Wegańskie Shepherd’s Pie


Jesień rządzi się swoimi prawami, a najważniejszym z nich wszystkich jest to, która wymaga aby zawsze w domu czekała ciepła kolacja. Pikantna zupa soczewicowa, rozgrzewający krem z dyni a najchętniej gorący, sycący jak nic innego wegetariański shepherd’s pie.

Zapiekanka pasterska to klasyczne danie domowej kuchni brytyjskiej. Oryginalnie składa się z warstwy mięsa duszonego z selerem, marchewką i cebulą doprawionej prostymi przyprawami i przykrytej ziemniaczanym puree z chrupiącym wierzchem. W moim przepisie pod warstwą ziemniaków kryje się  potrawka z soczewicy: również z selerem i marchewką, doprawiona sporą ilością pieprzu, czosnku i kilkoma łyżkami przecieru pomidorowego. Przecier jest w tym przepisie najważniejszy – nie można go zamienić ani na świeże pomidory, ani w żadnym wypadku na krojone pomidory z puszki. Żeby wydobyć głęboki smak warzywnego gulaszu i zachować jego przyjemną, gęstą konsystencję konieczny jest dobry przecier w niedużej ilości – jeżeli chlupniemy go za dużo, to pomidory zdominują całość i zapiekanka będzie smakować się jak placek po węgiersku w barze mlecznym. Za to jeśli podążać za przepisem i doprawić zapiekankę wyraźnie ale prosto, to zakochamy się w jesiennych kolacjach na resztę życia.
wersja do druku

Zapiekanka pasterska

  • Czas przygotowania: 1 h 10 minut + 30 minut pieczenia 1M
  • Stopień trudności: trudne

Składniki na 4 - 6 porcji:

400 g zielonej soczewicy, namoczonej we wrzątku przez 1-2 godziny
1 szklanka gęstego przecieru pomidorowego
2 nieduże marchewki
2 łodygi selera naciowego
1 duża cebula
szczypta tymianku
szczypta rozmarynu
2 ząbki czosnku
sól i pieprz
olej

Na ziemniaczane puree:
5 ziemniaków średniej wielkości
⅓ szklanki mleka roślinnego
3 łyżki masła roślinnego + kilka płatków
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta rozmarynu
sól i pieprz

Przygotowanie:
  1. Namoczoną soczewicę opłukać i gotować w świeżej wodzie do miękkości, powinna być bardzo miękka, ale jeszcze się nie rozpadać. Po namoczeniu soczewicy na ugotowanie jej wystarczy z reguły około 20 minut.
  2. Kiedy soczewica się gotuje, obrać ziemniaki, przekroić je na połówki i gotować w osolonej wodzie aż do miękkości.
  3. Warzywa pokroić w kostkę, na dnie dużego garnka rozgrzać kilka łyżek oleju i podsmażyć cebulę. Kiedy zacznie się szklić, dodać marchew i seler naciowy, wszystko smażyć na małym ogniu przez 5-8 minut delikatnie mieszając.
  4. Ugotowaną soczewicę odcedzić i dodać do podsmażonych warzyw, dokładnie wymieszać i dodać koncentrat, czosnek, przyprawy oraz sól i pieprz. Połączyć dokładnie ze sobą i dusić na małym ogniu przez 10-15 minut. Na koniec spróbować i doprawić do smaku pieprzem i solą.
  5. Ziemniaki odcedzić, dodać wszystkie składniki poza rozmarynem i rozgnieść na gładkie puree.
  6. Piekarnik rozgrzać do 200 stopni. Naczynie żaroodporne posmarować olejem, wyłożyć soczewicową potrawkę a na niego łyżkami wykładać ziemniaczane puree, delikatnie rozsmarowując je po całej powierzchni zapiekanki. Posypać rozmarynem, a na ziemniakach położyć kilka płatków zimnego masła i zapiekać przez około 20-30 minut. Najbardziej cieszy drugiego dnia, kiedy wystarczy odgrzać zapiekankę w piekarniku, najeść się do syta i zobaczyć, że zostało jeszcze na trzeci dzień.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. uwielbiam! robię bardzo podobny tylko miedzy ziemniaki a soczewice wciskam jeszcze szpinak. Ogólnie to wszędzie wciskam szpinak. Między zęby też ;)W ogle sądze tez, że ziemniaki to najlepsza rzecz na swiecie (po szpinaku) wiec o jejc! ale mi zrobiłaś smaka!
    nanana ziiimaaaaa

