Po zdrowym, bezglutenowym makowcu czas na szczyptę tradycji. Wilgotne drożdżowe ciasto, mnóstwo słodkiego maku oraz gruba warstwa białego lukru. Oczywiście, jak babcia przykazała, z domową masą makową pełną samych najlepszych dodatków.
Makowce oraz drożdżówki z makiem to jedne z moich ulubionych wypieków. Od dziecka uwielbiałam wszystkie makowe ciasta i ciasteczka, a ulubioną drożdżówką, którą dziadek przynosił mi prawie codziennie z piekarni, była właśnie ta z makiem i grubą warstwą lukru – trochę ich zjadłam, więc naprawdę wiem co mówię. Nie dam się nabrać na makowce z cukierni, w których można znaleźć tylko cienką warstwę mdłego maku; nie przekona mnie masa makowa bez zapachu pomarańczy, rodzynek i migdałów; a już na pewno nie użyję tej ze sklepu, która tylko podszywa się pod świąteczny mak. Jeśli makowiec, to tylko domowy – od początku, do końca.
wersja do druku
Makowiec tradycyjny
- Czas przygotowania: 40 minut + 3 godziny wyrastania i pieczenia 40M
Składniki na dwa średnie makowce lub jeden ogromny:
200 g mąki pszennej
3 czubate łyżki mąki pszennej razowej
⅔ szklanki ciepłego mleka roślinnego
dwie łyżeczki suchych drożdży
2 łyżki trzcinowego cukru
2 łyżki masła kokosowego
Nadzienie:
2 szklanki domowej masy makowej
¼ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
⅓ – ½ szklanki mleka roślinnego
Lukier:
¼ szklanki cukru pudru
1 – 2 łyżeczki gorącej wody
oraz do posypania: skórka pomarańczowa, płatki migdałowe lub mak
Przygotowanie:
- Ze wszystkich składników zagnieść gładkie, elastyczne ciasto drożdżowe, które będzie odstawać od ręki – można zagnieść je ręcznie lub przy pomocy haka do ciasta drożdżowego. Kiedy ciasto będzie zagniecione przełożyć je do dużej, czystej miski, szczelnie przykryć folia spożywczą i odstawić na 1 ½ godziny do wyrastania.
- Po upływie tego czasu przełożyć wyrośnięte ciasto na stolnicę, podzielić na dwie części, a każdą rozwałkować na prostokąt grubości około 0,5 cm.
- Do masy makowej dodać kaszę jaglaną i przy pomocy ręcznego blendera krótko zblendować kaszę z masą tak, aby kasza była rozdrobniona i połączyła się z makiem. Dolewać stopniowo mleko wciąż blendując, aż do momentu, kiedy masa makowa będzie miała konsystencję gęstego budyniu.
- Na prostokątach rozwałkowanego ciasta posmarować grubą warstwę masy makowej i zawinąć wzdłuż dłuższego boku. Zawinięte makowce przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i zostawić do wyrastania na 30 – 45 minut.
- Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Piec przez 30 – 40 minut do momentu, aż makowce staną się złote.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/makowiec-tradycyjny/
Dlaczego dodajesz do masy kaszę jaglaną i mleko? Czy nie będzie zbyt rzadka? Co może spowodować niedopieczenie się ciasta
Z reguły do masy dodaje się kilka jajek, żeby masa była delikatniejsza i bardziej sprężysta – w tym samym celu dodaję kaszę jaglaną i mleko 🙂
u mnie bez lukru, ale Święta bez makowca to nie Święta!
Witaj Marto! Zainspirowałaś mnie swoim budyniem czekoladowym jaglanym z sosem malinowym w Spocie, i na tej bazie bez czekolady, na spodzie z orzechów i płatków owsianych podpieczonych zrobiłam tartę cytrynową.Pyszna! I po wyjęciu z tortownicy cała piękna ! Nie piekę sernika w tym roku!!!!! Pozdrawiam Monika.
