Wegańskie ruskie pierogi

Składniki:

Wiem, wiem, wiem – pierogi ruskie są z twarogiem, po co wydziwiać z tofu, bez sera i boczku to już nie ruskie. Ale jednak jeśli ktoś ma ochotę powydziwiać z wegańskimi pierogami oraz przekonać się, że mogą uratować życie, to przepis czeka poniżej!

Holandia, miasto Utrecht, rok 2009. Wyjeżdżam na studia i do wymarzonej pracy w wegetariańskiej restauracji z małym plecakiem oraz jeszcze mniejszymi oszczędnościami. Na miejscu okazuje się, że obiecany pokój u znajomych przepadł, więc jestem zupełnie bezdomna, mokra i zdezorientowana, a wstyd dzwonić po pomoc do rodziców. Ląduję więc w najbliższej ciepłej knajpie i przy barze wypytuję barmanki o tanie pokoje w okolicy, aż nagle podchodzi do mnie dwóch chłopaków i z poważną miną oznajmia: słyszeliśmy, że przyjechałaś z Polski i szukasz pokoju… czy umiesz robić pierogi? Chwilę później sprawa staje się jasna – mam przed sobą miłośników ruskich pierogów z Kanady, którzy mają wolny pokój w swoim mieszkaniu i odstąpią mi go, jeśli jutro ulepię dla nich ruskie pierogi. Umawiam się z nimi na wieczór i pewna sukcesu idę spać.

Następnego dnia szybko sprawdzam w internecie gdzie są najbliższe polskie sklepy i objeżdżam wszystkie po kolei – nigdzie nie ma twarogu. Biegam po supermarketach, bez skutku. Dzwonię do sklepu ze zdrową żywnością, też pudło. Do umówionej godziny zostały dwa kwadranse, a ja stoję z siatką pełną mąki, ziemniaków oraz cebuli i zastanawiam się, czy zmarznę śpiąc w nocy na ławce w parku. W tym momencie podnoszę głowę i widzę przed sobą wielki chiński warzywniak z tofu na wystawie. A gdyby tak to tofu…?

P.S. Dostałam wtedy ten pokój, był naprawdę tani bo okazał się być garderobą i z niego pisałam pierwsze posty.

wersja do druku

Wegańskie pierogi ruskie

  • Czas przygotowania: powyżej godziny 180M

Składniki na około 70 pierogów:

600 g ziemniaków

1 duża cebula
olej

Składniki na farsz:
500 g tofu, zwykłego naturalnego
½ – ⅔ szklanki wody z kiszonych ogórków
1/4 łyżeczki pieprzu ziołowego
sól

Składniki na ciasto:
4 ½ szklanki mąki pszennej
2 – 2 ¼ szklanki gorącej wody
3 łyżki oleju
spora szczypta soli

opcjonalnie do podania: podsmażona cebulka

Przygotowanie:
  1. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Ziemniaki obrać, pokroić na połówki lub ćwiartki i gotować do miękkości.
  2. W międzyczasie na dnie dużej patelni rozgrzać olej. Cebulkę pokroić w kostkę, dodać na gorący olej i dusić na średnim ogniu przez 5 – 6 minut do czasu, aż będzie złota.
  3. Przy pomocy blendera rozdrobnić tofu i połączyć razem z sokiem z kiszonych ogórków, pieprzem ziołowym oraz sporą szczyptą soli.
  4. Ugotowane ziemniaki odcedzić i jeszcze gorące szybko przecisnąć przez praskę lub rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków. Następnie dodać tofu, podsmażoną cebulkę i wymieszać łyżką. Spróbować i w razie potrzeby doprawić do smaku większą ilością soli lub pieprzu.
  5. W dużym garnku zagotować osoloną wodę. W międzyczasie z podanych składników zagnieść ciasto na pierogi – można użyć do tego miksera z hakiem do ciasta drożdżowego, maszyny do wypieku chleba lub Thermomixa. Kiedy ciasto będzie elastyczne i nie będzie kleić się do dłoni, przykryć ściereczką i odstawić na bok.
  6. Ciasto rozwałkować, przy pomocy szklanki wykrajać kółka, do każdego wkładać łyżkę farszu i lepić pierogi. Gotowe pierogi wrzucać do wrzącej, osolonej wody i gotować do wypłynięcia. Następnie odcedzać i podawać od razu z podsmażoną cebulką lub bez żadnych dodatków.

