Niektórzy podróżują szlakami wielkich zabytków, pięknych krajobrazów lub najlepszych plaż; a potem przypominają sobie wakacyjne widoki przez cały rok. Ja za to potrafię miesiącami wspominać różne smaki i zapachy, które nie dają mi spokoju do czasu, gdy nie uda mi się ich odtworzyć we własnej kuchni.
Z podróży przywiozłam wiele przepisów – chociażby ten na izraelski hummus, marokańską harirę lub gruzińskie lobio. Czasem przepis musiałam wyprosić, czasem dostawałam go po dobroci spisanego na pomiętej kartce, a czasem miesiącami próbowałam sama odtworzyć go w domu. Podobnie było z faszerowanymi burakami poniżej, które przypomniały mi się kilka tygodni temu i za nic nie dawały o sobie zapomnieć. Pamiętałam dokładnie, jak spróbowałam ich na Shukh Caramel w Tel Avivie, w malutkiej kuchni Julii, która prowadziła na targu swoją własną, niewielką stołówkę. Już od pierwszego kęsa buraki rozpływały się w ustach: były niezwykle miękkie, soczyste i pełne orzeźwiającego farszu. Słodko – kwaśne, wilgotne, niezwykle aromatyczne, zupełnie takie, jak je pamiętam.
wersja do druku
Buraki faszerowane limonkowym ryżem
- Czas przygotowania: 40 minut + 1 h 15 minut pieczenia 40M
Składniki na 2 - 3 porcje:
6 niedużych buraczków
½ szklanki ryżu
2 plastry cytryny
sól
1 pęczek kolendry
½ pęczka mięty
1 – 2 łyżki soku z limonki
skórka otarta z 1 limonki
2 cm świeżego imbiru
½ łyżeczki kuminu
¼ łyżeczki mielonej kolendry
¼ łyżeczki chili
spora szczypta gałki muszkatołowej
sól i czarny pieprz
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do 220 stopni. Buraczki umyć, owinąć każdego w folię aluminiową i piec przez 60 minut do czasu, aż będą miękkie i z łatwością będzie się dało wbić w nie widelec.
- W międzyczasie przygotować farsz: ryż zalać szklanką wody, dodać plastry cytryny oraz sól i gotować na małym ogniu pod przykryciem do czasu, aż wchłonie całą wodę.
- Następnie kolendrę i miętę posiekać, imbir zetrzeć na tarce. Z ugotowanego ryżu wyłowić cytrynę, dodać posiekane zioła z imbirem oraz resztę przypraw. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić.
- Upieczone buraczki rozwinąć z folii, obrać i wydrążyć przy pomocy małej łyżeczki lub łyżki do melonów. Do każdego buraczka włożyć czubatą łyżkę farszu, ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i przykryć pokrywką lub folią aluminiową. Wsunąć do piekarnika rozgrzanego do 175 stopni na 10 – 15 minut. Podawać na ciepło z ulubioną surówką lub następnego dnia na zimno.
Wskazówki:
- Buraki możecie upiec nawet 2 -3 dni wcześniej.
- Nie warto wyrzucać wydrążonego miąższu buraka – świetnie smakuje roztarty solą i pieprzem na kanapkach lub dodany do sałatki z rukoli.
- Jako pęczek kolendry lub mięty potraktujcie całą doniczkę – im więcej, tym lepiej!
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/buraki-faszerowane-limonkowym-ryze/
Wyglądają bosko i pewnie anielsko smakują:)) Muszę kiedyś spróbować:))
Skąd wiesz jak smakują?
tak sobie smakuje ten ryż
O rany, to jest cudowne!
Wygląda fantastycznie. Koniecznie muszę wypróbować ten przepis ????
Smacznie 😉
Całość bardzo smakowicie wygląda. Faszerowałam już wiele warzyw i owoców, ale buraków jeszcze nie. Musze spróbować 🙂
Uwielbiam buraki,ale niestety na 2 lata muszą iść w odstawkę 🙁
Um, wybacz, że tak pytam bez powodu, ale mnie to zaciekawiło.
Masz jakąś dietę zabraniającą buraków? Uczulenie (chyba nie, skoro tylko na 2 lata)? Nie rozumiem, dlaczego ktokolwiek miałby odmawiać sobie buraków, przecież są bardzo zdrowe…
Nie przyszło ci do głowy, że tylko w ten sposób można przestać być burakiem?
Nie wiem, o co ci chodzi, po prostu jestem ciekawa >.< Chyba nie popełniłam aż takiej towarzyskiej niezręczności? -.-"
Komentarz anonima z 14:44 chyba był raczej ironiczny… inaczej nie da się wyjaśnić tej dziwnej wypowiedzi.
Mnie również to ciekawi, może dowiem się o burakach czegoś ciekawego/nowego czego nie wiedziełam.
