Nie wiadomo skąd pochodzi kawior z bakłażana. Wspominają o nim polskie książki kulinarne, podobno jest wytworem kuchni żydowskiej, ale największą popularność zdobył w Rosji. Jednak niezależnie od obywatelstwa bakłażanowego kawioru, jest bezkonkurencyjną przystawką na świątecznym stole.
Zamiast rybnych dań na moim świątecznym stole obowiązkowe są korzenne boczniaki oraz kawior z bakłażana, ten drugi przynajmniej z potrójnej ilości składników. Jest pełen konkretnych smaków – kwaśny od cytryny, z dużą ilością czosnku, cebulki oraz z dodatkiem koperku i pietruszki. Doskonale pasuje do świątecznych pasztetów, przepyszny na pajdzie dobrego chleba albo na gryczanych naleśnikach. Dlatego mam cichą nadzieję, że jednak kawior z bakłażana powstał w kraju nad Wisłą i niedługo powróci na stoły jako narodowa przystawka, dostępne w każdej restauracji zamiast śledzia.
wersja do druku
Kawior z bakłażana
- Czas przygotowania: 15 minut + 30 minut pieczenia 15M
- Stopień trudności: trudne
Składniki na jeden słoik:
1 spory bakłażan / 500 g
3 – 4 łyżki oliwy z oliwek
2 – 3 łyżki soku z cytryny
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 łyżki posiekanego koperku
1 duży ząbek czosnku, bardzo drobno posiekanego
¼ małej cebulki, bardzo drobno posiekanej
sól
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Bakłażana owinąć w folię aluminiową, nakłuć dwa lub trzy razy widelcem i włożyć do piekarnika, piec przez 25 – 30 minut.
- Miękkiego bakłażana rozwinąć z folii, odciąć mu czapkę i całego drobno posiekać w kostkę. Przełożyć do miski, wymieszać dokładnie z resztą składników i odłożyć do lodówki na przynajmniej dwie godziny. Najlepszy następnego dnia na dobrym chlebie.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/kawior-z-baklazana/
Kawioru jeszcze nie jadłam, a to jest chyba moja szansa 😉
Znam i uwielbiam:)! Ja dodaje jeszcze kapary i anchovis:)
Twoj wyglada jak prawdziwy kawior!
Pozdrowienia:*
Z kaparami też próbowałam 😉
dziś robię
Zrobię jak tylko dotrę do rodziców i ich piekarnika! Mam tylko nadzieję, że uda mi się w ogóle do niego dopchać jeszcze przed świętami. Ostatnio zakochałam się w bakłażanach, ale – z braku porządnej kuchni – ciągle tylko go smażę…
Smażony też jest pyszny, ale pieczony wymaga tak małego nakładu pracy, że szkoda nie skorzystać i nie spróbować 🙂
Dobra, tu kupuję od razu dwa bakłażany i robię dzisiaj po pracy! 🙂
trzasnę se tego kawiora bez zastanowienia, nawet jak będę miała lenia, bo piec i gotować muszę jak nawiedzona wzorowa żona dla mojego wygłodniałego małżona 😉 kawiorem zaś się z nikim nie podzielę i będę go pałaszować od poniedziałku do wieczora w niedzielę 😉 pozdrawiam i do wrzucania kolejnych oryginalnych przepisów wege namawiam 🙂
Dzięki!
Dzień dobry, mam pytanie nie w temacie dzisiejszego dania, a zależy mi na odpowiedzi, bo chciałam dzisiaj zrobić inna potrawę. Chodzi mi o tartę z kremem z kaszy jaglanej czy mogę użyć mleka od krowy? i drugie pytanie czy mogę położyć owoce mrożone lub uprzednio rozmrożone na tą tartę? Z góry dziękuję za odpowiedz! 🙂 Pozdrawiam.
