Piernik dyniowy

Składniki:

Początek sezonu dyniowego to jednocześnie początek festiwalu wegańskich wypieków. A to za sprawą magicznych właściwości purée z dyni, które wspaniale skleja wypieki i sprawia, że są wilgotne i pulchne bez udziału jajek.

O purée z dyni pisałam już w przewodniku po ciastach bez jajek, ale tym, którzy go nie czytali przypomnę, że puree z dyni świetnie sprawdza się we wszystkich wegańskich wypiekach. Nawet jeśli jecie jajka, spróbujcie upiec pyszne ciasto bez żadnych dodatków pochodzenia zwierzęcego – dyniowe chlebki na roślinnym oleju są jednymi z najpyszniejszych, najwilgotniejszych i najprostszych ciast. Poniższy piernik jest na to najlepszym przykładem, wystarczą dwie lewe ręce i łyżka.

wersja do druku

Piernik dyniowy

  • Czas przygotowania: 20 minut + 45 minut pieczenia 20M

Składniki na jedną keksówkę o wymiarach około 20 x 11 cm:

Suche składniki:
1 szklanka mąki pszennej razowej
¾ szklanki mąki pszennej
¾ szklanki brązowego cukru
1 łyżeczka sody
¼ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki cynamonu
¼ łyżeczki imbiru
¼ łyżeczki gałki muszkotołowej
3 goździki
1 ziarenko ziela angielskiego
szczypta soli

Mokre składniki:
1 szklanka puree z dyni*
½ szklanki delikatnego oleju roślinnego
⅓ szklanki mleka roślinnego
oraz: 50 g orzechów laskowych i 2 – 3 łyżki syropu klonowego

Przygotowanie:
  1. Goździki i ziele angielskie utrzeć w moździerzu lub w młynku. W dużej misce wymieszać wszystkie suche składniki razem z utartymi przyprawami.
  2. Mokre składniki dokładnie wymieszać w małej misce. Dodać mokre składniki do suchych i wymieszać szpatułką do ciasta, na sam koniec dodać większość posiekanych orzechów – kilka zostawić do posypania ciasta. Delikatnie wmieszać orzechy, przelać ciasto do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i posypać pozostałymi orzechami.
  3. Piec w piekarniku rozgrzanym do 175 stopni przez około 40 – 45 minut, przed wyciągnięciem wbić patyczek i sprawdzić czy jest suchy, w razie potrzeby dopiec ciasto jeszcze kilka minut.
  4. Gotowe ciasto wyjąć na blat i delikatnie posmarować syropem klonowym. Ostudzić i zjadać z gorącą herbatą albo kawą zbożową.
* Jak zrobić purée z dyni: dynię należy przekroić na pół, następnie położyć na blasze piekarnika skórą do dołu i piec w skorupie w 200 stopniach przez około godzinę, lub do czasu, aż dynia będzie miękka. Następnie usunąć pestki, a potem wydłubać łyżką miąższ z dyni i zmiksować go blenderem na gładkie purée. Można zużyć od razu, a można przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku i wykorzystać na przykład do koktajlu z dynią lub do dyniowych placuszków.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



  1. Smakowe cudo! Kolor tego ciasta genialny! W tym roku planuję po raz pierwszy spróbować dyni! A ten przepis bardzo mi się podoba jak na początek takiej dyniowej przygody 😀 Jak długo trwa sezon na dynię?

  2. Prosimy zawsze o zdjęcie w przekroju, bo struktura wegańskiego ciasta jest bardzo ważna i jeśli o mnie chodzi, decydująca. Nie zmienia to jednak faktu, że Tobie i Twojemu gustowi kulinarnemu wierzę bezgranicznie, a więc na pewno upiekę ten chlebek. 😉

  3. Melduję, ze upieklam i jest…pyszny!;), jak wszystko co do tej pory zrobiłam z tej strony!!. Dziekuje, ja już sobie nie wyobrażam piec tradycyjnymi sposobami, jajka, masło, mleko…a w dużej mierze, dzieki Tobie:). Pozdrawiam!