    • Też nie rozumiem, dlaczego ziemniaki są tak niedoceniane – przecież nie ma nic lepszego niż puree ziemniaczane, a jeszcze puree zapieczone w piekarniku? <3

  2. Słodki Jezu, wzięło mnie na tę zapiekankę wczoraj, złaziłam całą dzielnicę i nikt nie miał selera naciowego. Więc dodałam malutki seler pokrojony w kostkę. I tofu wędzone – serdecznie polecam taki dodatek, chociaż bez też pyszna.

  3. Nie ma słów, żeby opisać ten smak. Odkąd przypadkiem tu trafiłam, piekę ją co tydzień (bo po nocach się śni) i wysyłam link kolejnym znajomym. Pod oficjalnym tytułem (skromniutkim przecież) powinna mieć dopisek: "najlepsza zapiekanka na świecie".

    • Kabartu, bardzo się cieszę, że tak smakuje i tak często wracasz do przepisu! Mam nadzieję, że obdarowani linkiem znajomi też są zadowoleni z efektów:) Bardzo dziękuję za komentarz, jestem dumna jak paw po takich słowach 🙂

  4. Zapiekanka wygląda przepysznie! Mam zamiar przyrządzić ją dla bliskich na święta, mam jednak małe pytanie. W Składnikach widnieje jedna szklanka przecieru, zaś na początku wspominasz o kilku łyżkach. Ażeby właśnie nie "chlupnąć" za dużo i nie zmienić potrawy w ten placek po węgiersku, wolę się upewnić 😉 Aha i jeszcze 'przecier' i 'koncentrat' stosujesz wymiennie. Jednak mam wątpliwość co kupić, czy właśnie przecier czy może koncentrat:) Pozdrawiam !

  5. Twoja strona zostala honorowo przygarnieta do ulubionych. Shepherd's pie juz przetestowany, a domownicy niezmiernie zadowoleni, mimo tego, ze to miesozerne grono. Kolejne wyzwanie to rabarbarowe dziela ktore nie daja mi spokoju, dlatego dzielnie czekam na rozpoczecie ich sezonu. Serdecznie pozdrawiam!

  6. Uprzedzam, że nie należy piec tego cuda przed snem. Bo spróbować trzeba. A jak już się spróbuje…. 🙁
    Absolutnie prze-wszystko 🙂 wspaniałe, smakowite, aromatyczne. Obawiam się, że można się uzależnić 🙂

  7. Czy można użyć czerwonej soczewicy? Mam tylko taką, a skoro wszyscy tak bardzo chwalą to też chciałam spróbować:)

  8. Właśnie zjadłam i jestem zachwycona!!! Na pewno wejdzie na stałe do mojego menu, polecam!!! Im dłużej jadłam, tym bardziej mi smakowało 😉

  9. Zrobiłam z czarną soczewicą i słodkimi ziemniakami.
    Jest bardzo ładna- taka czarno pomarańczowa 🙂

  10. Ale fajnie! Mój mąż Anglik bardzo lubi to danie, jeść i robić. Od ponad roku mamy układ, że ja gotuję wegańsko i on ma to jeść, ale niestety ja muszę jeść to, co on zrobi. Taki zakichany kompromis. Szczęśliwie nie tylko mięsny potrawy ma w swoim repertuarze. Ciekawe, co powie na wegańską wersję jednego z jego ulubionych dań 🙂

  11. Ostatnio zrobiłam soczewicę z pomidorami podobną do Twojego nadzienia i jak to powąchałam to od razu skojarzyło mi się ze spaghetti bolognese. Może by zrobić taki sos do makaronu!