JADŁABYM TO <3
Nareszcie,po roku niecierpliwego czekania! Uwielbiam Cie Marto i zabieram sie z pieczenie! Ale fakt,ta kasza jaglana dosc intrygujaca…
U mnie w domu nie ma tradycji pieczenia makowców… Myślę, że warto to zmienić 🙂 Ale jednak postawiłabym Marto na Twój bezglutenowy makowiec bez pieczenia 🙂
Martaaaaa…. a można użyć świeżych drożdży?? Pliska, podpowiedz jak suszone zamienić na świeże… ?? pzdr,
KJ
W necie poszukaj-podaj proporcje jak przeliczyc suche na swieze i odwrotnie.
Nie ma wielkiego znaczenia, czy dodasz do ciasta 10 czy 20 g (na 200 g mąki nie dawałabym więcej), po prostu będzie szybciej lub wolniej wyrastało. A im dłużej ciasto drożdżowe wyrasta, tym dłużej jest potem świeże.
Jasne, że można użyć świeżych drożdży! Dodaj 15 – 20 g 🙂
Swietny,koniecznie wyprobuje,choc musze przyznac,ze w oczekiwaniu na niego robilam na musie z jablek z przepisu na wieniec cynamonowy-wychodzi idealny. Moge zapytac po co kasza? Zawsze laduje mnostwo masy i jest wilgotny i nic sie nie rozpada.
Z reguły do masy makowej dodaje się kilka jajek lub białej, aby masa była jeszcze bardziej sprężysta i delikatna – to samo daje kasza jaglana 🙂 Wyjdzie też bez niej, ale z kaszą masa jest delikatniejsza.
Wypiek bardzo udany, i pewnie też pyszny! Wilgotny z pewnością, to widać nawet na zdjęciu!
Olej kokosowy znam.. ale masło kokosowe? Zdradź mi jakie to masło?
Bo olej kokosowy i masło kokosowe to to samo 😉
Dokładnie tak, chodziło mi o olej kokosowy – czasem występuje pod taką nazwą, bo kiedy jest w postaci stałej ma maślaną konsystencję 🙂
Wiem,ze wyglad to nie wszystko i mam nadzieje,ze Cie Marto nie uraze,ale jestes sliczna,mloda dziewczyna,a ktos Ci zrobil ogromna krzywde stylizujac Cie i czeszac na okladke Monitora. Tragedia. Pozdrawiam i jeszcze raz przepraszam jesli urazilam;)
Nie uraziłaś, każdy ma prawo do własnej opinii! 🙂 Dzięki za podzielenie się swoją, doceniam to bardzo 🙂
hej, hej!
Marto, Marto!
a co zamiast śledzi i zupy rybnej :o?
Agulia, zamiast śledzi korzenne boczniaki 🙂
http://www.jadlonomia.com/2013/12/boczniaki-korzenne.html
Zupę rybną możesz przygotować inspirując się przepisem na rybę z selera, czyli przygotowując wywar warzywny z dodatkiem glonów.
Wygląda cudownie 🙂 W moim domu niestety nie piecze się makowca zawijanego, a takiego w postaci biszkoptu przekładanego masą z maku. Też jest przepyszny, ale jednak na cieście drożdżowym to co innego 😉
a czy olej kokosowy można zastąpić zwyczajnym, bo mam wielka chrapkę na makowiec, a takowego oleju brak 🙂
Możesz użyć oleju ryżowego lub z pestek winogron, jednak wtedy ciasto nie będzie tak puszyste. Ale uda się 🙂
Takich rarytasów w moim wiejskim sklepiku nie uświadczysz 🙂 Pani przestała nawet imbir sprowadzać. Czyli – w akcie desperacji może być zwyczajny? A czy wtedy może dać go ciut mniej?
A nie trzeba zawijać makowców w papier żeby w trakcie pieczenia nie straciły formy i nie powyrastały za bardzo? Mam za sobą eksperyment bez papieru lata temu i makowiec był poprzerastany z mega dziurami w środku.
Polecam zawijac w papier-od kiedy zaczelam,nie rozjezdza sie. Trzeba zawinac juz podczas rosniecia-ciasto rosnac dociska mase i nie ma pustych przeztrzeni. Pieke tez w papierze tylko na koniec rozcinam,zeby sie zarumienil.
