Wieniec cynamonowy


Mieszanie, zagniatanie, wyrastanie. Pieczenie zdrowych drożdżowych ciast z roślinnych składników to jedno z moich ulubionych kuchennych zajęć. Ale muszę przyznać, że z tego przepisu jestem szczególnie dumna.

Wystarczy zamienić kilka składników, zmniejszyć ilość cukru i użyć zdrowszych tłuszczy, aby zamiast tradycyjnych drożdżowych placków i brioszek otrzymać zupełnie nowe ciasto. Z tym przepisem było trochę trudniej – chciałam nie tylko pozbyć się nadmiaru cukru i tłuszczu, ale również roślinne mleko w całości zamienić na dyniowe puree. Efekt przerósł moje oczekiwania – wieniec jest bardzo słodki, ciężki, pełen orzechów oraz daktyli, a do tego wspaniale pachnie syropem klonowym i cynamonem. Kończę pisać i idę zagniatać ciasto na kolejny.

Na podstawie tego przepisu.

wersja do druku

Wieniec cynamonowy

  • Czas przygotowania: 40 minut + 4 godziny wyrastania i pieczenia 40M

Składniki na jeden warkocz:

Składniki na ciasto:
1 ¼ szklanka mąki pełnoziarnistej
1 szklanka mąki pszennej
3 łyżki cukru trzcinowego
3 łyżki ciepłego masła kokosowego lub innego masła roślinnego,
¾ szklanki puree z dyni*
szczypta soli morskiej

Składniki na zaczyn:
20 g świeżych drożdży
3 łyżki letniej wody
1 łyżeczka mąki
1 łyżeczka cukru

Składniki na nadzienie:
1 szklanka daktyli
⅓ szklanki mleka roślinnego lub wody
1 łyżeczka cynamonu
¼ łyżeczki kardamonu
szczypta soli morskiej
½ szklanki orzechów laskowych, drobno posiekanych
oraz do posmarowania na koniec: 3 – 5 łyżek syropu klonowego

Przygotowanie:
  1. Najpierw przygotować zaczyn: w letniej wodzie rozkruszyć drożdże, wymieszać je z mąką i cukrem. Odstawić na 10 minut.
  2. Przygotować daktyle do zrobienia nadzienia: zalać je ciepłą wodą i odstawić.
  3. Przygotować ciasto: Do dużej miski wsypać składniki na ciasto, dodać drożdżowy zaczyn i wyrobić elastyczne, zwarte ciasto. Ja użyłam do tego Thermomixa, wyrabiając ciasto przez 5 minut, ręcznie należy wyrabiać ciasto dwa razy dłużej.
  4. Wyrobione ciasto uformować w kulę, przełożyć do lekko naolejonej miski i pozostawić do wyrastania na 2 godziny. 
  5. W międzyczasie przygotować nadzienie: Daktyle odcedzić, zmiksować razem z mlekiem, cynamonem, kardamonem i solą na gładką pastę.
  6. Kiedy ciasto wyrośnie rozwałkować je na prostokąt o grubości 0,5 cm. Przy pomocy silikonowej szpatuły pastę rozprowadzić na cieście, następnie posypać orzechami i zwinąć ciasto w roladę wzdłuż dłuższego boku. Następnie zawijać warkocz zgodnie z tą instrukcją, gotowy przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia..
  7. Warkocz pozostawić do wyrastania na kolejne 1,5 godziny. Piec przez 30 minut w temperaturze 190 stopni. Gorący warkocz wyjąć z piekarnika i posmarować syropem klonowym. Przestudzić i zjadać z ciepłą herbatą.
* * Jak zrobić purée z dyni: dynię należy przekroić na pół, następnie położyć na blasze piekarnika skórą do dołu i piec w skorupie w 200 stopniach przez około godzinę, lub do czasu, aż dynia będzie miękka. Następnie usunąć pestki, a potem wydłubać łyżką miąższ z dyni i zmiksować go blenderem na gładkie purée. Można zużyć od razu, a można przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku i wykorzystać na przykład do koktajlu z dynią lub do dyniowych placuszków.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



  1. To juz koniec, umarłam jak to zobaczyłam i jeszcze cały dzień myślałam, kiedy wreszcie jakieś nowe ciasto będzie na Jadłonomii…muszę to upiec, tylko ciasta drożdżowe to u mnie ruletka…ale to musi być pyszne, więc jutro zaryzykuję!

    • Daj mu wyrosnąć – to ciężkie ciasto, bo pełne mąki pełnoziarnistej i puree z dyni, ale jeśli dasz mu czas to wynagrodzi Ci cierpliwość 🙂

    • Honeyboney, każda dynia nadaje się na puree, chociaż ja najbardziej lubię piżmową i hokkaido. Żeby zrobić puree dynię należy upiec w skorupie w 200 stopniach do miękkości, następnie wydłubać miąższ łyżką i zmiksować go blenderem na gładkie puree.