Katarzyna
Może to kolejny wymysł z cyklu "dieta matki karmiącej"? Nie jem niczego co smaczne i zdrowe, bo tak powiedziała położna z wiedzą z lat 50. Nieważne, że nikt już tak nie katuje siebie i dziecka, w żadnym kraju…
Mnie się wydaje, że to może mieć np związek z wybielaniem zębów. Wybielanie to proces. Należy wtedy unikać produktów spożywczych o mocnych zdecydowanych kolorach: buraki, czerwone wino, kawa, herbata…
Marta, ja wiem, że to nie czas i pora …. ale ponawiam pytanie. Może tym raczem przebiję się przez komenatrze a propos drożdżówek z budyniem jaglanym. Czy składniki na zrobienie zaczynu odejmuję od głównych składników? np. łyżkę mąki na zaczyn odejmuję od 400 g mąki z przepisu itd. Będę wdzięczna za info. Przymierzam sie do pieczenia.
Ela
Tak, składniki na zaczyn odejmujemy z głównych składników. Do dzieła! 🙂
Luty miesiącem faszerowania 😀
Madden NFL Mobile Hack Cheat Tool v3.1.
o tak, podróże pozwalają nam poznawać wiele wspaniałych smaków, a jeszcze przyjemniej jest je potem wspominać w domu, robiąc tak pyszne potrawy 🙂 buraki? kocham! faszerowane? jestem na TAK! będą na pewno kiedyś na obiad 🙂
Ta, jasne, otarta skórka z limonki czy innego cytrusa, a wraz z nią konserwanty, które supermarkety nawet wypisują na stoiskach. Na pewno zmyją się od mycia pod kranem a w skórkę nie wnikną. Takie rzeczy to w ciepłych klimatach, gdzie te owoce są wprost z drzew a nie u nas. Zdrowia życzę. Rozsądny.
Rozsądny, zawsze używając skórki cytrusowej należy pamiętać, że powinny być one one pochodzenia ekologicznego – można takie owoce dostać już w sklepach z żywnością organiczną oraz przez internet 🙂
A jak wiadomo, owoce prosto z drzewa pryskane niczym nie są, bo są z drzewa 😉
Zauważcie, że substancje, którymi traktowane są cytrusy przed transportem to na ogół fungicydy, którymi wykonuje się również opryski w polu. Czasem tuż przed zerwaniem z drzewa, w zależności od czasu karencji. Tylko rodzi się pytanie, co lepsze – zarodniki grzybów, czy pozostałości pestycydów.
Rozsądny- przecież są do zdobycia eko cytrusy, których skórkę można używać
Marlena
Eko na pewno jest eko aż do kieszeni sprzedającego bo potem to już nikogo to nie obchodzi.
Haha, to są jeszcze ludzie, którzy wierzą w "eko"??? NIE MA EKOCYTRUSÓW, bo to niemożliwe
Nie ma? To pojedź na Sycylię i zobacz, że możliwe. Polecam http://incampagna.pl/
Genialny przepis, uwielbiam i buraki i ryż cytrynowy, te połączenie na pewno wypróbuję:)
Moja koleżanka robiła Twoje hamburgery z pieczarkami, muszę sama spróbować!! Cały czas o nich mówi 🙂 Zajrzyj, proszę do mnie na bezy z kremem z bananów i avocado
http://yes-to-the-beauty.blogspot.com/
Nie lubie swiezej kolendry,co moge dodac zamiast?
Pietruszkę, kotku, już tu padało takie pytanie. Albo możesz dodać nieświeżą.
Witamy hakerów, zapraszamy na buraka.
Dziekuje kotku;-)
brzmi bosko!!! muszę spróbować 😀
Wyglądają pysznie!!! Kolory wiosny 🙂
Zrobilam za duzo farszu,Marto doradz co z nim zrobic
wymieszaj z pozostałością po drążeniu buraków i zjedz
Dokładnie tak jak pisze moja imienniczka powyżej, możesz ryż podsmażyć z pozostałością buraków – świetnie smakuje skropione olejem sezamowym lub z garścią prażonych nerkowców! 🙂
Tak myslalam a moze faszerowana papryka?
Zrobiłam też te buraczory 🙂
Nie jadlam ich w takiej formie
Jaki ryż używałaś?
Buraczki z farszem juz w piekarniku, ale podjadlam troche farszu. Pycha, nie mogę sie doczekać efektu końcowego 🙂
Właśnie zrobiłam to danie według przepisu – tak przyrządzony ryż jest bardzo wyrazisty w smaku, nie każdemu będzie pasował. Na pewno zrobię takie buraczki jeszcze nie raz ale nieco zmniejszę ilość cytrusów ?
O jakie dobre! (Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała do farszu odrobiny oliwy :))
Zrobiła, pycha. Środek buraka starłam i wrzuciłam do farszu 🙂