Niezły kolor, prawda? Ale spokojna głowa, nie zamierzam rozwodzić się nad barwą ciasta i zanudzać was kiepskiej jakości metaforami, zamiast tego wolę podzielić się garścią konkretnych porad. Chciałabym podobnie jak w tym wpisie wyjaśnić funkcję poszczególnych składników oraz dodatkowo podpowiedzieć jak najlepiej je wybierać i przygotowywać. Tofurniki są naprawdę proste i dlatego dobrze jest zrozumieć jaką rolę pełni każdy składnik. Wtedy można szaleć z nimi na całego, wymyślając wciąż nowe kombinacje z tego, co znajdziecie pod ręką:
- kasza jaglana: łączy oraz lepi masę, sprawia też, że struktura ciasta nie jest gąbczasta od tofu. Ważne jest, aby blendować świeżo ugotowaną kaszę zanim wystygnie, im jest cieplejsza tym będzie łatwiej. Dodatkowo kaszę warto przed gotowaniem przynajmniej dwukrotnie sparzyć wrzątkiem, gotować ją ze szczyptą soli oraz lekko ją rozgotować.
- sok z cytryny: niezbędny składnik ciasta i strażnik smaku – to właśnie sok z cytryny zakwasza masę, niwelując posmak tofu oraz kaszy i dodając całości serowego posmaku. Bez soku z cytryny nie da się zrobić przyzwoitego tofurnika, ale można kombinować i łączyć go z sokiem z grejpfrutów, pomarańczy, rokitnika oraz innych kwaśnych owoców.
- świeże jagody: wiadomo, że w tym przepisie są głównym bohaterem, ale przez całe lato z powodzeniem można przepis obracać wokół różnych owoców. Równie pysznie wychodzi z malinami, morelami albo truskawkami, których można śmiało wrzucić jeszcze więcej.
- soda oczyszczona: na pewno przy tym składniku ze zdziwienia marszczycie czoło szepcząc ale jak to, przecież do sernika nie daje się sody! I macie rację, jednak między sernikiem, a tofurnikiem jest duża różnica. Jajka w serniku naturalnie unoszą go do góry i napowietrzają, a dodatek sody w masie pełnej soku z cytryny ma dokładnie to samo zadanie – dzięki szczypcie sody masa staje się puszysta, lekka i cudownie sprężysta oraz co więcej, dzięki sodzie tofurnik nie pęka. Jak to mówi mój chłopak, to prawdziwy gamechanger.
- mleczko kokosowe: wysoka zawartość tłuszczu dodaje tofurnikowi odpowiedniej kremowości. Lepiej nie zastępować go innym mlekiem i wybierać takie mleczko, które ma naturalny i porządny skład. Moje ulubione to mleczko z Rossmana, Real Thai oraz Arroy D. Wcześniejsze schłodzenie nie jest niezbędne, ale pomaga oddzielić tłustą część, dzięki czemu tofurnik jest naprawdę aksamitny.
- agar: czyli wegański zastępnik żelatyny. Dzięki szczypcie agaru łatwo można zrobić najprostszą na świecie polewę do tofurnika, w której można utopić dużo letnich owoców. Jeśli jeszcze go nie macie warto się w niego zaopatrzyć – osoby jedzące mięso też mogą z niego skorzystać, bo działa znacznie szybciej oraz mocniej niż żelatyna! 😉
- pieczenie w kąpieli wodnej: żeby upiec boski tofurnik nie trzeba znać żadnych cukierniczych sztuczek, bo tak naprawdę wystarczy odmierzyć składniki, porządnie je zmiskować, wlać do tortownicy i poczekać. Ale o ten jeden szczegół naprawdę warto zadbać, bo zajmuje to kilka sekund, a sprawia, że tofurnik nie pęka oraz nie wysycha. I chociaż brzmi to skomplikowanie to pamiętajcie, że chodzi po prostu o wstawienie na dno piekarnika dużego naczynia lub blachy z wodą, która w trakcie pieczenia będzie parować. Prościej być nie może.
