się schowa mazurek z kajmakiem od babci!

wersja do druku

Bezglutenowy mazurek

  • Czas przygotowania: do 45 minut 45M

Składniki na prostokątną blachę o wymiarach około 30 x 20:

100 g uprażonych migdałów
75 g mąki ziemniaczanej
75 g mąki ryżowej

120 g zimnego oleju kokosowego
¼ łyżeczki soli
1 łyżeczka ekstraktu migdałowego, opcjonalnie

1 – 2 łyżki purée z batata, dyni lub marchewki*
1 – 2 łyżki lodowatej wody

Składniki na krem:

1 szklanka daktyli
1 szklanka mocnej, zaparzonej kawy
2 łyżki masła orzechowego lub migdałowego
¼ łyżeczki soli
oraz: pestki granatu i roztopiona gorzka czekolada

* Purée z batata: upieczony lub ugotowany do miękkości batat zblendowany na gładkie purée.

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni. Daktyle zalać gorącą kawą i odstawić.
  2. Przygotowanie ciasta: do kubeczka blendera włożyć przestudzone migdały i blendować 30 – 60 sekund na mąkę. Następnie dodać obydwie mąki i blendować 15 – 30 sekund, aż do równego połączenia z migdałami.
  3. Do migdałów i mąki dodać zimny olej kokosowy wraz z ekstraktem oraz solą i blendować 30 – 60 sekund aż do całkowitego rozdrobnienia oleju kokosowego i otrzymania rzadkiej kruszonki. W międzyczasie dobrze jest dwa razy zatrzymać blender i zgarnąć masę łyżką ze ścianek kubeczka.
  4. Do pojemniczka blendera dodawać stopniowo po jednej łyżce purée z batatów na przemian z wodą, aż do uzyskania miękkiego, lepiącego się ciasta. Ciasto wyjąć z blendera, rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia, nakłuć widelcem i przenieść do lodówki na 15 minut.
  5. Przygotowanie kremu: daktyle odcedzić, kawy nie wylewać. Do pojemnika blendera dodać namoczone daktyle, masło orzechowe oraz sól i miksować 1 – 2 minuty na gładki krem. W razie potrzeby dodać 2 – 3 łyżki kawy, aby uzyskać odpowiednią konsystencje kremu.
  6. Kruchy spód z lodówki włożyć do piekarnika i piec przez 18 – 20 minut. Następnie przestudzić, posmarować kremem i udekorować pestkami granatu.

Porady:

  • W tym przepisie ważna jest dokładność – dokładnie miksujcie składniki, co jakiś czas skrobcie ścianki blendera i nie spieszcie się. Jeśli niedokładnie wymieszacie mąki z migdałami, olej kokosowy źle się rozprowadzi, a jeśli pozostaną grudki oleju kokosowego, ciasto będzie się kruszyć. Trzymajcie się przepisów i bądźcie spokojni!
  • Dobrze przestudźcie migdały, zanim dodacie je do blendera – w przeciwnym razie zamiast mąki otrzymacie masło orzechowe.
  • Olej kokosowy musi być naprawdę zimny – przed pieczeniem włóżcie go na pół godziny do lodówki.
  • Ciasto przed pieczeniem może być bardzo miękkie i wydawać się za rzadkie – nie zwracajcie na to uwagi, to sprawka oleju kokosowego, po upieczeniu będzie w sam raz.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. To będzie hit. W święta u mnie mazurki z racji twardości i za dużej słodkości nie były mile widziane, tylko makowiec i sernik,ale ten zrobię, składniki najlepsze, jakie mogą być. Zajadam się ostatnim blokiem czekoladowym : )
    Pozdrawiam i wysyłam dużo słońca z Krakowa, wreszcie jasno.

    • Niektórzy są uczuleni na gluten i takie przepisy są potrzebne, nam też należy się coś słodkiego. Mazurek wygląda pysznie na pewno go zrobię 🙂

    • Bo coraz więcej na ten gluten jest uczulonych tak się składa, a przepisów z glutenem masz mnóstwo i jeszcze więcej.

    • Albo dlatego, że bardzo dużo ludzi ma głupie uczulenie na głupi gluten… Albo dlatego, że sporo osób głupio choruje na głupie choroby przy których jedzenie glutenu nie jest wskazane. Wiem, że mój komentarz jest zgryźliwy. Jednak unikanie glutenu to nie tylko moda, to najczęściej konieczność lub rosnąca świadomość.