Można piec makowce w papierze, jednak ja tego nie robię – wychodzą takie jak na zdjęciu, czyli bez dziur i pustych przestrzeni. Ważne, aby ciasno zwinąć makowiec i równo rozłożyć masę 🙂
Można te 3 łyżki mąki razowej zastąpić grahamem?
Tak 🙂
Jakie to jest cudowne na tym blogu, że jakiekolwiek ma się pytanie już ktoś je kiedyś wcześniej zadał w komentarzach 🙂
Czesc 🙂 Aga z tej strony…..super przepis;wszystko proste I jasne, makowiec w piekarniku aleeeee nie wyrosl (??!) Jakis pomysl dlaczego??? ……dzieki
A czy ciasto wyrosło po wyrobieniu?
a jeśli mam świeże drożdże to ile mam ich dać?:)
Doda 20 g świeżych drożdży 🙂
rozrobić je z woda i cukrem?
Tak, zawsze korzystając ze świeżych drożdży najpierw szykujemy zaczyn – mieszamy je z łyżeczką cukru, łyżeczką mąki i 1/3 mleka. Potem wlewamy całość do ciasta, dodając pomniejszoną ilość mleka o to, co już wlaliśmy z zaczynem 🙂
Czy objętość kaszy jest przed czy po ugotowqniu?
Kasiu, to objętość po ugotowaniu 🙂
Czy mogę użyć mąki orkiszowej zamiast pszennej?
On jest idealny. Nic dodać, nic ująć. Tylko mój trochę za płaski wyszedł, rozrósł się na boki zamiast do góry.
czy można użyć innej mąki niż pszenna?
O wow! To się musi udać 😀 Będzie pysznie w te Święta mniam <3
Czy można użyć mąki bezglutenowej?
Mopsie, przy zamianie na mąkę bezgutenową nie jestem pewna efektu – należy będzie dodać więcej płynów, oleju i pewnie jednego lub dwa banany.
Hej Marto! w przepisie napisałaś o 2 szklankach masy makowej, natomiast w przepisie na nią wszystkie wartości są w gramach. ile w przeliczeniu na szklanki wychodzi masy makowej z tego przepisu: http://www.jadlonomia.com/przepisy/bezglutenowy-makowiec-w-czekoladzie/? z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
Mango, z podanego przepisu na masę makową wychodzi właśnie trochę ponad 2 szklanki 🙂
Marto, po Twoim nowym przepisie na masę makową mam trochę mętlik w głowie. W przepisie na samą masę makową i na tę z przepisu na bezglutenowy makowiec robisz ją z takiej samej ilości maku i podobnej ilości bakalii/orzechów. W przepisie na bezglutenowy napisałaś, że wychodzi ok. 2 szklanek masy, a w nowym, że 1,5 kg masy, czyli ok. 8 szklanek. Ile maku uzyc i innych skladnikow proporcjonalnie, żeby zrobić optymalną ilość masy na jeden, tradycyjny makowiec??
Mango, już tłumaczę i dopisuję! Tak jak zauważyłaś przepis na masę do bezglutenowego makowca jest bardzo podobny do przepisu na masę makową – ten ostatni jest po prostu lepiej opisany. Z tych proporcji wychodzi około 8 szklanek, czyli 1,5 kg – a do tradycyjnego makowca wystarczą 2 szklanki 🙂 Możesz masę zrobić z 1/4 proporcji, albo też zrobić z całości i zamrozić. Masę makową wspaniale się mrozi, a potem można ją dorzucać do przepysznych owsianek 🙂
Dziękuję ogromnie!! Jesteś nieoceniona, pędzę po mak <3
W tym roku muszę koniecznie zrobić, lecz na Wielkanoc <3
Czy można pominąć mąkę razową, albo zastąpić ją np. żytnią czy orkiszową?
Można pominąć i zrobić w całości z pszennej 🙂
witam, boje się że ciasto wyszło mi zbyt rzadkie, jaką powinno mieć konsystencję?
A gdzie w przepisie ów lukier?