Mleko krowie bedzie w porządku, ale mrożone owoce to kiepski pomysł, bo rozpłyną sie i wszystko bedzie nieapetycznie wyglądać – użyj bakalii, orzechów albo sezonowych owoców (banany, jabłka). Powodzenia! 🙂
Uwielbiam bakłażana, zapisuję przepis i jak tylko upiekę jakieś dobre pieczywo od razu będę wypróbowywać 🙂
To może najpierw zrób kawior, wtedy na pewno zmotywujesz się do wypieku chleba 😉
bakłażan chyba nigdy mi się nie znudzi, kawioru nie znałam, chętnie go zrobię 🙂
Mam w zamrażarce bakłażana (czekał na lepsze czasy) – nada się, czy będzie zbyt gumiasty? I jeszcze pytanie odnośnie pieczenia: to 200 stopni to z termoobiegiem, czy bez?
Pozdrawiam, Maja
Przy bakłażanie temperatura i tryb nie ma zbyt dużego znaczenia – siedzi owinięty w folii i jedyne czego potrzebuje, to dużej ilości ciepła. Może być z zamrażarki, tylko pamiętaj, żeby go drobno posiekać 🙂
Cześć, a czy udało Ci się może sprawdzić jak długo można ten kawior przechowywać w lodówce? Myślisz, że tydzień mu nie zaszkodzi? serdecznie pozdrawiam!
Najlepszy jest drugiego i trzeciego dnia po zrobieniu, ale może poczekać w lodówce nawet pięć dni 🙂
Kocham baklazana DZIEKUJE! juz sie nie moge doczekac swiat, zeby to zrobic dla znajomych. Ja bym prosila o wiecej przepisow z baklazanem jesli mozna 🙂 Dziekuje
ponieważ trochę za dużo go wyprodukowałam, wylądował jako część dania obiadowego – z razowym makaronem i suszonymi pomidorami. i było smacznie 🙂
Obłędnie pyszny! 🙂
Marto, a myślisz, że kawior albo pastę bakłażanową można by zapasteryzować na zimę ?
Czy raczej się nie da ? Bo nie bardzo wiem, czy eksperymentować 😉
Z pewnością możesz ją krótko zapasteryzować i trzymać przez 1 – 2 miesiące, ale nie wiem, czy warto eksperymentować z dłuższą pasteryzacją – bakłażan straci swoją konsystencję, a zioła smak 🙁
Mój nie ma takiej kleistej konsystensji. Co prawda pomylilam się i dałam całą cebulę zamiast ćwiartki. Czy to dlatego? S moze za krótko pieklam? Uzylam 4 małych baklazanow prosto z Chorwacji..
Kici, być może bakłażany były niedopieczone lub dolałaś za mało oliwy – spróbuj następny razem dłużej je piec, bardzo dokładnie posiekać i dokładnie połączyć z oliwą. Jeśli to się nie sprawdzi wlej kilka kropel oliwy więcej 🙂
Pewnie raczej głupawe pytanie ale bakłażan ma być w skórce czy wcześniej go obrać, bo nie mogę się dopatrzeć..;)
Do prawdziwego kawioru z bakłażanu dodają jeszcze pomidor obrany ze skurki i posiekany drobno.
Jakich taki wyszedł nie dobry 🙁 bardzo gorzki sam bakłażan, więc dodałam sporo cytryny, ale ogólnie jakiś taki nijaki smaj, czuję samą cebulę i cytrynę – jak można podreperować to danie? chyba, że przejdzie po 2 dniach…
Spróbuj dokładniej posiekać bakłażana oraz cebulę, zwłaszcza ta ostatnia powinna być pokrojona w miniaturową kostkę i dokładnie wymieszana z oliwą oraz resztą dodatków. Jeśli to nie pomoże to dodaj sporą szczyptę soli oraz łyżkę oliwy, powinno być lepiej 🙂
Niesamowicie pyszny! i naprawdę proste w przygotowaniu. świetny jako starter np. z grzankami
ja kawior z bakłażana jadła na Ukrainie i przywoziłam do PL w słoikach ,a także z Albanii
Nie mam piekarnika, w jaki sposob moge przygotowac baklazan do tego dania?
