Pumpkin cream pie


 

Chwilę mnie nie było, ale wracam z czymś wyjątkowym, na co warto było poczekać. Trzymajcie się mocno, bo oto nadchodzi wegańskie ciasto dyniowe z kokosową bitą śmietaną!

Pumpkin pie to najpopularniejszy, amerykański placek na jesień. Spód zrobiony jest z klasycznego kruchego ciasta, a nadzienie to dyniowe pureé połączone z kondensowanym mlekiem, jajkami, cukrem oraz korzennymi przyprawami. Dyniowe ciasto jest tak popularne, że we wszystkich sklepach można kupić przyprawę pumpkin pie, puszki pełne pureé z dyni lub wręcz gotowe, słodkie nadzienie, które wystarczy rozsmarować na kruchym spodzie. Z reguły na dyniowym farszu znajduje się jeszcze jedna warstwa kruchego ciasta, ale czasem można znaleźć placki o nazwie pumpkin cream pie przykryte dodatkowo gęstą, bitą śmietaną. Bardzo niewegańskie, wiem. Ale wyobraźcie sobie, że w San Francisco doprowadzono do perfekcji sztukę pieczenia wegańskich dyniowych placków, a ja zjadłam ich tak dużo, że udało mi się opracować przepis na ten idealny. Tylko nie miejcie potem pretensji, jeśli przez ten przepis przestaniecie mieścić się w ulubione spodnie.
wersja do druku

Pumpkin cream pie czyli ciasto dyniowe z bitą śmietaną kokosową

  • Czas przygotowania: 35 minut + 50 minut pieczenia 35M

Składniki na tortownicę o średnicy około 22 - 24 cm:

Nadzienie dyniowe:
4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
2 szklanki puree dyniowego, najlepiej z Butternut*
1 szklanka cukru trzcinowego
4 łyżki syropu klonowego
¼ łyżeczki cynamonu
¼ łyżeczki imbiru
⅛ łyżeczki gałki muszkatołowej
sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
skórka otarta z 1 pomarańczy
szczypta soli

Spód:
2 szklanki mąki pszennej lub orkiszowej
¼ szklanki zimnej wody
¾ szklanki zimnego oleju kokosowego
szczypta soli

Oraz:
1 puszka mleczka kokosowego, schłodzona przez przynajmniej 48 godzin w lodówce
¼ szklanki cukru pudru
szczypta cynamonu

Przygotowanie:
  1. Wszystkie składniki na spód umieścić w kubeczku blendera z ostrzem w kształcie litery „S” i krótko zmiksować na kruszonkę – jeśli nie macie blendera możecie po prostu posiekać wszystko nożem. Następnie zlepić w kulkę i włożyć do lodówki na czas przygotowywania nadzienia.
  2. Wszystkie składniki na nadzienie poza puree z dyni zmiksować przy pomocy ręcznego blendera. Kiedy kasza zostanie zmiksowana na gładki krem, dodać puree z dyni i ponownie zblendować.
  3. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Foremkę wyłożyć papierem do pieczenia i palcami wcisnąć do środka ciasto, równo wyciskając spód i boki formy. Następnie na spód wyłożyć dyniowe nadzienie i wsunąć do rozgrzanego piekarnika, piec przez około 45 – 50 minut. Po tym czasie ciasto wyjąć na blat i wystudzić. Nie kroić przed wystudzeniem!
  4. Kiedy ciasto stygnie, przygotować bitą, kokosową śmietankę. Otworzyć puszkę schłodzonego mleka i delikatnie przełożyć do miski jedynie gęstą, tłustą część mleczka kokosowego, a wodę odlać. Do gęstej części dodać cukier puder i przy pomocy miksera ubić mleczko na sztywną, kokosową śmietankę. Tak przygotowaną śmietankę przełożyć na wystudzone ciasto, a na koniec wierzch oprószyć cynamonem.