    • Coz,niestety odwrotnie niz u mnie tj.przepisy uwielbiam,natomiast ciasta zwyczajnie nie wychodza! Zawsze zakalce,pieke i pieke,bo tak pieknie wygladaja inigdy nje wychodza;( a dodam,ze na pieczeniu ciast znam sie jak malo kto

      • Zgadzam się co do zakalca. Jeśli chodzi o przepisy na obiady z tej strony, jestem bardzo zadowolona. Ciasta nie wychodzą. Zawsze zakalec.

  4. Dzien dobry,
    a ja sie zastanawiam… skoro hokkaido to dlaczego po upieczeniu obrac ze skorki? Czy to kwestia tego, ze do ciast nie mozna jej zmiksowac razem z miazszem?

    PS
    popieram post o zdjeciach ukazujacych przekroj 🙂 Chodzi o zwyczajne porownanie, czy to co zdecydujemy sie upiec z danego przepisu wyglada tak jak na prezentowanym zdjeciu czy jednak cos nam nie poszlo 🙂

    • Nie ma sprawy, będzie więcej zdjęć przekroju 🙂

      Co do skórki to można ją zmiksować na puree razem z miąższem, ale wymaga wtedy dłuższego miksowania, żeby skórkę porządnie rozdrobnić – niektórzy mający słabsze blendery mogą mieć z tym problem. A puree dyniowe do ciasta powinno być gładkie, do innych potraw nie ma to aż takiego znacznia 🙂

  5. Omomomom…pycha! Uwielbiam takie ciasta-nie za słodkie, korzenne i takie biszkoptowo-wilgotne! No i w ogóle kocham dynie-proszę o więcej takich przepisów, jest świetny i podłączam się do koleżanki – uwielbiam zajadać takie pyszności wegańskie!!!

  6. Zrobiłam to ciasto kilka dni temu. Ma przyjemny piernikowy smak, ładnie pachnie i wygląda, ale… u mnie wyszedł zakalec! Co mogło go spowodować? I tak było smaczne, ale następnym razem wolałabym aby wyrosło. Dodam, że ciacho zniknęło, bo jesteśmy dyniożercami wielkimi 🙂

    • Następnym razem zwróć uwagę na dwie rzeczy – puree z dyni powinno być idealnie gładkie, a ciasto nie mieszane zbyt długo. Mieszaj składniki tylko do połączenia, trochę jak przy muffinkach 🙂

    • U mnie niestety to samo… okropny zakalec! Czasem zdarzy mi się mały zakalec, ale ten w dyniowym pierniku przebił wszystkie nieudane ciasta. Muszę jednak przyznać, że pomimo wpadki, moja rodzina chwaliła ciasto i dzielnie zajadała się nim.

    • Dziewczyny, krócej mieszajcie i dokładnie miksujcie dynie! Ciasta na bazie puree z owoców i warzyw mają tendencję do zakalca, ale krótkie miskowanie powinno pomóc. Zaraz wpsomnę o tym w przepisie – cieszę się jednak, że mimo zakalca wszystkim smakowało 🙂

  7. Cześć!
    Mam dwa pytania, zanim zabiorę się za mój pierwszy piernik w życiu. Mianowicie, czy mogę zastąpić mąkę pszenną inną? Nie jestem bezglutenowcem, ale staram się unikać pszenicy i uczynić ewentualne wypieki jak najmniej niezdrowymi. Poza tym, czy mogę użyć zamiast orzechów laskowych jakichś innych, np. włoskich? I czy mogłabym dodać też posiekanych suszonych daktyli? Czy to będzie w ogóle pasować? 😉
    Wybacz za może głupie pytania, ale- jak wspomniałam- to będzie mój pierwszy piernik i w ogóle w wypiekach nie jestem najlepsza. Ale jesiena aura zmusza mnie do osłodzenia sobie jakoś życia. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź!