    • Dodam od siebie, że dobre, zdrowe bezglutenowe jak i wegańskie jedzenie jest dla wszystkich, czyż nie o to w tym wszystkim chodzi 🙂 ?
      Więcej świadomości i pozytywnej energii życzę.
      A tobie Marto za mazurka bardzo dziękuję, ja już 2 lata bez glutenu żyję i zdrowieję:)

    • Tylko tym, którzy jedzą normalnie wydaje się, że to moda. Dla mnie to konieczność, od niedawna niestety, gdybym nie musiała nie jadłabym bezglutenowo, uważam, że jest to bardzo trudna dieta. Dziękuję za przepis 🙂

      • Zgadzam się- dla kogoś, kto bardzo lubi „glutenowe” produkty, to trudna droga. W weganizmie niczego mi nie brakuje. Po pierwsze- jest ogrom przepysznych i zdrowych zastępników. Po drugie- na weganizm przechodzi się z własnej woli. A gluten, nie dość że jest niemal wszędzie, to rezygnuje się z niego z przymusu. I na koniec- produkty z glutenem mają mało gotowych do kupienia, dobrych zastępników. Ale tego nie zrozumie osoba, która nie musi tak żyć…

    • Dlaczego od razu głupiej? Moja córka nie moze jeść glutenu, musi być na ścisłej diecie i ja np szukam przepisów na różne bezglutenowe potrawy i wypieki. Dlaczego ona miałaby nie mieć świąt? Nie tylko moda tutaj gra rolę.

    • Ala, używałam Thermomixu, ale Vitamix też będzie w porządku – będzie trochę trudniej, więc dużo ubijaj masę i nie włączaj zbyt wysokich obrotów! 🙂

      • Oj lepiej na dużych obrotach. Jak ja w swoim Vitku mielilam gęsta masę na niskich obrotach to przestał mi działać. Pan ze sklepu powiedział ze przeciazylam go bo on lepiej pracuje na wysokich obrotach. To tak gwoli wyjaśnienia 🙂

    • Olej kokosowy jest niezbędny, ewentualnie można zastąpić go dobrą margaryną, ale wtedy spód nie będzie tak pyszny 😉

    • Ok, nie doczekawszy się odpowiedzi odpowiadam sama sobie (i ewentualnym zainteresowanym): tak, ciasto wychodzi również z gotowymi zmielonymi migdałami (użyłam z Marks&Spencer).

      • Zołza, przepraszam za brak odpowiedzi, pytanie zupełnie mi umknęło. I oficjalnie uspokajam – mazurek wyjdzie z dowolnymi zmielonymi orzechami lub migdałami, zawsze <3

    • Użyłam mąki z białego ryżu, jeśli użyjesz tej z brązowego być może trzeba będzie dodać 1 – 2 łyżki wody więcej.

      • Z racji mojego małego doświadczenia z bezglutenowym pieczeniem nie będę nic kombinować i dodam mąkę z białego ryżu 🙂

  2. Czy migdały uźywasz blanszowane czy takie zwykłe luskane ale ze skórką? Bède wdzieczna za informacje 🙂

  3. mogę pominąć masło orzechowe lub czymś je zastąpić? nie przepadam za nim. pozostałe składniki brzmią obłędnie!

    • Możesz śmiało je pominąć i zmiksować daktyle z kawą, albo dodać jeszcze dla odpowiedniej konsystencji łyżkę dowolnego oleju.

  4. Marto ze względów organizacyjnych chciałabym ciasto /spód przygotować dziś wieczorem, przechować w lodówce i upiec dopiero w piątek lub sobotę czy będzie ok? Czy ciasto się nie zapisuje?

    • Nic mu nie będzie, możesz śmiało dzisiaj robić i piec w piątek lub sobotę – zabezpiecz je jedynie bardzo dokładnie folią spożywczą, żeby nie wyschło.

  5. Czy w tym przepisie chodzi o smak oleju kokosowego czy samą jego postać? Pytam, bo mam bezzapachowy i nie wiem czy jest sens z nim próbować?

  6. Czy zamiast migdałów będzie odpowiednia mąka kokosowa? W jakiej ilości? To ma być mój debiut i marże o udanym. Pozdrawiam i dziękuje za inspiracje.