Porady:

  • Jeśli lubicie wędzony aromat możecie użyć tofu wędzonego. Podobno wtedy smakują jak z wędzonymi skwarkami.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. Niesamowita historia, na pewno masz wielki sentyment do tych pierogów. Jak bajecznie muszą smakować! 😀
    Dzisiaj wchodzę na stronę i widzę coś pięknego! Aż chciałoby się przejrzeć całą od deski do deski, świetna robota. Nowe logo również genialne! 🙂

  2. 6 lat minęło, twarogu w Holandii nadal nie ma… Jako wegetarianka bardzo nad tym ubolewam. Póki co nawiększy kulturowy szok jaki tu przeżyłam :).
    Pozdrawiam, przepisu na pewno sprubuję.

    • Miałam ten sam problem kiedyś na Erasmusie w Belgii – ostatecznie znaleźliśmy w necie jakiś przepis z „ruskich na obczyźnie” – z creme fraiche i bardzo dobrze dały radę 🙂

  3. Marto, od ponad dwóch lat korzystam z Twoich przepisów. Lubiłam poprzednią wersję Jadlonomii. Ta nowa ma niewątpliwe wiele zalet (zwłaszcza łatwiejsze wyszukiwanie), jednak będę musiała się do niej przyzwyczaić. Chciałbym Ciebie zapytać, czy nowa wersja nie jest uboźsza o kilka przepisów? Może się mylę, ale mam wrażenie, że zniknęły niektóre najstarsze wpisy, np. te wegetariańskie albo ten pierwszy o faszerowanej papryce.
    Trochę byłoby szkoda.
    M.

    • Małgosiu,
      nowa wersja na pewno jest inna i być może chwilę zajmie odnalezienie się, ale zapewniam, że potem będzie już z górki – będzie można szybko szukać przepisów i odkrywać wciąż nowe!

      Prawie wszystkie przepisy udało nam się przenieść, te które zaginęły albo odzyskamy, albo wrócą jeszcze bardziej udoskonalone. W ciągu kilku dni wszystko powinno być na swoim miejscu, proszę o jeszcze chwilkę cierpliwości 🙂

      XXX
      Marta

      • Niestety, nowa strona nie wyświetla się poprawnie w aplikacji Bloglovin’, widoczna jest tylko pierwsza część z odautorskim komentarzem, a sam przepis nie 🙁

  4. Ja byłam w podobnej sytuacji w UK we wczesnych latach 90-tych. Też musiałam zrobić ruskie, a twarogu tam nie znają (było to w czasach, kiedy język polski na Wyspach słyszało się niezwykle rzadko a polskich sklepów było niewiele). Zrobiłam więc te ruskie z serkiem wiejskim, o którym z kolei w Polsce nikt jeszcze wtedy nie słyszał. Wyszło cudnie, wystarczyło dobrze odsączyć śmietankę.

  5. Ja też robiłam kiedyś wegańskie ruskie, i zamiast dawać tylko tofu, połączyłam je z kaszą jaglaną 🙂

  6. Ruskie pierogi to jedno ze sztandarowych oryginalnych polskich przysmaków i wierze, ze te weganskie pani Marty przekonaja wielu tradycjonalistów do diety roslinnej.

  7. A propopopopo tego boczku to polecam podsmażyć mocno małe kawałeczki wędzonego tofu, używam jako pseudo skwarek, serio polecam.
    Kacper.

  8. Właśnie skończyłam pierwszą giga partię i ciasto całe poszło, a farszu została mi jeszcze chyba z połowa albo chociaż 1/3 😀 Ale nic to, nie zmarnuje się, jutro dorobię ciasto i działam dalej 😉

    • Mortycja, w takim razie proszę następnym razem napić się przed lepieniem melisy i kleić cieńsze pierożki 😉 A teraz pozostały farsz wrzuć do naleśników i zrób ruskie naleśniki, ja zawsze tak robię 🙂

  9. Właśnie skończyłam gotować ostatnie… Nic dziwnego, że dostałaś ten pokój 🙂 Pierogi są niesamowite, mają wspaniały, bogaty smak i teksturę pierogów rukich. Następnym razem zrobię podwójną porcję, bo za szybko znikają!

  10. Marta te pierogi sa BOSKIE!!!!
    Jestem Twoja fanka od dawna,ale te pierogi – mistrzostwo swiata!
    Rodzinka nie mogla uwierzyc ze nie ma tam grama sera 😉
    Pozdrawiam swiatecznie!