- porady pod wpisem: dopisałam nowe porady pod przepisem, warto się z nimi zapoznać – pomogą piec jędrne i pyszne tofurniki oraz zrozumieć co jest ważne w przepisie.
wersja do druku
Jagodowy tofurnik
- Czas przygotowania: powyżej godziny 180M
Składniki na tortownicę o średnicy około 22 - 26 cm::
Spód:
3 łyżki wiórków kokosowych
3 łyżki nasion słonecznika
2 łyżki oleju kokosowego
szczypta soli
Masa tofurnikowa:
½ – ¾ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (czyli ¼ – ⅓ szklanki suchej kaszy)
2 kostki tofu naturalnego / 2 x 180 g
⅓ szklanki soku z cytryny
1 szklanka jagód
½ – ¾ szklanki cukru pudru lub innego słodzika
2 łyżki mąki ziemniaczanej
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
1 puszka mleczka kokosowego, najlepiej schłodzonego przez dobę w lodówce / 400 ml
Polewa:
1/4 łyżeczki agaru
1 łyżka cukru pudru, syropu z daktyli, syropu z agawy lub innego słodzika
pozostałe mleczko kokosowe
oraz: garść jagód
Przygotowanie:
- Przygotowanie zacząć od rozgrzania piekarnika do 180 stopni oraz wyłożenia spodu tortownicy papierem do pieczenia. Następnie przygotować spód.
- Pestki słonecznika, wiórki oraz sól wrzucić do małego kubeczka blendera i chwilę blendować do momentu, aż zmienią się w okruchy. Wtedy dodać olej kokosowy i blendować jeszcze 30 sekund. Tak powstałą mieszankę wysypać na spód tortownicy, wygładzić i piec przez 8 – 10 minut. Odstawić do ostudzenia i przygotować masę tofurnikową.
- Najpierw w dużej misce przy pomocy ręcznego blendera dokładnie zblendować kaszę jaglaną. Następnie dodać pozostałe składniki za wyjątkiem kokosowego mleczka i ponownie, bardzo dokładnie i długo blendować do momentu aż masa będzie gładka i rzadka.
- Z puszki kokosowego mleczka odmierzyć 3/4 szklanki gęstej warstwy z góry puszki, resztę odstawić do zrobienia polewy. Odmierzone 3/4 szklanki stopniowo dodawać i blendować masę.
- Tak przygotowaną masę wylać na podpieczony spód. Na dno piekarnika wsunąć naczynie żaroodporne wypełnione wodą, wsunąć tortownicę z tofurnikiem i piec przez 15 minut.
- Po upływie tego czasu zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec tofurnik jeszcze 45 minut. Na koniec wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić ciasto jeszcze 15 minut w środku. Dopiero po tym czasie wyjąć go z piekarnika i studzić przynajmniej 1 godzinę.
- Kiedy ciasto ostygnie przygotować polewę – pozostałe kokosowe mleczko wlać do małego rondelka, dodać agar oraz słodki syrop i bez przerwy mieszając doprowadzić do zagotowania. Wtedy zdjąć z ognia i zostawić do ostudzenia na 30 minut.
- Schłodzoną, lekko galaretowatą polewę wylać na wierzch ciasta, obsypać dodatkowo jagodami i włożyć do lodówki na ostatnią godzinę.
Porady:
- Zblendowana kasza jaglana łączy tofurnik w całość, dlatego bardzo ważne jest, żeby została porządnie zblendowana. Pomaga w tym lekkie rozgotowanie kaszy i blendowanie jeszcze ciepłej. Bardzo dużo daje blendowanie w blenderze kielichowym, jeśli taki macie to nie wahajcie sie go użyć.
- Jeśli kasza będzie niedokładnie zblendowana, pełna grudek, tofurnik może nie trzymać się całości.
- Jeśli to Wasz pierwszy tofurnik albo macie tylko blender ręczny możecie dla pewności dodać ¾ szklanki ugotowanej kaszy jaglanej, jeśli już robiliście tofurniki i macie blender kielichowy wystarczy ½ szklanki.
- W przygotowywaniu ciast bardzo ważne jest odmierzanie składników, jeśli użyjecie dowolnej szklanki albo będziecie mierzyć na oko, tofurnik może się rozpływać albo być twardy i mało smaczny. O odmierzaniu składników poczytacie tutaj.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/jagodowy-tofurnik/
Wygląda obłędnie!
1/2 szklanki ugotowanej kaszy tzn ile suchej ?
P.S. super przepis
1/2 szklanki ugotowanej kaszy to 1/4 szklanki suchej kaszy jaglanej 🙂
O kurczaki! a ja dodałam pół szklanki suchej, zobaczymy co wyjdzie…
Ojej , jaki kosmiczny kolor , chętnie powtórzę to cudo w swojej kuchni
Czy do ciasta trzeba użyć silken tofu czy wystarczy zwykłe?