    • Ka, mąka kokosowa wypija wodę i nie zagęszcza ciasta tak dobrze – trzymaj się lepiej migdałów lub innych zmielonych pestek 🙂

  7. Chciałabym przygotować mazurek dzisiaj. Myślisz,że wytrzyma do niedzieli czy moze lepiej wstrzymac sie do soboty? 🙂

  8. Witaj 🙂
    Chciałabym zrobić krem z tahiny i na to rzucić bakalie. Czy myślisz, że jak bym połączyła tahinę z mlekiem i miodem i posmarowała spód mazurka i posypała to daktylami, figami, orzechami i żurawiną, to dobrze by się to komponowało?
    Pozdrawiam!

    • A i jeszcze dwa pytania: 1) czy sam spód jest trochę słodki przez dodanie batatów lub marchewki?
      2) nie zależy mi na bg, czy mogę dodać mąkę pszenną?
      🙂

  9. Zrobiłam – jest przepyszny! Trochę się przestraszyłam, ponieważ jak zmiksowałam mąki z olejem kokosowym to zamiast kruszonki wyszła mi substancja prawie ciekła, ale po zmieszaniu z purre z batatów zrobilo się ciasto. W zeszłą sobotę mazurek zniknął w ciągu 10 minut, teraz robię kolejny 🙂 Dzięki Tobie będę miała pyszne święta! (jestem na diecie bez pszenicy, mleka i cukru). I jeszcze jedno moje spostrzeżenie – takie zwykłe suszone daktyle dostępne w supermarketach w torebkach chyba niezbyt się nadają (choć moczyłam kilka godzin w kawie pozostały fragmenty niezmiksowane w masie). Chyba lepiej zainwestować w daktyle królewskie.

  10. Idealny! Zamiast ziemniaczanej mąki dałem kukurydzianej a zamiast ryżowej – gryczanej. I wyszło pyszne! Cudowny przepis, wpisuję do corocznej tradycji już teraz!

  11. A co zamiast granatów? Bo nie mogę dostać jak na złość w pobliskich warzywniakach zabrakło! (Czyżby wszyscy robili Twoje mazurki?:)

    • Bo to przepis na klasyczne ciasto z mąką pszenną – tylko do mazurka bezglutenowego dodaję puree 🙂

  12. A co się robi z tymi dwoma arkuszami papieru do pieczenia? Piekę spód razem z nimi czy w pewnym momencie jeden zdejmuję? A jeśli tak, to w którym? 🙂 (Bo skoro ciasto klejące, to boję się, że się rozwali). Pozdrowienia, dobrych Świąt!

  13. Zrobiłam. Skończyły mi się daktyle, więc dołożyłam częściowo rodzynki. Przeeeeeepyszny. Spokojnie można podawać na codzień jako dodatek do popołudniowej kawy.
    A w piekarniku siedzi tofurnik. Tylko ja słodzę syropem z daktyli, więc niestety biały nie będzie.

  14. Mazurek jest przepyszny! Mąż się dopytywal, czy aby na pewno jest wegański. Dziękuję za takie wspaniałe przepisy 🙂

  15. Zrobiłam spód według tego przepisu przy użyciu pełnoziarnistej mąki orkiszowej. Wyszedł świetnie!

  16. Mazurek zniknął chyba w 2 minuty, cała rodzina zajadała aż trzęsły się uszy, nawet wybrednemu dziadkowi 😉 dziękuję za świetny przepis

  17. Marta ten przepis jest genialny! Mam jednak kilka pytań:
    1. Po połączeniu mąki z olejem kokosowym zamiast kruszonki wyszła mi zupełnie płynna konsystencja (ktoś o tym już pisał wyżej). Musiałam dodać sporo mąki. Co mogło pójść nie tak? Czy to, że blendowałam w Nutri Bullecie mogło mieć na to wpływ?
    2. Czy mazurka trzeba trzymać w lodówce?
    3. Jak myślisz czy można na tym spodzie ułożyć truskawki i zalać wegańską galaretką, żeby było kruche z owocami? Czy musi byc grubsze ciasto? Jeśli tak to mogłoby byc to tylko zrobione z podwójnej porcji?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi 🙂

    • Karolino, no to po kolei 🙂
      1. Olej kokosowy roztapia się szybciej niż masło i przybiera znacznie bardziej płynną formę. To normalne, ale po wstawieniu do lodówki przybiera z powrotem porządaną konsystencję 🙂
      2. Nie trzeba, u mnie leży z reguły na blacie 😉
      3. Możesz jak nabardziej zalać spód galaretką i potraktować jak spód kruchy! Ale wtedy możesz zdecydowanie zrobić ciasto z większej porcji – z tej ilości ciasta wychodzą naprawdę cienkie i kruche mazurki.

