Na wigilijnym stole kiszona kapusta może pojawiać się w wielu postaciach. W świątecznych pierogach, w ogromnym drożdżowym kulebiaku, w postnym bigosie, w łazankach lub wraz z gotowanym grochem. Dlatego postanowiłam oddać cześć kiszonej kapuście i tym razem przygotować ją w naprawdę odświętnym wydaniu – oto zapiekane jabłka faszerowane kiszoną kapustą, soczewicą i żurawiną.
Dodatek jabłka do kiszonej kapusty jest bardzo popularny, czasem pojawia się on w surówkach, czasem w łazankach, a czasem nawet starte jabłko dodaje się do kapusty zasmażanej lub do kapuśniaku. Nic dziwnego, bo kiszona kapusta ma intensywny, słony i kwaśny smak, który aż prosi się o dodatek słodkich, owocowych nut. Dlatego obróciłam tradycyjny porządek i zamiast jabłko dodawać do kapusty, zachęcam was, żebyście kapustę włożyli do jabłek. Najpierw jabłka wydrążcie, a potem kapustę duście razem z jabłkowym miąższem, żurawiną, soczewicą, majerankiem i mnóstwem przypraw, aby następnie tak uduszoną napełnić jabłka. Można przygotować je wcześniej i upiec przed samym podaniem – wtedy każdy gość dostaje na talerz zamiast łychy bigosu elegancką, kapuścianą porcję zamkniętą w słodkim, miękkim jabłku. Smakuje oraz wygląda naprawdę odświętnie.
wersja do druku
Jabłka faszerowane kiszoną kapustą
- Czas przygotowania: powyżej godziny 180M
Składniki na 6 - 8 jabłek::
2 cytryny
6 – 8 jabłek odmiany szara reneta lub innej podobnej
½ cebuli
2 liście laurowe
4 goździki
2 owoce jałowca
2 ziarna ziela angielskiego
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka majeranku
300 g kiszonej kapusty
1 łyżka suszonej żurawiny
½ szklanki ugotowanej soczewicy
10 suszonych grzybów
sól i czarny pieprz
¾ – 1 szklanki wody
oraz: olej do posmarowania jabłek przed pieczeniem
Przygotowanie:
- Wycisnąć sok z cytryn i przelać do miseczki. Następnie przy pomocy łyżeczki do melonów wydrążyć jabłka tak, aby ścianka jabłka miała grubość około 1 – 1,5 cm, wnętrze jabłek obficie skropić sokiem z cytryny. Twardą część z ogryzkiem wyrzucić, a pozostałą odkładać do miski również skrapiając sokiem z cytryny. „Czapeczki” z wierzchu jabłka pozostawić.
- Cebulę pokroić w kostkę. Na dnie garnka rozgrzać olej, dodać pokrojoną w kostkę cebulę oraz wszystkie przyprawy. Smażyć przez 2 minuty po czym dodać wszystkie pozostałe składniki, za wyjątkiem wody. Smażyć przez 5 minut, po czym wlać wodę i gotować pod przykryciem na małym ogniu przez przynajmniej 30 – 45 minut. W połowie gotowania sprawdzić, czy nie należy dolać więcej wody.
- Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Do wydrążonych jabłek dodać ugotowaną kapustę, następnie jabłka przykryć pozostawioną „czapeczką” i posmarować lekko olejem. Tak przygotowane zapiekać przez 12 – 18 minut. Podawać gorące bez żadnych dodatków lub z chlebem, kaszą gryczaną albo inną ulubioną.
Porady:
- Łyżeczka do melonów wygląda tak i kosztuje około 5 – 10 złotych. Dzięki ostrym brzegom ułatwia drążenie wszystkich warzyw oraz owoców, ale jeśli jej nie macie danie też się uda, tylko drążenie będzie bardziej pracochłonne i wymagające znacznie więcej uwagi. Proponuję w tle puścić kolędy i będzie w porządku.
- Kropienie jabłek sokiem z cytryny sprawia, że nie ciemnieją, ale też pomaga utrzymać odpowiedni balans smaku.
- Drążąc jabłka uważajcie, aby pozostawione ścianki miały taką samą grubość – dzięki temu jabłka nie popękają.
- Możecie jabłka nafaszerować i trzymać w lodówce nawet 2 dni zanim je upieczenie, po upieczeniu również można je przechowywać wiele dni i odgrzewać owinięte folią aluminiową, aby się nie przypaliły
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/jablka-faszerowane-kiszona-kapusta/
Wow! Ale pomysl (niby taki prosty a przy tym oryginalny)
Jak zawsze: dzieki za inspiracje
Wspaniały pomysł! A jakich jabłek użyć, kwaśnych np reneta czy słodkich? Czy po prpstu dużych inieważny rodzaj?
Agata, najlepsze będą właśnie renety lub inne kwaśne 🙂
Marto! Jabłka brzmią intrygująco, a przy ich okazji muszę nieśmiało wyznać (jakkolwiek przedziwnie to zabrzmi), że śniło mi się ostatnio, że spotkałam właśnie Ciebie w poznańskiej Cafe la Ruina i ucięłyśmy sobie na śródeckich włościach pogawędkę o warzywach i wegeżyciu:) dziękuję za przepis(y) i ślę pozdrowienia!
Soczewica wszystko jedno jaka?:)
Wszystko jedno, ale najlepiej wyjdzie z brązową, zieloną lub czarną 🙂
Czy zamiast żurawiny można użyć rodzynek? I ile to jest „sok z 2 cytryn” – pytam, bo mam sok wyciśnięty z cytryn w butelce.
Nadrosia, zamiast żurawiny mogą być rodzynki lub suszone śliwki, a do posmarowania jabłek będzie potrzebne około 1/4 – 1/3 szklanki soku z cytryny.
Bakłażany i jabłka zrobione. Czekają w lodówce na Wigilię. Są obłędne. Dzięki!
Kochana Marto,
Zrobilam jabłuszka i niestety nie wyszły dobre 🙁 nigdzie nie dostałam owoców jałowca i zastanawiam się,na ile jest to istotny składnik…Reneta,którą kupiłam też po upieczeniu jest raczej mdła i niesmaczna 🙁 Zastanawiam się, jak mogę uratować farsz, pomocy :-)!
Kasiu, być może jabłka były za mało posmarowane sokiem z cytryny, a farsz niedostatecznie doprawiony. Przygotuj do jabłek sos musztardowy – wymieszaj kilka łyżek musztardy z dobrym olejem, dodaj do tego łyżeczkę lub dwie syropu z agawy, trochę chrzanu, sól oraz pieprz. Każde jabłko przekrój przed podaniem i polej łychą takiego sosu – powinno od razu lepiej smakować! 🙂
Czy zamiast kaszy można podać ryż, czy to już nie będzie to coś ?:)
A pewnie, zwłaszcza jak go ugotujesz z czymś pysznym… na przykład z suszonym grzybkiem 🙂