  12. Wygląda prześlicznie wiec się skusilam, niestety na wyglądzie się skończyło,jak dla mnie zbyt duży nakład pracy w stosunku do efektu,na pewno nie powtórzę,pozdrawiam

  13. Hej. Uwielbiam twoje przepisy i to, ze nadal moge jesc moje ulubione potrawy dzieki weganskim zamiennikom 🙂 Szklanke przecieru troche ciezko odmiezyc. Bedzie super jak podasz ile ml przecieru trzeba dodac 🙂 z gory serdecznie dziekuje

  14. Przeprzepyszna, najlepszą zapiekanka!! Marta uwielbiam Cię <3 kolejny przepis leci do ulubionych 🙂
    Ps. Myślisz że można dodać trochę czerwonej soczewicy? bo mam nadmiar w domu

    • Cieszę się, że zapiekanka tak smakowała! A do farszu możesz wrzucić śmiało nawet 1 szklankę ugotowanej, czerwonej soczewicy 🙂

  15. Genialne polaczenie smakow. dzis wieczor wyprobowane. Dodalam troszke startego parmezanu na wierzch zapiekanki i swiezy rozmaryn. niesamowite doznania smakowe. dziekuje za przepis i pozdrawiam :-))

  16. Bardzo chciałabym wypróbować ten przepis, tylko nie bardzo wiem jak ugryźć kwestię masła roślinnego (jestem stosunkowo początkująca weganką).. czy to ma być margaryna? czy można to zastąpić olejem kokosowym (zapewne nie, ale jak już pytam…)?

  17. Witam. Przepis postanowiłem wypróbować robiąc obiad w ilości podwójnej. Mnie osobiście jako osobie stroniącej od mięsa smakowało. Ale domownicy narzekali że danie jest zbyt monotonne i za suche, że przydał by się do niego jakiś sos. Na następny dzień postanowiłem wypróbować do przepisu mój sprawdzony sos, który wykonuję miksując własnej roboty przecier pomidorowy z własnej roboty pikantnymi papryczkami marynowanymi w zalewie z wody, soli i małej ilości octu. REWELACJA

  18. Przepyszna 🙂 Trzy pokolenia potwierdzają ,że jest bardzo dobra 🙂 od dziadków przez rodziców na dzieciach i wnukach skończywszy 🙂 Czy do tej zapiekanki pasuje jakiś sos? Sama w sobie jest obłędna! Pozdrawiam! 🙂

  19. Zrobiłam 🙂 trochę pracochłonne, ale efekt końcowy jest wart poświęconego czasu, pyszne, polecam !!!

  20. Absolutnie przepyszny! Za drugim razem dałam zwykłego selera, bo nie lubię naciowego. Ponadto marchewkę i seler starłam na tarce, bo nie lubię takich dużych kawałków warzyw. To jest uzależniajace danie. ?

  21. Czy można użyć do tego naczynia żaroodpornego bez przykrywki? Czy zapiekanka musi być pieczona pod przykrywką?

  22. Ziemniaki mi się nie zapiekły, wyszło puree położone na warzywach. Dlaczego tak mogło się stać?
    Ale przepis do powtórzenia, choćby sam warzywny wkład – wyszło mi go za dużo i został zjedzony z kaszą jako gulasz. 🙂

  23. Co jutro gotujecie na obiad? Ja zrobie rumfordzka wedlug staropolskiego przepisu. Jest przepyszna, poszukajcie sobie w goglach: zupa rumfordzka babci

  24. Kapitalna, perfekcyjna zapiekanka. Dzisiaj wjechała na stół i zniknęła momentalnie, więc nie mam szansy, żeby sprawdzić jak smakuje odgrzewana. Dzięki!

  25. Kapitalna, perfekcyjna zapiekanka. Dzisiaj wjechała na stół i zniknęła momentalnie, więc nie mam szansy, żeby sprawdzić jak smakuje odgrzewana. Dzięki.