    PS. Zakwas na barszcz nastawiony 🙂

  11. Podrozujac po swiecie czesto musze ¨kombinowac¨ ze skladnikami, wiec ten przepis to dla mnie rewelacja! Zauwazylam ze w przepisach zawierajacych tofu nie uscislasz czy tofu jest twarde (firm) jak tutaj, miekkie (silken ) i czy jest z tetrabricku (fuuuj) czy swieze… nie wiem jak wyglada dostepnosc roznych rodzaju tofu w PL, ale wydaje mi sie, ze to dosc wazny szczegol! Pozdrawiam z Nikaragui!

  12. SĄ PO PROSTU GENIALNE! Właśnie zjedliśmy z mężem ostatnią partię wege ruskich i stwierdzam, że z czasem smak jest coraz lepszy. Po zrobieniu ugotowałam wszystkie pierogi i cześć z nich schowałam do lodówki. Na trzeci dzień po odgrzaniu, smak tofu, ziemniaków i wody po kiszonych ogórkach idealnie się ujednolicił. Farsz, który został na pewno zostanie w najbliższym czasie wykorzystany. A zapewne jeszcze w tym roku 😉

  13. Genialne ! Gdybym nie wiedziała, to nie domyśliłabym się, że nie ma w nich twarogu. I świetny przepis na ciasto, lepi się z przyjemnością 🙂

  14. znowu to tofu ! jak ja nie trawię tego sera… no, choćby mnie kroili, to nie lubie smaku soi! nie ma to jak ekologiczny twarożek krowi :] !!

  15. Hej chciałam sie dowiedzieć o jakich wymiarach szklanki używałaś? Tzn ile dkg maki mieściło sie w szklance? Dziekuje

    • Szklanka w kuchni jest jedna, ma zawsze 250 ml i taką szklanką jest najlepiej odmierzać składniki – przy przelicznikach na dekagramy łatwo o pomyłkę.

  16. Zrobiłam dziś pierogi według Twojego przepisu (tylko ciasto – farsz inny) i… ciasto jest obłędne. Lepiłam i lepiłam, a ono dalej było miękkie i sprężyste. Po ugotowaniu delikatne. Doskonały przepis, dziękuję 🙂

  17. Przepyszny farsz, ciasto robiłam z mieszanki bezglutenowej, robi się trudniej niż z mąki pszennej ale i tak warto !

  18. Ten przepis jest genialny!! Jem, jem i nie mogę przestać…po ponad pół rocznej przerwie znowu mogę jeść pierogi ruskie! Żałuję że tak długo zwlekałam z ich zrobieniem. Zmieniłam trochę przepis i zamiast robić ciasto użyłam papieru ryżowego, taka szybsza alternatywa. Pozdrawiam 🙂

    • Mona, ciasta nie trzeba nawet odstawiać – leży tam po to, żeby nie wyschło w czasie, gdy formujesz pierogi 🙂

  19. Jednak z samym tofu nie byłam usatysfakcjonowana… smak nie był wystarczająco serowy… i wtedy pomyślałam o produkcie, który zwykle z powodzeniem zastępuje mi ser… PŁATKI DROŻDŻOWE. Sypnijcie obficie, nie pożałujecie:D

  20. O matulu jakie dobre. Wysłałam przepis mamie która chciała mi zrobić ruskie ale nie wiedziała jak; dzisiaj jadłam i z każdym kęsem coraz bardziej mi oczy na wierzch wychodziły. Kobieto, uwielbiam pasztet z soczewicy, chlebek bananowy, rosół i milion innych przepisów z Twojej strony ale dzisiaj głęboko dotknęłaś mojego pierogo-kochającego serca. Dziękuję!

  21. Czy istnieje sposób na zastąpienie mąki pszennej przez bezglutenową lecz tak, aby po ostudzeniu nie dochodziło po pewnym czasie do pękania ugotowanych już pierogów?

  22. Dzięki za ten super przepis. Sama jestem wszystkożerna, ale często miewam gości o innych preferencjach dietetycznych. Robię dwie partie: jedną z twarogiem, a drugą z tofu (łącznie ok. 150 sztuk) i mrożę. Tym sposobem mam jedzenie dla siebie na leniwe dni i dla gości. Tanio i pysznie <3

  23. Przepis rewelacyjny! Co prawda, dodałam mniej tofu, ale ogólnie pierogi uratowały mi tegoroczne święta. Dzięki!

    • Tak, ale wtedy dodaj trochę więcej soku z cytryny i przygotuj się, że pierogi mogą mieć lekko kminkowy aromat, jeśli w kapuście był kminek 🙂

  24. Hej hej

    Marto, twojej wersji jeszcze nie probowalam.
    Dla mieszkajacych w Holandii wegetarian- w polskich sklepach jest duzy wybor sera bialego!!
    Moim patentem jest serek feta. Pycha, lekko slony. Tylko jego uzywam.
    Pozdrowienia.