Jak najbardziej zwykłe 😉
Tofu ma być odcisnięte z wody?
Dziękuję za odpowiedź 🙂 A czy zamiast zwykłej kaszy jaglanej mogę użyć płatki jaglane?
Magdo, niestety ale przy płatkach jaglanych cały przepis ulega zmianie, dlatego lepiej trzymaj się tej kaszy 😉
Mistrzostwo świata! Jakbym miała drukarkę 3D z funkcją „wydrukuj smak” to ommmmmm :)))
Marta ratuj, dlaczego tofurnik wyszedł bardzo rzadki? Użyłam tortownicy 26 cm więc wiem, że miał prawo wyjść niski ale czemu tak rzadki, trzymałam się ściśle proporcji – daje słowo!, Z polewą też coś chyba zrobiłam źle bo po odczekaniu 30 minut wymieszałam ją by polać nieszczęsnego bidoka tofurnika, niestety po wymieszaniu agar oddzielił się od pozostałego mleczka, wyszły grudo-baboki więc boję się polewać tak rzadką konsystencją już i tak poturbowanego tofurnika. Można jakoś uratować tą polewę? Naiwna wstawiłam ją teraz do lodówki by podratować sytuację, a może od razu po wystygnięciu polewy powinno się ją włożyć do lodówki i tam odczekać te 30 minut ?
Baardzo proszę o rady, bo smak samego tofurnika jest obłędny, nie poddam się tak łatwo 🙂
Pozdrowienia!
Alicka zaraz dojdziemy do przyczyny klęski, zadam tylko kilka pytań 🙂
– Czym odmierzałaś składniki?
– W jaki sposób gotowałaś kaszę jaglaną?
– Oraz najważniejsze, jak blendowałaś kaszę i czy po zblendowaniu było wyczuwalne chociaż jedno ziarenko kaszy? 😉
Bardzo Ci dziękuję za tak szybką odpowiedź! 🙂
Składniki odmierzone kubkiem z Ikei, właśnie sprawdziłam na stronie i ma on 300 ml. Kasza gotowana była dokładnie wg Twojego przepisu, często dolewałam wodę bo się przypalała, finalnie po ugotowaniu była o konsystencji budyniu. Zblendowałam ją na gładki krem, nie dam sobie jednak ręki uciąć czy nie pozostawały w niej pojedyncze ziarenka 🙁
Alicka, no to mamy już powód 🙂 Coś czuję, że mieszałaś kaszę jaglaną, skoro się przypalała. Kaszę jaglaną należy gotować następująco – kaszę dwukrotnie przelać wrzątkiem, następnie dodać do małego garnka i wlać dwa razy więcej wody oraz małą szczyptę soli. Garnek przykryć, gotować na najmniejszym ogniu przez około 8 minut NIE PODNOSZĄC POKRYWKI ANI NIE MIESZAJĄC POD ŻADNYM POZOREM. Po upływie tego czasu ogień wyłączamy, kaszę odkładamy, żeby doszła i za 15 minut można podnieść pokrywkę, kaszę wymieszać i używać. To właśnie mieszanie sprawia, że kasza się przypala, a dolewanie wody sprawa, że jest zbyt wodnista. Mam nadzieję, że następnym razem tofurnik się uda, oraz że od dzisiaj spróbujesz jaglankę gotować w ten sposób i szybko zobaczysz różnicę <3
Dobre przeczucie… oczywiście, że mieszałam i to wiele razy.. No i wszystko jasne 🙂 DZIĘKI!! Następnym razem na pewno ugotuję ją wg Twoich wytycznych. Kolejny tofurnik będzie pieczony na dniach, bo ten mimo że wyszedł za rzadki to jego smak powala 🙂 Pozdrowienia i jeszcze raz dziękuję za pomoc i rady !
U mnie niestety ta sama sytuacja, po ostudzeniu tofurnik nadal jest bardzo płynny w środku, pomimo że wierzch ładnie się przypiekł:(
Jedyną zmianą było użycie tortownicy 18cm. Tofurnik piekłam dłużej niż w przepisie i nic to nie pomogło…
Nie mam pojęcia dlaczego poszło nie tak jak powinno. Chyba jednak dam sobie spokój z pieczony mi tofurnikami, te na zimno wychodzą mi znacznie lepiej:)
Szkoda mi tylko składników, bo chyba nie da się z tym już nic zrobic:(
U mnie niestety tez sie nie udalo, bardzo plynne w srodku…szkoda bo smak super. Wszystko zrobilam jak w przepisie….hmm
Czym można by zastąpić tofu w tym przepisie?