* Przygotowanie puree z dyni: dynię przeciąć na pół lub na ćwiartki i piec w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni przez około 1 godzinę. Kiedy dynia będzie miękka wyjąć ją, wydłubać pestki, a następnie przy pomocy łyżki wyjąć miąższ i krótko zblendować na puree. Używać na bieżąco lub zamrozić. Uwaga! Jeśli używacie rzadkiej, wodnistej dyni i puree się rozlewa to należy dodać 1 – 2 łyżki mąki ziemniaczanej.


Wskazówki:
  • Kasza jaglana musi być naprawdę gładko zmiksowana – najlepiej lekko ją rozgotować i blendować gdy jeszcze jest ciepła.
  • Syrop klonowy w przepisie można zastąpić syropem z agawy, syropem ryżowym albo po prostu większą ilością cukru do smaku.
  • Dynie różnią się smakiem, dlatego w zależności od tego jakiej dyni użyliście do przygotowania puree być może trzeba będzie dodać więcej skórki pomarańczowej lub suszonego imbiru.
  • Im dłużej kokosowe mleczko będzie się chłodzić, tym łatwiej się ubije – dlatego dobrze jest przechowywać puszki w lodówce, a nie w szafkach. Dzięki temu zawsze w dowolnej chwili możecie je ubić do deserów lub tradycyjnie użyć do curry.
  • Kokosowa woda, która pozostaje po wyjęciu śmietanki świetnie sprawdzi się w naleśnikach lub owsiance, więc koniecznie ją zachowajcie.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:



  1. Rozumiem, że "bitą śmietanę" najlepiej przygotować i wyłożyć na wierzch ciasta tuż przed podaniem? Na ile trwała jest taka "śmietana"?

    • A w jakich proporcjach użyć tych mąk bezglutenowych? Ponieważ wśród licznych nietolerancji pokarmowych jakie mi dokuczają jest też siemie lniane, to czy da sie je zastąpić?

  2. Jeszcze nigdy nie udało mi się ubić mleka kokosowego. Jest schłodzone, teoretycznie robię wszystko według wskazówek, a i tak nie wychodzi. Czy to może zależeć od rodzaju mleka kokosowego? Ja próbowałam robić z takich bez emulgatorów.

    • Najlepiej wybrać dość tłuste (ja używam 18%), faktycznie niektóre puszki się nie ubijają, ale wydaje mi się, że szanse na dobre ubicie wzrasta jeżeli puszka jest dłużej schładzana. Ja od jakiegoś czasu stosuję system trzymania 2-3 puszek w lodówce, po tygodniu ubijają się bez zarzutów :).

  3. Jeny Marta rewelacja 🙂 czuję dreszczyk… I niebawem na pewno wypróbuję… Przy okazji gratuluję świetnie prowadzonego bloga i książki. Imponujesz mi bardzo! Trzymaj tak dalej!

  4. ciacho obłędne, zawsze marzyłam by zjeść taką wegańską tartę <3 krem oczywiście przebija wszystko!
    zdjęcia jakieś ogromne, wyskakują poza ekran 😉

  5. Pumpkin pie nigdy nie jest przykryty drugą warstwą kruchego ciasta, niezależnie czy jest na nim bita śmietana czy nie. Tylko owocowe nadzienia się przykrywa 😉

  6. Pumpkin pie to za zwyczaj mój najmniej ulubiony deser na Dziękczynieniu (moja babcia ma wspaniały przepis na ciasto, które w naszej rodzinie jest znane jedynie jako "THE pie," w którym jednym z głównych zkładników jest Kahlua—mniam). Ta wersja wygląda o wiele bardziej apetycznie!

  7. Jadłonomio, chyba coś się stało dziwnego na stronie. Może zdjęcia są za wielkie. W każdym razie zdjęcia są pod prawym archiwum i całym prawym bocznym paskiem. I cały ten pasek w związku z tym nie jest czytelny. Sprawdziłam to na komputerze w domu i na komputerze w pracy i w obu przypadkach jest tak samo. Pozdrawiam SS

    • Można przygotować spód bezglutenowy, ale trzeba wtedy dodać więcej oleju kokosowego, więcej wody oraz 2 – 3 łyżki zmielonego siemienia lnianego.

