W najnowszym numerze magazynu Food&Friends odkryłam przepis na rabarbarowy paj ze szwedzkiej restauracji Leva Kungslado, przy którym widniało ostrzeżenie, że jest to deser dla 20 osób.
Trochę się zdziwiłam, kiedy przygotowałam deser z połowy składników i ledwo wystarczyło go na pięć osób, zszokowanych tym, że dostały tak pyszny deser w tak złośliwie małej ilości.Teraz już wiem dlaczego wszystkie poznane przeze Szwedki były zawsze szczupłe, zgrabne i powabne.
Najlepszy rabarbarowy paj na podstawie przepisu z kwietniowo–majowego numeru magazynu Food&Friends, oczywiście w zweganizowanej wersji.
wersja do druku
Najlepszy rabarbarowy paj
- Czas przygotowania: 20 minut + 25 minut pieczenia 20M
Składniki na 4 - 5 porcji:
Składniki na nadzienie:
700 g rabarbaru
2 łyżki mąki pszennej
3 – 4 łyżki brązowego cukru
Składniki na kruszonkę:
75 g oleju kokosowego lub innego masła roślinnego
1/3 szklanki brązowego cukru
2/3 szklanki płatków owsianych
1/3 szklanki ziaren słonecznika
1 łyżeczka cynamonu lub imbiru
1/8 łyżeczki soli
Przygotowanie:
- Rozgrzać piekarnik do 200 stopni. Rabarbar pokroić w kostkę, w dużej misce wymieszać mąkę z cukrem.
- W kubeczku blendera posiekać wszystkie składniki na kruszonkę. Naczynie do tarty wysypać rabarbarem, następnie posypać go równomiernie gotową kruszonką. Piec przez około 25 minut, jeść z roślinnym jogurtem, kokosową śmietanką albo lodami.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/najlepszy-rabarbarowy-paj/
ciekawy pomysł
Super, jadłam taki deser właśnie w Szwecji i od tamtej pory za mną chodził, ale jakoś nigdy nie zabrałam się do poszukania przepisu. A tu proszę – teraz już muszę go zrobić 🙂
W takim razie zrób koniecznie i napisz, czy daleko mu do oryginału 🙂
Mmm wyglada pysznie,tylko gdzie mozna dostać masło kokosowe? 🙂
Masło kokosowe można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, zrobić samemu w domu albo zastąpić zwykłym masłem lub masłem roślinnym 🙂
Muszę przyznać, że to brzmi bardzo smacznie:) Jak tylko znajdę gdzieś rabarbar, od razu wypróbuję.
jak zrobić jogurt owsiany? (bo zgaduję, że go zrobiłaś- w sklepie takiego specyfiku nigdy nie widziałam)
Robię jogurt owsiany sama, korzystam z tego przepisu i zawsze wychodzi:
http://weganie.blogspot.com/2012/03/owsiany-jogurt-diy.html
Czy myślisz, że cukier brązowy można zastąpić płynnym słodzikiem- miodem lub syropem klonowym, czy raczej sucha konsystencja jest wymagana?
Robiłam raz ten przepis korzystając jedynie z wyciągu ze stewii, więc da się i bez cukru 🙂
ile kropli stewii dodałaś do nadzienia a ile do kruszonki ? jak stewia ma się do smaku ciasta? przymierzam się do zakupu i chciałabym się dowiedzieć czy warto. dużo gotuję, więc chciałabym jednak zastąpić czymś cukier- wiadomo dla nas zwolenników dobrego jedzenia to ma znaczenie.
Ja kupiłam stewię kilka tygodni temu i jestem bardzo zadowolona, słodziłam nią ciastka, kremy, koktajle i budynie – słowem wszystko na co mi przyszła ochota i zawsze wychodziło w porządku 🙂 Stewię dodaję zawsze na oko, nie mam jakiś sztywnych przeliczników. W tym przepisie do nadzienia dodałam około 6 kropli a do kruszonki chyba około 8-10.
Czy poleciłabyś parę książek wegańśkich z przepisami? (wiem, że na rynku brak poolskich wersji, ale zadowolę się też tymi w wersji angielskiej). Interesują mnie zarówno wypieki jak i 'zwykłe' potrawy wegańskie. Wiem, że mogę znaleźć wiele pozycji poprzez google, ale zależy mi na sprawdzonych książkach (do tanich one nie należą).
Chętnie coś doradzę, czy to musza być książki wegańskie czy mogą być też wegetariańskie z dużą ilością wegańskich przepisów?
głównie chodzi mi o wegańskie, ale jeżeli tak jak mówisz w tych ksiązkach wegetariańskich jest przewaga wegańskich to może być ( zawsze można udoskonalić przepis).
p.s dzięki 😉
za długo miksowałam składniki na kruszonkę, wyszła pasta 😛 doprowadzasz najpierw masło kokos do pół płynnej formy? jak zrobić super kruszonkę?