  25. Ja mam pytanie o tofu: jakie ma by, albo jakie polecasz (link nie działa). Oto jest pytanie: miękkie czy niemiękkie? 🙂

  26. Strasznie przebija tofu nie byłam przygotowana na ten smak 🙂
    mimo że dodałam kilka startych ogórków kiszonych oprócz wody masa i tak wyszła mdła i mało kwaśna. Nie przypominają za bardzo tych tradycyjnych. Dla mnie na nie, następnym razem spróbuję tych z dynią i jarmużem 😉

  27. O rany! Te pierogi są genialne! Smakują idealnie, nie do odróżnienia od tradycyjnych ruskich. Nakarmiłam nimi rodzinę, i byli zachwyceni, gdybym im nie powiedziała, że tam nie ma ani grama twarogu to by się nigdy nie domyślili. Dziękuję za ten przepis, ruskie to zawsze były moje ulubione pierogi i tak zostanie, mimo że stopniowo odstawiam nabiał 🙂

  28. Marto miła, mam pytanie….czy próbowałaś robić pierogi z mąki bezglutenowej? Mam trochę pietra, więc wolę zapytać fachowca/mistrza. 🙂

  29. Hej, ja jak byłam w Portugalii na Erasmusie to jadłam w taniej stołówce szkolnej (zawsze były do wyboru dania mięsne, rybne i wegetariańskie 🙂 ) i wzięłam tofu z ziemniakami i surówką i do tego była zasmażana cebula i właśnie smakowało to jak farsz do ruskich! :)) A jak robiłam je na wigilię to kupiłam jakiś ser biały, ale był trochę inny niż te nasze, ale i tak było dobre. Ale rozumiem doskonale ten problem z szukaniem polskich składników – najbardziej mi tam brakowało kaszy gryczanej 🙂

  30. Hej Marta, wiadomka, że pierogi z mąki pszennej najlepiej wychodzą, ale ja za białą to średnio – wszystko zmieniam na pełnoziarniste. Dało by się chociaż trochę pelnoziarnistej/gryczanej/orkiszowej przemycić żeby nie zepsuć smaku/konsystencji? Dzięki!

    • Spokojnie by się dało! Możesz zrobić spokojnie pół na pół dodając trochę więcej wody i troszkę więcej oleju 🙂 Jak woda będzie gorąca to wszystko będzie super 🙂

  31. Pierogi wyszły przepyszne!!! Miałam jedynie problem z wyrobieniem ciasta, było za rzadkie i mocno kleiło się do rąk, musiałam dodać dużo więcej mąki. Ale w smaku meeeega 🙂

  32. Jako iż jestem zapracowaną studentką, zastanawia mnie czy można zrobić ich więcej, zamrozić jak zwykłe ruskie i potem ugotować?

  33. Cześć, zrobiłam wszystko zgodnie z przepisem… ale farsz w ogole ruskich nie przypomina, soja sie okropnie przebija. Czy jest szansa ze to sie przegryzie? Odstawic farsz na troche w chlodne miejsce? Moze cos jeszcze dodac?

    • Ewa, nie ma prawa być smaku tofu 😉 Już mówię co zrobić – weź cebulę, pokrój w kostkę, podsmaż na oleju i porządnie ją posól oraz popieprz. Oleju ma być spor, 2 – 3 łyżki, a cebula naprawdę złota, miękka, rumiana. Dodaj to do farszczu razem z dodatkową łyżką lub dwoma wody z ogórków. Spróbuj, w razie potrzeby dodaj więcej i nie bój się soli, sypnij sporą szczyptę. Powinno być wtedy super 🙂

  34. Zrobiłam. To ciasto jest absolutnie przepyszne – miękkie i elastyczne. Wyszła chyba z setka, a i tak zjedliśmy z mężem połowę 🙂 zastanawiam się teraz czy resztę zamrozić, czy wytrzymają w lodówce do pierwszego dnia świąt.