    • Małgorzato, kasza jaglana jest konieczna, a mąkę pszenną możesz zastąpić bezglutenową jeśli zmienisz propocje wody i oleju kokosowego.

      Powodzenia w eskperymentach!

  8. OT: wytłumaczcie mi, co znaczy "obłędnie" jako określenie potrawy?
    Czy ma to coś wspólnego np. z "popełnianiem" potraw?
    Skąd biorą się takie dziwaczne określenia?

    • Myślę, że biorą się z tego samego miejsca, co różne marudy i puryści językowi, którzy uwielbiają buszować po blogowych komentarzach 😉

  9. Ja mam inne mleko kokosowe takie 99% zobaczymy czy to wyjdzie. Robie wlasnie swoje wlasne pure ale kupie tez to w puszce, ale ze sklepu health food chce by bylo organiczne. Dzisiaj w nocy bede piekla i zobaczymy jesli ubicie sie nie uda mam bita smietane kokosowa mrozona i przed podaniem ja naloze (tak w razie czego)

  10. Nie wiem, ile razy jadłam w Stanach pumpkin pie, ale nigdy w wersji wegańskiej. Czas nadrobić zaległości 🙂 PS Najgorsza ohyda to: gotowy kruchy spód, gotowe nadzienie + bita śmietana w sprayu 😉

    • Patrycja, nadzienie powinno być zwarte i z łatwością dać się pokroić – jeśli tak nie jest to znaczy, że kasza była nie dokładnie zmiksowana i nie związała odpowiednio nadzienia.

      Następnym razem zblenduj kaszę na gładką masę bez grudek, dla pewności możesz też odsączyć dynię z nadmiaru soku i wtedy połącz dynię z kaszą. Wtedy na pewno się uda!

      • Miałam identyczną sytuację, lecz kaszę zblendowałam idealnie, wszystko było gładkie. Moim zdaniem zabrakło albo mąki, albo dynia była zbyt „morka”(chociaż wody nie dodawałam). W smaku w porządku, ale w konsystencji niestety zupa 🙁

  11. Niestety u mnie taka sama sytuacja jak u Patrycji Lewickiej 🙁 nadzienie rozlewa się, a bardzo dokładnie, i długo starałem się miksować,jeszcze poczekam, aż zupełnie wystygnie, może coś się zmieni 😛

  12. Cześć, chciałabym zapytać czy mogę dodać coś innego niż cukier, np. melasse? Czy wtedy ciasto się nie uda? Czy będzię miało zupełnie inny smak? A jeżeli chodzi np. o orzechowca, to czy też może się nie udać? Proszę o odpowiedź. 🙂 (przepraszam, że tyle pytań, ale to troszkę dla mnie ważne) 😀

    • Już śpieszę z odpowiedziami! 🙂

      Możesz dodać melassę, ale wtedy warto dodać kilka łyżek kaszy jaglanej więcej oraz sporą szczyptę soli, która sprawi, że wszystkie smaki wspaniale się połączą. A co do orzechowca to zależy gdzie chcesz wlać melassę, chodzi o krem czy o warstwę orzechową?

    • Jeżeli chodzi o ciasto dyniowe to bardzo ci dziękuję! 🙂 A jeżeli chodzi o orzechowca to bardziej mi chodziło o całe ciasto, czyli krem, warstwę itp. Myślisz, że stewia też by się sprawdziła? Boję się, że zmieni kolor w obu tych przypadkach.

    • Stewia na pewno sprawdzi się lepiej w kremie, ponieważ melasa zabarwi krem i nada mu bardzo wyraźnego, karmelowego aromatu. Więc łap stewię i do dzieła! 🙂

    • Oj! Zapomniałam dodać, że mam zieloną stewię (po prostu suszone liście zmielone). A może syrop z agawy się sprawdzi? Albo syrop klonowy? Czy zrobić takie zielone ciasto 😀

  13. Jestem wielką fanką przepisów Marty. Zrobiłam dzisiaj to ciacho, ale niestety nie powaliło mnie ;-/ 'Śmietana' się udała, ale ciasto jest strasznie mdłe… Można się było tego spodziewać, bo w sumie taka jest dynia, ale może zamiast soku z pomarańczy lepiej by smakowało z sokiem z cytryny?
    Gosia

    • Gosia, przykro mi, że ciasto nie udało się wzorowo!