Zrobie, uwielbiam twoje przepisy i to ze sa proste jak drut 😉 ale maja cos w sobie, no i smakuja lepiej niz powinny ;). A to ciasto zrobie bo wyglada tak ze slina sie leje potokami.
Serdecznie pozdrawiam G.
Wiem, że to tofurnik ze świeżymi jagodami.. ale czy mogą być mrożone? Niby sezon a jednak… 😉
Pozdrawiam 🙂
Monika, mogą być mrożone! Wczoraj taki zrobiłam i był super 😉
Marta, a jeśli się używa mrożonych jagod to czy najpierw trzeba je rozmrozić ?
Nie, działaj zgodnie z przepisem z mrożonymi 🙂
Witaj czy moge zamiast jagod dodac borowki amerykanskie??
Pewnie, wtedy tylko ciasto będzie mniej fioletowe 😉
A jak upiec tofurnik w piekarniku elektrycznym tzn. czy przy opcji dolna i górna grzałka, tylko dolna grzałka, a może termoobieg?
Góra dół 🙂
Mam wszystkie składniki oprócz agaru moznaby jakos go zastąpić albo zrobić inna polewę ! Takiego mam smaka i chęci do pracy ze chce zaczac juz 😛
Polecam zrobienie gęstego kisielu jagodowego i polanie nim wierzchu – robię tak bardzo często, nawet, jak mam agar 🙂
Tofurnik w piekarniku ! jak sie cos z tego uda będzie cud 😀 podpowiedz prosze po tych 15 minutach z uchylonym piekarnikiem studzę Tofurnik na blacie czy w lodowce ? Bo po wylaniu masy kisielowej rozumiem wędruje do lodówki ? No i najważniejsze JAK ZEOBIC TEN KISIEL ? 😀 HELP ja zielona 😀
Kingo, już lecę na pomoc! 😉 Tofurnik studzisz na blacie, a potem może już wlecieć do lodówki. Kisiel robisz następująco – dużą garść jagód zalewasz szklanką wody i wstawiasz na gaz, obok w szklance mieszasz łyżkę mąki ziemniaczanej z kilkoma łyżkami zimnej wody. Kiedy jagody zaczną się podgrzewać wlewasz mieszankę mączną do garnka, cały czas mieszając trzepaczką i gotowe 🙂
Wyszedł !! I zniknął w jeden dzien ! W ten weekend robie z Malin 😀 dzieki Ci!
w smaku wyszlo bardzo dobre, ale:
– po pierwsze nie polecam syropu z daktyli bo piekna fioletowa kolor ciasta zamienil na brazowy 🙁 na drugi raz uzyje syropu z agawy
– po drugie popsulam polewe, czekalam 40 min od odstawienia z ognia i byla lekko galaretkowata ale bardzo plynna, mimo to wylalam ja na ciasto i czekalam 1,5h (w lodowce) ale niezbyt zastygla i byla plynna z kawalkami zastygnietego mleka kokosowego – co moglam zrobic zle ?
– na spod na tortownice 23cm moim zdaniem trzeba uzyc podwojna liczbe skladnikow
pozdrawiam 🙂
Olu, przykro mi, że polewa nie była najlepsza! Jakiej firmy było mleczko kokosowe? Czym mieszałaś agar?
nie pamietam firmy, ale bylo to mleko eko 60% kokosa i woda, kupione za granica.. chyba nie bylo kiepskiej jakosci.. agar mieszalam w garnku metalowa lyzka, to zle ?
Olu, następnym razem agar ZAWSZE mieszaj trzepaczką. Możesz dodatkowo też dodać 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej lub ryżowej, żeby zagęścić polewę 🙂
okej, dzieki, sprobuje nastepny raz! 🙂
Zaraz wyjmuję to cudo z pieca! Czy można to zamrozić?
Olu, niestety mrożenie nie słuzy tofurnikom – zmieniają się wtedy w ciapę…
Trudno! Dziękuję za odpowiedź! ?
Przyłączam się do pytania, czym można zastąpić tofu. Nie będzie to pewnie wtedy tofurnik…ale na soję jesteśmy uczuleni mocno.
Czy szklankę można potraktować jako angielski CUP? Np. 1/3 cup soku z cytryny?