      • Marta, z tego przepisu wychodzi rewelacyjne kruche ciasto z truskawkami i galaretką! Jakby ktoś się zastanawiał, to tak jak Marta pisała, zrobić z podwójnej porcji ciasta, na to ułożyć truskawki i zalać wegańską galaretką. Wegańskie i bezglutenowe, a smak mojego dzieciństwa… Dziękuję.

        • Karolina, to prawda, też korzystam często z tego mazurka w ten sposób 😉 Czasem jeszcze na bogato budyń i na to galaretka 🙂

  18. To będzie hit. W święta u mnie mazurki z racji twardości i za dużej słodkości nie były mile widziane, tylko makowiec i sernik,ale ten zrobię, składniki najlepsze, jakie mogą być. Zajadam się ostatnim blokiem czekoladowym : )

    five nights at freddy’s http://fivenightsatfreddys4.co/

    • A ja zrobiłam na tym spodzie makowiec 🙂 Z modyfikacją: 1 szkl. mielonych migdałów + 1 płaska łyżka skrobi z tapioki + 2 łyżki płatków ziemniaczanych + ok. 2 łyżek mąki ziemniaczanej ( pewnie sama ziemniaczana dałaby radę
      ?) + szczypta soli, zamiast ryżowej dałam jaglaną, zamiast batata zgnieciony dojrzały banan z odrobiną soku z cytryny (i nie dałam wcale wody) + olej kokosowy oczywiście Ciasto zagniecione ręką tradycyjnie 😉 ciasto po zagnieceniu lekkie i miękkie, ale trzyma się ładnie Makowiec wyszedł fantastycznie, kruchy spód nie jest słodki, dobrze skomponował się z makową masą.

  19. Hej, czy użycie pełnoziarnistej mąki ryżowej zmieni smak ciasta?
    Nie mam zbyt miłych doświadczeń z tym typem mąki, a zawsze staram się dodawać pełnoziarniste mąki.
    I czy zamiast mąki ziemniaczanej, można użyć mąki z tapioki?

    • Paula, używając tych dwóch rodzajów mąk zamiast podanych w przepisie zmianie ulegają wszystkie inne składniki.

  20. Zrobiłam wczoraj tego mazurka zgodnie z przepisem. Podobnie jak inne dziewczyny moje wyszło bardziej płynne, a po upieczeniu miękkie. Ciasto jest pyszne! Miałam ogromny problem z rozsmarowaniem masy. Masa była bardzo lepka i odrywała mi się razem z ciastem zamiast na nim pozostać. Koniec końców wyglądało to jak koszmarek a i moje nerwy zostały mocno zszargane. Dlatego nici z udekorowania i ostatecznie zasypałam wierzch płatkami migdałowymi, żeby jakoś to wyglądało. Czy to wina ciasta, czy masy że była jakaś za gęsta, że nie chciała w ogóle pozostać na spodzie?

  21. Świetny ! Rodzina nawet nie wspomniala o klasycznym mazurku na pszennym spodzie 😉
    Wyszedł pomimo nie użycia miksera przy lączeniu mąki z olejem. Na początku pokroiłam większe grudki nożem, a potem ugniotlam w rękawiczce ciasto. Musiałam rozetrzeć każda grudkę, ale wyszło. Takie info dla posiadaczy słabego sprzętu 😉 Pozdrowienia!

  22. Czytam komentarze i uznałam, że jestem „wyjątkowa”, bo mi wyszedł zakalec… 🙁 Włożyłam ciasto do okrągłej tortownicy i piekłam wg przepisu. Może był zbyt gruby i powinnam piec dłużej albo w wyższej temperaturze?

  23. Czy moge zamiast maki ziemniaczanej uzyc skrobii ziemniaczanej? Nie moge zdabyc maki w czasie pandemii 🙂 🙂
    Serdecznie pozdrawiam, pieknych Swiat! <3

  24. Hey, czy po rozwałkowaniu ciasta, od razu wyłożyć na blachę i już w takiej wersji włożyć do lodówki, przed upieczeniem? 😉

  25. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.