      Wiele zależy od gatunku dyni, ponieważ niektóre dynie są bardzo słodkie i wilgotne, a inne mączyste i mdłe – dlatego jeśli po dodaniu wszystkich przypraw farsz wciąż jest mdły należy dodać więcej skórki pomarańczowej i ewentualnie reszty przypraw.

  14. jestem w trakcie.. najpierw ciasto na kruszonkę zamarzlo mi w lodówce na kamień ! (na szczęście jest Thermomix:) zmiksowałam je i lekko podgrzałam i dalej pichcimy)
    Boję się trochę aby mi isę nie rozpłyneła ta dynia tak jak piszą dziewczyny..moze dodam agar?

    • To normalne, że kruche ciasto z olejem kokosowym robi się bardzo twarde – nie przejmuj się tym, tylko zacznij je palcami odłamywać i wciskać na dno formy, a znowu zrobi się miękkie 🙂

      Jeśli chodzi o agar nic tutaj nie da, ponieważ ciasto jest pieczone, a nie robione na zimno i jeśli je upieczesz, a potem zostawisz do całkowitego ostygnięcia, to na pewno się uda. Trzymaj się przepisu, porządnie zmiksuj kaszę jaglaną i wystudź ciasto, a wszystko będzie w porządku 🙂

  15. a jak długo ubijałaś kokosa? dalam na 40s / obr 4 w TM
    nie wiem czy powinnam ubijac dluzej..pierwszy raz mam z tym styczność 🙂

    ugotowałam w sumie 460 g kaszy (waga przed ugotowaniem) i chyba przesadziłam o 100g za duzo:)

    Ciasto bardzo oryginalne w smaku..takie powiedziałabym korzenne..czasem mam wrażenie ,ze za mocne…ale poszłam na łatwizne i wrzuciąłam całego wyparzonego pomarańcza zamiast soku i skórki… moze gdybym postąpiła dokładnie jak Ty to byłoby mniej intensywne w smaku?
    Na FB pochwale się zdjęciem…choć dynia mi zmieniła kolor na zółty:)

  16. Droga Marto, o ile powinnam zwiększyć ilość składników do tego ciasta jeżeli mam formę większą niż w Twoim przepisie, czyli o średnicy 28 cm? Bardzo liczę na odpowiedź, gdyż mleko kokosowe i puree chłodzą mi się od wczoraj i w sobotę bardzo bym chciała zrobić to ciasto dla rodziny. 🙂
    Pozdrawiam cieplutko 🙂

    • Składniki na spód powinny wystarczyć w podstawowej proporcji, ale dla bezpieczeństwa możesz zrobić trochę więcej ciasta, czyli na przykład o 1/4 więcej.

      Natomiast nadzienie warto przygotować z półtora porcji i dodatkowo otworzyć drugą puszkę mleczka kokosowego – a co tam, raz się tyje! 🙂

  17. Marto,

    Tak jak wiele osób od dawna śledzę Twojego bloga. W wielu przepisach stosujesz substancję klejącą w postaci kaszy jaglanej 🙂 Chciałabym zapytać czy mogłabyś polecić książkę, artykuł lub coś innego gdzie wyjaśnione byłoby łączenie składników zastępujących składniki mięsne i nabiał? W większości książek jakie miałam okazję widzieć nie ma podanych zasad. Mam nadzieję, że w miarę klarownie wyjaśniłam o co mi chodzi 🙂 Pozdrawiam i życzę samych sukcesów! Kinga

    • Bez! Zawsze kiedy wymagany jest termoobieg, przepis to podkreśla – jeśli nie ma o tym informacji wystarczy standardowy program góra – dół 🙂

  18. Marto (lub ktoś, kto wie)!

    Jakiś czas temu zamroziłam dynię pokrojoną w kostkę, czy z dyni w takim stanie też uda mi się upiec puree? Jeśli tak, to na ile czasu i stopni powinnam ją wrzucić do piekarnika?