Ponawiam pytanie z lipca. Nie mam piekarnika, w jaki sposób mogę przygotować bakłażan do tego Dania, gdyż mam na nie straszna ochotę? Zgrillowac na patelni?
Misiu, w takim razie można bakłażana usmażyć – pokrój go w kostkę, obsyp solą, wymieszaj i zostaw na kwadrans. Po tym czasie odlej sok, na dnie patelni mocno rozgrzej dużo oleju, dodaj bakłażana i usmaż na złoto.
Chciałabym ten kawior zrobić do słoików na zimę, dlatego mam pytanie czy cebulka ma być surowa czy należy ją podsmażyć? Trochę mnie martwi ze jak będzie surowa to może nie wytrzymać przechowywania.
Madziu w tej sytuacji można cebulę pominąć, albo krótko podsmażyć, albo namoczyć w occie 🙂
Na szczęście bakłażan ma swoją naturalną skórkę i nie trzeba marnować folii. Gdyby jednak ktoś miał ochotę go chronić, polecam naczynie przykryć pokrywką. Poza tym bardzo fajny przepis 🙂
Mój bakłażan był mały, ale po 30 min. pieczenia wciąż nieco twardawy. Mimo to kawior wyszedł pyszny (tylko nieco chrupiący). Zredukowałam ilość oliwy do minimum, bo moja ma na tyle intensywny aromat, że mógłby przytłumić pozostałe smaki. Zgadzam się z tym, że najlepiej smakuje na drugi dzień. Od razu po zrobieniu jest nieco nijaki. Może trzeciego dnia byłby jeszcze lepszy, ale nie dotrwał, bo wyjadłam go łyżeczką ze słoika 😉
Mnie niestety się nie udał, nie wiem co zrobiłam źle
Dorota, bardzo mi przykro to słyszeć. Czy możesz powiedzieć coś więcej co to znaczy, że się udał? To jest czy był bez smaku, smak był nie taki jak oczekiwałaś, nieprzyjemny był aromat, a może konsystencja?
Właśnie się chłodzi. Zdążyłam już spróbować kawioru na najprostszych tortillach kukurydzianych i powiem, że rządzi!
Chodzi mi po głowie, żeby do bakłażana dodać pokruszone orzechy, np. włoskie. Myślisz, że to dobry pomysł?
Świetny, będzie pyszne 🙂
Było pyszne, dziękuję za ośmielenie mnie do tego eksperymentu 🙂
Robię zawsze jako przystawkę do grilla. Bakłażany piekę na górnym ruszcie grilla. Dodaję oliwę, sok z cytryny i posiekaną natkę. Czosnku daję odrobinę, bo serwuję ho zawsze z podpieczonymi bułkami czosnkowymi. Wszyscy goście się tylko tym zajadają.
Od 5 dni nie mogę go dojeść… czy jeszcze mogę próbować czy już raczej mógł się zepsuć?
Moim zdaniem zdecydowanie trzeba najpierw bakłażana przeciąć i posolić. I zdecydowanie dłużej piec. I tak piekłam dłużej, a jednak no nie wyszło to dobre, jest gorzkie.
Przepyszne danie. Jestem zachwycona 🙂 Super smaczne i zdrowe !
Kupiłem kolendrę zamiast pietruszki – zobaczymy co wyjdzie😀
Oliwa z oliwek to coś takiego jak masło maślane. W języku polskim jest słowo oliwa, które znaczy tyle co olej z oliwek. Powiedzenie olej z oliwek ma sens. Mówi się także o innych olejach, na przykład z rzepaku, słonecznika, sezamu, itd. Ale mówienie o oliwie z oliwek jest błędem.