  8. Zrobione 2 razy 🙂
    Za pierwszym razem, zrobilam wg przepisu, zamienilam sobie tylko make na orkiszowa razowa i zamiast orzechow dalam migdaly. Bylo przepyszne i dzis za nim zatesknilam a nie mialam juz ani kawalka dyni. Pomyslalam… pokombinowalam i zamiast dyni dorzucilam starta drobno marchewke. Polaczylam suche z mokrym i… uupsss masa miala taka konsystencje, ze mozna bylo lepic z niej figurki wiec do juz pomieszanego dolalam mleka i wymieszalam – na szczescie nie zaszkodzilo to ciastu i sie rewelacyjnie upieklo. Ukroilam kawalek do sprobowania i polowy ciasta juz nie ma. Jak tak dalej pojdzie, to bedzie pierwsze ciasto, ktore zostanie zjedzone zanim wystyglo 😉

  9. Nie jestem weganką, ani nawet wegetarianką nie jestem… korzystam z przepisów bo są naprawdę dobre. Ale to ciasto to mistrzostwo świata! Jest przepyszne! Trochę zmieniam, dodaję od siebie. Robiłam je już dobrych kilka razy. Gratuluję Marta bloga i takiej głowy do gotowania! Pozdrawiam

  10. Uwielbiam ten piernik, dziś piekłam chyba 5 raz tej jesieni i pewnie nie ostatni. Robiłam z mąką żytnią (samą albo pół na pół z pszenną), wychodzi bez problemu i pycha. Raz też ze śliwkami suszonymi dodatkowo, wg mnie pasowało bardzo.
    Pozdrawiam,
    Magda

  11. Marto a czy można przełożyć ten piernik dżemem? Siedzi sobie w piecu właśnie, pachnie pięknie. Nigdy wcześniej go nie piekłam, więc zastanawiam się, czy struktura ciasta nadaje się do przekrojenia?

  12. Czy można zamienić piernik w wersję bezglutenową np zastępując mąkę pszenną mąką gryczaną? Dodać jej wtedy tyle samo czy mniej?

  13. Zmodyfikowalam przepis- dodalam orzechy pecan i cukier kokosowy a zamiast dyni dodalam to, co mi zostalo po produkcji soku z marchwii czyli marchewkowe wiory 😀 wyszlo pycha

    • Można zastąpić cukier dowolnym płynnym słodem, ale warto wtedy zmniejszyć ilość puree z dyni i dodać 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia.

  14. Musisz wiedzieć droga Marto, że odkąd kilka miesięcy temu zostałam weganką, jesteś dla mnie istną wyrocznią w kwestii kulinarnej. Nawet w przypadku,gdy zaciekawi mnie jakiś przepis spoza Twojego bloga, to i tak koniecznie muszę sprawdzić, czy może Jadłonomia ma coś podobnego w swych zasobach 😉 Jestem de facto początkującą szeregową w kuchni i mimo, iż bardzo się staram, to zazwyczaj efekt końcowy jest rozczarowujący, a jak się pewnie domyślasz – działa to dość demotywująco… Ciasto ze zdjęcie usiłowałam zrobić specjalnie dla mamy, na jej urodziny i byłam przekonana, że tym razem nie będzie porażki. A jednak.. Mimo, że ciasto jest obłędne w smaku, to zupełnie nie urosło. Upiekłam je w tortownicy, nie jadam mąki pszennej, zatem zamieniłam ją na 1 szklankę jaglanej i 3/4 owsianej i to są jedyne zmiany jakie zastosowałam. Czy w tym tkwi błąd? Zaobserwowałam, że wiele wegańskich wypieków opiera się na tego typu mąkach, a mimo to wyglądają cudownie, bynajmniej nie jak pierwszej klasy zakalce. Moje ciasto miało 1,5 cm wysokości, czyli mogłoby udawać arcypancake'a. Marto, co się robi, żeby ciasta wegańskie rosły? Nadmienię jeszcze, że mieszałam składniki drewnianą łyżką i krótko.
    Będę ogromnie wdzięczna za wskazówki!

    Serdecznie Cię pozdrawiam 🙂
    Julia

    • Julia, niestety ale odpowiedź jest bardzo prosta – przy rezygnacji z mąki pszennej cały przepis przestaje działać, ponieważ ani mąka jaglana, ani owsiana nie zawierają glutenu. Więc trzeba wtedy dodać więcej substancji łączącej, więcej płynów i więcej proszku do pieczenia!

      Oczywiście można upiec wegańskie ciasto na mące bezglutenowej, ale wtedy trzeba też dopracować i zmienić inne proporcje, przydatnym trikiem jest też dodanie do roślinnego mleka octu, dzięki któremu lepiej działa soda i ciasto wspaniale wyrasta.