  19. Czy to nie zbyt dużo cukru. Ostatnio jak robiłem ciasto dyniowe to wsypałem 0.5 szklanki cukru na gurną część i trzy łyżki cukru na spud i było niezjadliwie słodkie. dodałem tyle bo tak było w przepisie ale potem tego ciasta nie dało sie zjeść

  20. Jak ugotować kaszę jaglaną, by w cieście nie było żadnych wyczuwalnych grudek z kaszy? Przez to zazwyczaj nie smakują mi takie ciasta 🙁 Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  21. Nadzienie i śmietanka – poezja. Niestety spód twardy jak kamień i niesmaczny. Nie wiem co zrobiłam źle, ale następnym razem zrobię jakiś inny spód chyba

  22. 1. Czy ktoś, komu ciacho już wyszło lub Marta oczywiście, mógłby przybliżyć ile (w gramach) suchej kaszy należy ugotować? Zawsze mam problem wycelować, jeśli w przepisie jest podane jak np. tu – 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej… Jak włożę ugotowaną kaszę do szklanki, to jej masa może baaardzo się różnić, chociażby w zależności od tego czy / jak bardzo ją upchnę… Pomocy please.
    2. Dobrze rozumiem, że spodu nie podpiekamy, a nadzienie wykładamy na surowe ciasto i dopiero wtedy całość do piekarnika?

  23. Witam,
    wygląda smakowicie 🙂 Mam tylko jedno pytanie, czym można zastąpić skórkę z pomarańczy, bo mam w domu alergika na cytrusy. Pozdrawiam

  24. Super pyszne:) dziś uczciliśmy drugie urodziny Natana wlasnie tym, mali i duzi mówili tylko mniam…mniam! Dziękujemy za fajny przepis!

    • Zamiast dyni najpiej sprawdzi się batat lub marchew – możesz też pomieszać jabłka pół na pół z jednym z poprzednich 🙂

  25. Po 2 niepowodzeniach ze słoikowaniem pure z dyni, po upieczeniu zagotowałam je z cukrem (jakbym robiła powidła) w proporcji jak do ciasta, czyli 2 do 1. I trzyma się 🙂 Postanowiłam się podzielić tym pomysłem, bo jak już się upiecze połówkę dyni to nie bardzo wiadomo, co zrobić z resztą 🙂 a tak to może stać całą zimę!

  26. Zrobione! Pierwszy raz robiłam wegańskie kruche ciasto i obawiałam się efektu, jednak w smaku niczym nie różni się od tradycyjnego, a można zajadać z czystym sumieniem. Oczywiście reakcja mamy na to, że spód jest z mąki, oleju i wody to łeeeee nie miała nic wspólnego z odczuciami smakowymi. Cała niewegańska familia zajadała ze smakiem 🙂

  27. Nie jestem weganką ale często korzystam z wegańskich przepisów i postanowiłam wykorzystac ten. Myślałam że uzyskam pyszne, nieco „zdrowsze” ciasto i niestety mega rozczarowanie. Wszystko wykonane jak w przepisie niestety spód smakuje jakby był surowy a nadzienie płynie(chociaz jest smaczne) no i smak vagańskiej bitej smietany nie dorównuje tej klasycznej ani troszeczkę (jest obrzydliwa) Jednak zrobię normalną wersję z masłem i śmietaną, zaraz pewnie zostane ukamieniowana za to.

    • Mayu, nikt Cię na pewno nie ukamienuje 🙂

      Z tego co piszesz, kasza jaglana do nadzienia nie była zmiksowana na idealnie gładki budyń, przez co cała masa wyszła zbyt płynna i utrudniła dopieczenie spodu. Kasza jaglana powinna być zmiksowana na idealnie gładko tak, aby nie pozostały żadne grudki kaszy. Jeśli zaś chodzi o bitą śmietanę kokosową to uwierz mi, że może być pyszna – wszystko zależy od tego, jakiego użyje się mleczka. Coś mi się wydaje, że to którego użyłaś mogło mieć po prostu kiepski skład – a z niedobrego mleczka, nigdy nie wyjdzie dobra śmietana 🙂 Dobre mleczko powinno mieć w składzie jedynie kokos i wodę – jeśli ma inne dodatki będzie smakować sztucznie i nieprzyjemnie. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogły wyjaśnić niepowodzenie!