Patison, jeżeli wyszła Ci pasta to nie chodzi o konsystencję masła a zdecydowanie o czas miksowania 🙂 Nie ma większego znaczenia czy masło jest płynne czy nie, chociaż najlepiej wychodzi z twardego, zimnego masła (może być nawet lekko zmrożone). Następnym razem możesz spróbować zmrozić masełko, pokroić je na kilka mniejszych kawałków i krótko miksować na najniższych obrotach, tylko tyle, aby składniki się połączyły 🙂
Ok!
P.S. Jak wrażenia Nalandowe? ;]
Ratunku!!! To jest takie pyszne, że uzależnia od pierwszego razu…
Zrobiłam coś niemal identycznego przerabiając przepis Nigelli na jeżyny pod kruszonką:) Jej sugerowana ilość porcji jest bardziej adekwatna 😀
I za to lubię Nigellę, ona nigdy nie żałuje swoim czytelnikom deseru 🙂
No ciesze sie , ze uzylas nazwy paj zamiast tarty. Bardziej mi odpowiada. Paj oczywiscie super smaczniutki
hmmm, ja dostałam niedawno w ręce nowy numer F&F – ten czerwcowo-sierpniowy i tam też jest rabarbarowy paj i 2 Szwedki z cukierni Patissan….
aaaaaaale pyszka!!! Muszę zrobić koniecznie, nie może być inaczej :))
Nasze umysły są sprzęgnięte, bo robię coś bardzo podobnego, tylko w mniejszych porcjach "na kilka dziabów" 🙂
Dzień dobry, czy jogutr owsiany można zrobic w domu? Czy trzeba go szukać w sklepach?
Ja robię sama na bazie tego przepisu: http://weganie.blogspot.com/2012/03/owsiany-jogurt-diy.html
pysznosci, tylko za kazdym razem mam problemy ze zmiksowaniem kruszonki, robi mi sie pasta i ostatecznie zazwyczaj jej nie miksuje :c
Czy to sie je zimne tez czy trzeba podgrzac? Aga
Pyszny jest ten paj! Zrobiłam go od zeszłego roku co najmniej z 10 razy! 🙂
<3
to bardziej wygląda na crumble niż paj
jadłam wczoraj, jest pyszny, słodki, kruchy, kwaśny i zniknął w tempie ekspresowym
Smakuje LEPIEJ niż można się tego spodziewać. Kosmos!!!
Absolutnie przepyszna kruszonka!
Świetny przepis. Dla 2 osób okazało się za mało 😉
Ten deser jest absolutnie cudowny!!! Ja daję jednak mniej cukru a konkretnie ksylitolu. Pomysł na tą kruszonkę i to bez glutenu mnie zachwyca 🙂 Ostatnio mąż mnie nakrył w łóżku z naczyniem żaroodpornym na kolanach i łychą w dłoni 😉
Robię dziś trzeci raz w tym sezonie – potężnie uzależnia! Fantastyczny, prosty przepis na genialny deser. Dziękuję!
Hej, a te mililitry przy suchych składnikach i gramy np przy oleju to celowo? Bo jest spora różnica w ilości. Chciałam wypośrodkować i tak na oko dałam, jeszcze się piecze, wiec dopiero się dowiem czy wyszło za jakieś 15 min… Ale tak na przyszłość? Dzięki
Kasiaforys, gramatury zostały z adapatacji duńskiego przepisu. Można to uprościć i przeliczyć na szklanki, postaram się to zmodyfikować w najbliższych dniach 🙂
Oo, dzieki 🙂
Wyszlo pyszne tak czy siak, wiec miare na oko tez można stosować 😉 Tylko jeśli chodzi o cukier to muszę pamietać, ze jednak lepiej mniej, zawsze można czymś dosłodzić. Robiłam już pare razy, rownież dla gości, były zachwyty ?
Czy można pominąć lub zastąpić czymś mąkę w nadzieniu rabarbarowym? Chciałabym zrobić bezglutenową wersję:)
Możesz użyć czegokolwiek – zmielonych orzechów, zmielonych migdałów albo dowolnej mąki 🙂
Mi paj wyszedł dość wodnisty, rabarbar puścił dużo soku i ciężko się kroiło. Czy wystarczy poczekać aż płyn odparuje?
Pytanie do nadzienia: Tę mąkę z cukrem to trzeba dodać do rabarbaru? Czy co z tym zrobić?