      Mam nadzieję, że pomogłam – następnym razem kiedy będziesz chciała upiec wegańskie, bezglutenowe ciasto przygotuj tofurnik. Jest bardzo prosty, szybki i naturalnie bezglutenowy, jeśli pominiesz spód lub użyjesz do niego bezglutenowych ciastek:

      http://www.jadlonomia.com/2015/11/tofurnik-dyniowy.html
      http://www.jadlonomia.com/2014/11/tofurnik.html

      Powodzenia! 🙂
      XXX
      Marta

  15. Marta, zrobilam dzisiaj przyprawę do pierników według Twojego przepisu i chce zrobić teraz piernik dyniowy. Ile mam dodać tej przyprawy, aby nie przesadzić ze smakiem? A tak poza tym, to uwielbiam Twoje przepisy. Każdy, po który sięgam to strzał w 10-tkę. Masz prawdziewy dar! :)))
    Pozdrawiam Olga

    • Olga, dziękuję za takie miłe komplementy! 🙂

      Do ciasta dorzuć 1 łyżeczkę – wtedy będzie bardzo aromatyczny i piernikowy!

  16. Zrobiłam dzisiaj i wyszedł rewelacyjny! Nie zdziwiłam się nawet bo
    każdy Twój przepis mi się zawsze udaje 🙂 Piernik został pożarty (zjedzony to zbyt mało powiedziane) przez rodzinę na ciepło do połowy, a resztę musiałam schować przed nimi 🙂 Zrobię go na Święta!

  17. Ciasto wyszło bardzo smaczne ale dosyć ciężkie i zbite. Sody i proszku dałam tyle ile w przepisie, składniki mieszałam jedynie do połączenia a ciasto jakby się nie dźwignęło :/ Da się zrobić coś, żeby ciasto było bardziej pulchne i lżejsze?

    • Kinga, bardzo, ale to bardzo dużo zależy od rodzaju dyni, jakiej użyło się do wypieku. Obstawiam, że użyłaś Hokkaido lub innej zbitej, mączystej dyni – następnym razem użyj lżejszej i bardziej wodnistej dyni, lub zmniejsz ilość puree 🙂

      • Marta, dzięki za odpowiedź! Dynię dostałam w prezencie prosto z pola 🙂 nie lubię używać Hokkaido bo są dla mnie za małe. Co do tej, którą użyłam do zrobienia piernika, nie wiem jaka to odmiana, jest duża, dosyć spłaszczona i intensywnie czerwona – ważyła 9kg 🙂 Dziś z tego samego przepisu robię muffiny, dodałam mniej puree, zobaczymy co z tego wyjdzie 😉

        Pozdrawiam!

  18. Ciasto pycha. Musiałam tylko dłużej piec bo po wskazanym czasie ciągle było mokre w srodku. Ostatecznie po dopuszczeniu wyszło bardzo dobre.

  19. Kurcze zrobiłam to ciasto i nie wiem co poszło źle, bo upiekła się tylko z zewnątrz, a jak rozkroiłam ciasto dosłownie się wylało :/ co nie zmienia faktu, że te brzegi były pyszne więc spróbuję to upiec jeszcze raz. Z tym, ze wydaje mi się, że 45 minut to zdecydowanie za krótki czas pieczenia

  20. Udało się 🙂 To mój pierwszy wegański wypiek – smaczny, bez zakalca 🙂 Dynię zmiksowałam prawie dokładnie, dodałam orzechy włoskie, bo takie akurat miałam. Nie jestem weganką ani nawet wegetarianką, ale powoli wchodzę na tę drogę życia, więc bardzo dziękuję za przepisy 😀

  21. Witaj Marta, czy w przepisach byłaby możliwość podawania gramatury składników? Byłoby to dużym ułatwieniem dla niektórych – szklanka szklance nierówna ? I tym, którzy liczą kalorie ? Pozdrawiam serdecznie