    • Olej kokosowy i masło kokosowe to ta sama substancja – musi być tłuszcz twardy, taki właśnie jak olej kokosowy, które w temperaturze pokojowej ma strukturę masła, albo margaryna roślinna.

  2. cześć Marto, jakiego mleka używasz? masz może maszynę do robienia mleka? bo ja kurczę mam, ale jej nie używam, bo każde mleko, które próbowałam zrobić, było obrzydliwe 🙂 może zechciałabyś się pokusić o stworzenie przepisu na mleko? tylko tego brakuje mi do szczęścia na Twoim, ratującym me życie, blogu 😉

  3. Zuza, nie mam maszyny do mleka bo mam Thermomix i w nim przygotowuję wszystkie surowe mleka 🙂 Niedługo napiszę jakiś przewodnik po produkcji roślinnego mleka, obiecuję 🙂

  4. No to przepadłam. Dosłownie! Nie dość, że ostatnio zakochałam się w dyni to jeszcze nałogowo piekę.
    Wygląda bardzo apetycznie. Jak prawdziwy maślany wieniec! I właśnie to bardzo cenię u Pani na blogu. Chociaż przepisy są o wiele zdrowsze i "odchudzone" to nie tracą nic na smaku. 🙂

  5. Wprost uwielbiam Twojego bloga… i to z każdym dniem coraz mocniej. Każde danie, które robię wg Twojego przepisu wychodzi FANTASTYCZNIE, pysznie i pięknie…. a ta pasta z papryki i orzechów podbiła moje serce na zawsze! No i dziś ten wieniec, wow! Mimo że nie jestem fanką ciast i pieczenia to już się nie mogę doczekać powrotu do domu i zagniatania :))) serdecznie Cie pozdrawiam

  6. Dobra propozycja na najbliższy weekend (tylko na weekend piekę słodkie ;)). Też wykorzystuję patent z dynią, ten piękny kolor budzi zaufanie do wegańskich ciast. Bardzo ciekawy sposób "zaplatania", już nie mogę się doczekać, kiedy spróbuję.

    • Jeśli w przepisie podany jest zaczyn, to zawsze chodzi o świeże drożdże – tak też jest w tym przypadku 🙂 Poczekaj, aż zaczyn się spieni a potem daj ciastu wyrosnąć, wtedy na pewno się uda 🙂

    • Ja miałam tylko kilka daktyli, uzupełniłam więc suszonymi morelami, do tego dosypałam 2 czubate łyżeczki kakao, cynamon, kardamon – wyszło świetne. Robione z domowym mlekiem kokosowo-ryżowym.

  7. Pierwszy raz w życiu robię drożdżowe, więc ciężko mi stwierdzić, czy "dobrze" wyrasta. Ale z tego co widzę, to zwiększyło 2x objętość. 🙂 (Ciasto siedzi w misce położonej na półce nad kaloryferem – honorowe miejsce mojego kota, którego musiała przegonić). Bardzo dziękuję za wskazówki!!! :))) <3

  8. mam pytanie w sprawie mąki 🙂 nie jestem specjalistką w pieczeniu ciast więc i ja znajomość która mąka będzie dobra jest mikra 😛 Prosze więc o podpowiedź czy mąka pełnoziarnista pszenna jest ok , czy mąka orkiszowa jasna jest ok i czy razowa żytnia jest ok?

  9. 🙂 ano w przepisie są dwie mąki do użycia ,pelnoziarnista i pszenna:-) pelnoziarnistą posiadam i pytanie czy z orkiszową mogę zmieszac? Gubie się w tych mącznych odmętach:-) czyli mam rozumieć że mąka pelnoziarnista i mąka pszenna to dwie różne mąki?

  10. O rany, przepis jest mega-hiper-super!
    Uwielbiam piec ciasta i babeczki, ale do drożdżowego nigdy nie miałam cierpliwości. No ale wieniec wyszedł tak pyszny, że z pewnością zrobię go jeszcze nie raz. 🙂
    Przepis trochę zmodyfikowałam- dałam pół na pół mąkę zwykłą i pełnoziarnistą, a cukier, daktyle oraz syrop klonowy zastąpiłam melasą z buraków. Pomijając długie czekanie na wyrośnięcie ciasto jest tak proste, że chyba nie ma opcji żeby nie wyszło.