  26. Bardzo chciałabym zrobić tę zapiekankę ale niestety nie mogę używać pomidorów w kuchni z powodu problemów żołądkowych i stąd moje pytanie: czym mogę je zastąpić bo nie bardzo mam pomysł..

  27. Witam, jestem kompletnie nowa na forum (ale mam juz twoja ksiazke- i tez jest genialna) i zakochałam się w tych przepisach. Mam tylko stałe jeden dylemat,a nie znalazłam żebyś to ujmować w przepisach- mam pięć pod folia/lub szklanym przykryciem, czy całkiem bez? Jeśli pytanie jest glupe- z góry przepraszam, ale nie mam kompletnie wprawy w piekarnikowych wojażach i dopiero się ucze. (Ps- wypróbowałam juz kalafior pieczony z ciecierzyca – totalny obłed 😉 )

    • Zafascynowana, nie ma głupich pytań! Zawsze jak coś jest niejasne to przychodź i pisz komentarz, od tego jestem, żeby na nie odpowiadać 🙂
      Z przykryciem sprawa jest prosta – jeśli ma być przykryte to o tym piszę, jeśli nic o tym nie ma, to znaczy, że bez przykrycia. Podpowiem też, że w kuchni wegetariańskiej częściej piecze się bez przykrycia, bo w końcu najczęściej zapieka się warzywa, a te lubią się lekko zrumienić 🙂

  28. Super przepis. Nie jestem weganką, ale postanowiłam ograniczyć spożycie mięsa. Zapiekanka smakowała zarówno mi, jak i koleżance, którą poczęstowałam.

    • Bardzo się cieszę, w końcu nie trzeba być weganinem żeby korzystać z wegańskich przepisów! 😉

  29. Czy marchewka i seler naciowy pozostają po upieczeniu chrupkie? Tak mi wyszło i się zastanawiam, czy to dobrze:)

  30. Droga Marto, czy zamiast przecieru można użyć koncentratu czy lepiej nie zamieniać? Jeśli tak to ile?
    Jadlonomia jest niemal codziennie w naszej kuchni, ale Shepherds Pie robię po raz pierwszy dlatego proszę o pomoc!

  31. Zapiekanka w piecu.
    Polecam ten przepis.
    Robię ją po raz hmmmm… 20 a może 30.
    Po każdej imprezie udostępniam przepis?

  32. Czy ktoś zechciałby się podzielić poradą, jak duże naczynie jest potrzebne na taką porcję? I czy ewentualnie byłby jakiś problem z pieczeniem w blaszce zamiast naczynia? 😀

  33. 400 g suchej czy ugotowanej soczewicy? Ugotowałam 400 suchej i o Panie tego jest tak duzoooo ze nie wiem czy dobrze zrozumiałam ;(

  34. O losie! Przyznam, że nie pokładałam zbyt dużych nadziei co do smaku tego dania. Ale niedawno obejrzałam serial, w którym bohaterowie jedli Shepherd’s pie i od tamtego czasu nie mogłam przestać myśleć o tej zapiekance. A tu masz! Na Twoim blogu wyskoczył przepis. Zabrałam się za niego natychmiast. I powiem tak: nie spodziewałam się, że to będzie TAK PYSZNE!
    Jest tego cała, wielka brytwanna, miałam podzielić się z przyjaciółmi, ale poważnie się nad tym zastanowie ?
    Dziękuję za super przepis! ??

  35. Szukalam przepisu z wykorzystaniem skladnikow ktore już mialam w domu i natrafiłam na ten przepis. Genialny! Jestem zachwycona smakiem, puree na wierzchu dajce aksamitność. Cudowne aromaty! Polecam!

  36. Hej, dodajesz koncentrat czy przecier? W przepisie jestbobaczej niż w opisie więc nie wiem co lepiej wybrać 🙂

  37. To jest mój komfort food od kiedy zaczęłam interesować się gotowaniem, szczególnie potraw bezmięsnych. Uwielbiam. I jest tak jak piszesz, następnego dnia cieszy podwójnie 😉 Polecam!

  38. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.