    • Aneto, rozumiem w zupełności prośbę! Jednak wiele lat temu podjęłam decyzję o zapisywaniu składników szklankami właśnie przez prośby czytelników i czytelniczek – dużo osób pisało, że nie ma wagi i nie ma na nią pieniędzy. Dlatego używam zapisu szklankowego, a szklanka kuchenna ma zawsze 250 ml. Żeby sobie ułatwić wystarczy w dowolnych sklepie z wyposażeniem do domu kupić plastikowy kubek miarowy lub na allegro kupić stalowe miarki – jest to koszt między 1,99 a 20 zł i na pewno znacznie to wszystko ułatwi <3

  22. Dziś upiekłam ten piernik. Prawdziwa rewelacja. Jak dla mnie za słodki, mimo iż dałam o połowę mniej cukru. Następnym razem dam 1/4 . Trochę przepis zmodyfikowałam dałam mąkę żytnią razową i zwykłe mleko, gdyż takie miałam w lodówce. Polecam, tym którzy zastanawiają się nad pieczeniem.

  23. Wielokrotnie robiłam ciasto, zawsze z sukcesem. Czy mogę dynię zamienić na powidła śliwkowe? Chciałabym je wykorzystać.

  24. Upiekłam to ciastko i polałam polewą daktylową z przepisu z książki, efekt powalił mnie na kolana, próbowała już wielu ciast z dyni (mam ją cały rok bo mrożę kawałki i puree) ale TEN jest jak najjaśniejsza gwiazda na niebie!!! Choć jestem na diecie (MŻ) to TEGO cista nigdy sobie nie odmówię! Dziękuje Ci o zdolna kobieto!!!

  25. To naprawdę najlepsze ciasto jakie jadłam w życiu! Jest tak delikatne, puszyste, lekko słodkie i niezwykle korzenne… Robię je pierwszy raz, i jestem zachwycona! Na obiad czeka też mnie chilli sin carne. Uwielbiam twoje przepisy, mimo mojej (na razie) niewegańskiej diety. Ups.. no i 3 kawałek ciacha już zniknął…co poradzę 🙂

  26. Witam. Mam pytanie, chciałabym zrobić piernik dojrzewający ale w nim na 1kg mąki potrzeba 3 jajka, i tu moje pytanie, może ktoś mi podpowie, czy jajka można pominąć lub zastąpić czymś innym? Może ktoś robił taki piernik?

  27. Zrobilam… w wersji muffinek i z kawałkami gorzkiej czekolady 😀 napewno wyszło mi dużo jaśniejsze ciasto, choć nie wiem czemu. Jednak w smaku poezja… !!! Nie wiem czy zdążą ostygnąć… :D:D:D PYSZOTA

  28. Week pod hasłem piernik dyniowy, upieczone aż trzy ale efekt końcowy różny:
    1. Niestety zakalec, pieknie wyrósł, chrupiąca skórka, ale w środku zakalec, gdybym nie wydłużyła czasu pieczenia nie dało by się go wogole zjeść. Puree z dyni piżmowej. Opcja piekarnika gora-dol. Olej rzepakowy.
    2. Dobry, do zaakceptowania, puree z dyni hokkaido, piekarnik opcja wiatrak-dół. Olej z pestek winogron. Zmniejszylam troszkę ilość puree.
    3. Mini zakalec na spodzie, jakby cieżko było mu się dźwignąć, puree z dyni piżmowej, ilość puree zmniejszona, piekarnik opcja gora-dół. Olej z pestek winogron.
    I właściwie czuje niedosyt bo idealny nie wyszedł:( Wiec jak moge naprawić żeby był idealny:) Czy może ma znaczenie kwestia wstawienia do zimnego lub nagrzanego piekarnika.

  29. Marto Droga,
    Przepis sprawdzony i rozważam jego realizację w okresie świątecznym, stąd pytanie odnośnie przechowywania ciasta. Czy tej wersji piernika także służy „odleżenie” czy niekoniecznie? (mam na myśli kilkudniowe „odleżenie” piernika)

  30. Piernik dyniowy to mistrzostwo świata! Ten zapach! Dziękuję za wspaniały przepis! Zakalca brak mimo, że mieszałam długo. Oczywiście nie przeczytałam wskazówek przed pieczeniem. Próbowałam już przepis na piernik pomidorowy i ratunkowe ciasto czekoladowe od Marty i nigdy nie wychodzi mi zakalec. Polecam ten piernik dyniowy baaardzo!

  31. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.