  28. Czy warto w ogóle eksperymentować z jakąś inną kaszą, niż jaglana? Jedyne kasze, jakie wolno mi jeść, to: kasza gryczana, quinoa i ryż. Hmmm hilfe. Ciasto mam w planach robić jutro…

  29. Mam dużo puree z dyni i misję ugotować ciasto na święta do rodziców narzeczonego. Będzie sernik, makowiec, pierniki, więc chcę coś innego. Narzeczony nie może jeść glutenu wiec będzie z mąki orkiszowej bezglutenowej. Moje pytanie czy mogę to ciasto zrobić teraz i zawieść jutro na wigilię? Czy ta bita śmietana zachowuje się jak tradycyjna bita śmietana i po prostu chwilę po nałożeniu klapnie?

    • Kasia, bita śmietana faktycznie nie jest zbyt trwała – wszystko zależy od tego, jak długo chłodziłaś kokosowe mleczko. Jeśli leżało kilka dni w lodówce, po ubiciu powinno być trwałe i wytrzymać; jeśli chłodziło się mniej niż dwa dni lepiej nie ryzykować i ubić je u przyszłych teściów 🙂

  30. Witam! Późno dosyć odkryłam tą stronkę, ale i tak się cieszę.
    Co do mleka kokosowego to zgłupiałam. Real Thai występuje głównie w puszcze czarnej (lub kartonie), ale również w białej, zielonej i brązowej. różnią się składem %. Do kawy polecam białe, a do ubicia?

  31. Cześć! Przejrzałam komentarze i wydaje mi się, że nikt o to nie pytał – 4 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej to ile szklanek suchej?

  32. Cześć! Tydzień temu piekłam pumpkin pie trzeci raz w życiu. Za pierwszym razem mi wyszło, ale ostatnio w ogóle nie chce wyjść. Nadzienie się rozlało po wystudzeniu i przekrojeniu choć wydawało mi się, że kasza jaglana była dokładnie zblendowana. Ale to już wiem że pewnie muszę jeszcze dokładniej blendować. Ale mam jeszcze jeden istotny problem. Podobnie jak przy tofurniku z żurawiną tak i w pumpkin pie, mimo trzymania się przepisu to podczas pieczenia ciasto pęka na górze. Przy pumpkin pie widziałam to już drugi raz i już jak to widze jeszcze w piekarniku to wiem że nie wróży to nic dobrego i ciasto prawdopodobnie nie wyszło jak jest popękane. Co zrobić aby ciasto nie pękało i tym samym nie rozlewało się w środku? Pozdrawiam, Marta

    • Marta, ciasta z kaszą jaglaną tak mają, że pękają 😉 Można temu zaradzić piekąc ciasta w kąpieli wodnej, czyli duże naczynie pełne wody na dno piekarnika i z tym naczyniem piecz ciasto. Im więcej wody (pary) tym mniej popęka lub wcale 🙂

  33. Widziałam w poprzednich postach informacje o wersjach bezglutenowych, ale bez konkretnych proporcji. Jako świeży bezglutkowiec (?) i fatalny alchemik w kuchni (poprzednie eksperymentowanie z mąkami oblałam?) czy ktoś mógłby podzielić się odpowiednimi i sprawdzonymi proporcjami do upichcenia tej rozpusty w wersji beglutkowej? ?

  34. Czy jak zastąpię kaszę jaglaną kuskusem to zadziała? To ciasto jest pyszne i wydawało mi się, że mam w domu wszystkie składniki, a tu brak kaszy jaglanej 🙁

  35. Planuję zrobić dziś z okazji rozpoczęcia jesieni, ale chciałabym, żeby było choć trochę zdrowsze, więc chętnie wprowadziłabym mąkę pełnoziarnistą – mogę?

  36. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.