  11. Cześć. 🙂 Czy puree z dyni da się czymś innym zastąpić? Sezon się skończył, a ja chciałabym na Święta uraczyć wieńcem rodzinę. 🙂
    Pozdrawiam,
    Ola

  12. Musiałam wreszcie napisać, po wielkim sukcesie piernika dyniowego, na imprezie znikał jako pierwszy ze stołu, pierniczków imbirowych amniam! Dziś czas na wieniec postanowiłam od razu zrobić dwa…dodałam zamiast orzechów zmielony mak. Wyszedł piękny, moje dziecko stwierdziło że upiekłam drogę / rondo. Zajadamy z ciepłym mlekiem ryżowym. Dziękujemy za osładzanie nam życia!

  13. Nosilam sie i nosilam z zamiarem zrobienia go(mam pecha do ciast drozdzowych). Ku mojemu zdziwieniu ciasto pieknie wyroslo i jest boskie-tak jak pisalas:ciezkie i slodkie. To sa moje smaki,cudny zapach,przepyszne daktylowe wnetrze k ten syrop klonowy na wierzchu i chrupiace orzeszki. Pysznosci,daawno tak pysznego ciasta nie jadlam,gratuluje i jeszcze dodam,ze wlasnie takie przepisy powinnas publikowac w tv.

  14. Co prawda już raz komentowałam ten przepis w samych superlatywach,ale po Wielkanocy muszę raz jeszcze. Makowiec zawijany wg tego przepisu wyszedł wspaniały(oczywiście podmieniam puree dyniowe na jabłkowe)i tak jak pisałaś-przepis jest niezawodny, wychodzi zawsze, co warte jest uwagi przy ciastach drożdżowych,gdzie nietrudno o zakalec. Makowiec zniknął jako pierwszy i nikt nawet nie podejrzewał,ze jest wegański,oblany lukrem i obsypany skorka pomarańczową.

  15. Witaj Marto. Od czasu kiedy kupiłam Twoją książkę często przygotowuję wegańskie dania. Przepisy są świetne i bardzo za nie dziękuję. Jednym z ulubionych są naleśniki dyniowe i bułeczki cynamonowe, również z użyciem musu z dyni. Niestety w ostatnim czasie okazało się że powinnam wykluczyć z diety gluten i mam do Ciebie pytanie jakie mąki mogłabym użyć do naleśników dyniowych i do bułeczek cynamonowych, aby osiągnąć efekt zbliżony do oryginału. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Zosia

  16. Smak boski, konsystencja cudna, ale nad wygladem musze popracowac 😉 Ciezko mi sie ten warkocz zaplatalo, bo ciasto takie delikatne, wiec dosc pokraczny mi wyszedl 🙂

  17. Droga Marto, przeczytałam wszystkie wskazówki i komentarze, oraz oczywiście przepis. Nurtuje mnie tylko jedno pytanie: czy to cudo pieczesz z termoobiegiem czy nie? 🙂

  18. Droga Marto, skoro zamiast dyni mozna uzyc musu jablkowego albo marchewkowego to znaczy ze batat tez da rade? Siedze wlasnie z Twoja ksiazka otwarta na tym przepisie i chcialabym zrobic jutro na podwieczorek ale na stanie tylko batat.

  19. Wieniec wlasnie wyrasta…tylko to ciasto takie delikatne bylo, ze mam obawy co do efektu koncowego…
    Ponuro za oknem, slodkie i pachnace wsparcie potrzebne – musi sie udac 😉
    A tak przy okazji – jestem kolejna nieweganka wdzieczna za wspaniale przepisy. Moj maz juz przestal pytac i ‘poszukiwac’ miesa w codziennych obiadach 😉
    Dziekuje rowniez za ksiazki, ktore sa cudownymi prezentami! I nie tylko dlatego, ze pieknie wygladaja na polce 😉
    Pozdrowienia z Pragi!

  20. Będę używałam standardowego mixu bezglutenowego z UK i mam xanthan gum, ale nie wiem jakie będą najlepsze proporcje, proszę o pomoc! 🙂

  21. Cześć Marto!
    Przymierzam się do zrobienia wieńca na Wigilię. Czy mogę go zrobic wcześniej i zamrozic? Jesli tak, zamrożone później piEC? Pozdrawiam gorąco ?

  22. A szklanka daktyli to ok. ile (w gramach) daktyli? Daktyle są różnej wielkości i nie wiem, czy wrzucić je luzem, czy raczej „na ścisk”, może podawanie gramatur byłoby pomoce? Pozdrawiam i nie mogę doczekać się nowej książki!!!

  23. Hej Marto! Czy swieze drozdze mozna zastapic suszonymi? Z mojego researchu wychodzi na to, ze musialabym uzyc 10g suchych drozdzy, tylko czy zadzialyby gdybym je po prostu wymieszala z reszta skladnikow na ciasto? Troche tak jak to robisz w przepisie na paszteciki

  24. Potrzebuję zrobić to ciasto w wersji bezglutenowej czy zamienienie mąki na miks bezglutenowy wystarczy czy należy zmienić proporcje?

  25. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.