  35. To były moje pierwsze pierogi w życiu, bo zawsze mi się wydawało, że to pracochłonne i przeciez ruszyć się do sklepu z garmażerką po (wszyscy weganie zrozumieją) okropnie nudne pierogi z kapustą i grzybami (powinna być jakaś na to nazwa jak b&w to k&g) jest szybciej, prościej, ale o matko jak się można kuchennie upaprać/ubawić 😉 Oczywiście wlałam *odrobinkę* za dużo oleju i gumiaste są (żółe jakby na wielkanoc) oraz przy pierwszym wałkowaniu za mało mąką sypnęłam. Ja przedziękuje za ten przepis. (tylko mam jedno zastrzezenie-na ile zostawiac ciasto pod sciereczką? całkiem mnie to zdziwiło, bo to raczej na drożdżowym takie zabiegi się przeprowadza, trwa to wtedy sporo czasu) Wesołych wszystkim!!
    W tej historii czuje ten stres hah

    • Mary, dziękuję za taki długi komentarz! <3 I już wyjaśniam ściereczkę – chodzi o to, żeby ciasto nie wysychało w trakcie lepienia pierogów 🙂 Tylko to i nic więcej 🙂 Wesołych Świąt!

      • AAAle jakoś na 15minut czy to raczej kwestia godziny??
        (takie długie komentarze pod przepisem na pierogi obowiązkowe 🙂

  36. Właśnie zrobiłam pierogi. Musze powiedzieć, że po zrobieniu i spróbowaniu farszu byłam przerażona. Strasznie sie przebijało tofu, mimo mocniejszego niż w przepisie doprawienia. A po ugotowaniu stal się cud. Smakują po prostu jak pierogi ruskie. Jestem zachwycona!!!

  37. Dziękuję! Ten przepis jest abolutnie genialny! <3 Żałuję tylko, że tyle czasu zwlekałam.

    Farsz wyszedł przepyszny, tofu jest zupełnie niewyczuwalne. Moje pierwsze lepienie pierogów zakończyło się pełnym sukcesem 😉

  38. Pierogi wyszły idealne. Dzieci z kolegami właśnie zjadają całą górę tych pyszności. Dziękuję!

  39. Czy sam farsz mozna zamrozić? Są wspaniałe, ale akurat nie mam czasu nalepic! Proszę o odpowiedź ?

  40. Witam. A co jak nie ma w mojej okolicy ogórków kiszonych?.
    Niestety ciężko dostać ogórki kiszone A sama nigdy nie kisiłam ?. A marzą mi się pierogi Ruskie

  41. całkiem dobrze rizumiem tych chłopaków 🙂 to fakt, w Holandii twarogu nie uświadczysz, chyba że w polskim sklepie. Cieszę się więc niezmiernie na ten przepis. Mam jednak jeden problem: jedyna maka jaka udało mi się zdobyć do owsiana, myślisz że zaryzykować?

  42. Ruskacze są najlepsze, gdy twarogu jest bardzo mało, więc dlaczego by miały nie wyjść nawet z samymi ziemniakami. Tylko przyprawić porządnie. Na Ukrainie jadłam takie od babci na ulicy, pycha.

  43. Czy można użyć tofu bazyliowego? Tylko takie mam w lodowce… A jesli nie, to do jakiego przepisu dobrze by się sprawdziło? Pozdrawiam 🙂

  44. Hej! Czy ktoś próbował je mrozić?
    Planuje zrobić na wigilie ale chce sobie przygotować wcześniej.
    Macie pomysł jak je mrozić?
    Moj pomysł; wrzucać do wrzątku na 30 sekund – wyciągnąć poukładać na tacce przykryć folią i tak całość i do zamrażarki na 3 h tak rozłożone żeby się nie skleiły 🙂 potem wrzucić do torby z zamknięciem i do zamrażarki.
    Co Wy na to?

    • Hej, mroziłam juz 2 razy. Po zrobieniu i sklejeniu z surowym ciastem, do zamrazarki poukladane zeby sie nie skleily, jak sie podmrożą to do woreczków i czekają do wigilii. Są smaczne 🙂

  45. Nie próbowałam jeszcze pierogów z tym farszem, ale ciasto jest wspaniałe! Raz jako nadzienie wykorzystałam warzywa mięso wyłowione z rosołu, a dziś zrobiłam z kaszą gryczaną i twarogiem. Zawsze wychodzi cieniutkie, dobrze się skleja i jest smaczne. Bardzo dziękuję za przepis na to ciasto❤️

  46. Przepyszny farsz. U mnie potrzeba matką wynalazków – idąc na skróty zrobiłam krokiety z wafli wykorzystując Twój przepis na farsz. Bardzo dziękuję … pyszności wyszły 🙂

  47. Zrobiłam ten farsz w tamtym roku i pierogi smakowały jak ruskie z twarogiem. Wszyscy zachwalali, w tym roku robię podwójną porcję 🤩
    Właśnie gotuję ziemniaki, tofu już starłam na tarce… Ja dodaję sok z cytryny i świetnie się łączą smaki. Dodaje też dwie duże cebule, nie jedną.
    Pycha!

  48. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.