Zdecydowanie, szklanka to 250 ml. Czyli 1/3 cup, czyli po prostu 6 łyżek 🙂
Łączę się w smutku z tymi, którym tofurnik wyszedł za rzadki 🙁
Wygląda to tak, że brzegi są ok, dobrze się kroją, a środek pływa. Czy to kwestia długości pieczenia? Piekłam zgodnie z przepisem. Proporcje i gotowanie kaszy bez mieszania zgodnie z zaleceniem.
Drugi problem to polewa. Użyłam mleczka z rossmanna. Góra zebrana do masy, na dole zostało mleko klarowne. Polewa wyszła pół przezroczysta. Smak ok, ale nie było pięknego kontrastu śnieżnej bieli z hipnotyzującym fioletem 🙂
PS. polecam rzucić na wierzch kilka listków mięty.
Kingo, jak miksowałaś kasze jaglaną? Czy masa była idealnie gładka i nie było widać żadnego ziarenka kaszy? To ważne, ponieważ kasza skleja ciasto, jeśli pozostanie w całości będzie pływać 🙁
Dziękuję za odpowiedź. Kasza była gładka, akurat testowałam na niej nowy, 900-wattowy blender. Zastanawiam się nad dodaniem następnym razem mąki jaglanej, może osuszy płynną masę.
Kingo, upewnię się też, czy kaszę gotowałaś w proporcji 1:2? Jeśli tak to następnym razem dodaj 2 razy tyle mąki ziemniaczanej i powinno się udać 🙂
Czy jeśli użyję malin, powinnam przetrzeć je wcześniej przez sitko? Wątpię czy blender sobie z nimi poradzi…
Elu, maliny mają dużo pestek i jeśli Ci to nie przeszkadza możesz pozostawić je w całości, ale jeśli chcesz się ich pozbyć trzeba maliny najpierw przetrzeć przed dodaniem do masy.
Pięknie wygląda, aż chce się spróbować. Gdyby nie było w nim cytryny
Wyzwaniem jest właśnie to, czym można ją zastąpić? Mam ten problem, że jest uczulona na cytrusy. Czyli cytryny, pomarańcze i te wszystkie podobnie wyglądające. Może ocet jabłkowy? Albo coś takiego? Co Pani myśli?
Nataws, można spróbować zakwasić ciasto właśnie octem jabłkowym, dodawaj stopniowo, aby było go trochę mniej niż soku z cytryny.
A ja mam takie zasadnicze pytanie, gdzie w Warszawie kupię dobre tofu?! Bo już tyle sklepów sprawdziłam i każde tofu niedobre, a do Gdyni skąd się wyprowadziłam jezdzic po nie nie bede? Da się być weguskiem na Powiślu?
Kamo, na Hali Mirowskiej u Pana Darka albo w sklepie orientalnym – jest miękkie, delikatne i pyszne! 🙂
Tofu od p. Darka z Hali Mirowskiej – mogę prosić o dokładniejsze namiary na jego stoisko?
Zawsze ciężko mi to opisać, muszę chyba zrobić mapkę 😉 To jest w tym rzędzie hal, gdzie są Grzybki, tylko że trzeba pójść dalej, można kogoś spytać, naprawdę dużo osób go kojarzy 🙂
Dziś zrobiłem 2 – malinowy i kiwi 🙂 ten drugi pierwszy raz testuję, ale malinowy i porzeczkowy wyszły poprzednio super 🙂
Kolejna ofiara rzadkiego sernika :/. Myślę że ten przepis wymaga jeszcze pracy albo zmiany proporcji.
Jak wysoki powinien być tofurnik? Bo wydaje mi się, że moje nie chcą rosnąć
Kasia, tofurniki w przeciwieństwie do serników nie rosną.
Hej, piszesz o jednej puszce mleczka kokosowego, a później że do polewy dać pozostałość. Czyli jako puszka masz na myśli „gęstą” część mleczka?
Chodzi o resztę, czyli gęstą i rzadką część 🙂
Robię niedługo tofucznik. Jednak ze świeżych owoców są teraz borówki amerykańskie. Czy wyjdzie tak samo dobre jak z jagód?
Wyjdzie inny ale też bardzo dobry! Można dodać wtedy więcej wanilii 🙂
hej! a którym momencie dodajemy mąkę ziemniaczaną? razem z mlekiem koko czy po? nie zrobią się grudy? dopytuję bo jutro się przymierzam i boję się bo jeszcze nie wyszedl mi żaden tofurnik ;(
Czy make ziemniaczana moge zastapic skrobia z tapioki?
Czy zamiast maki ziemniaczanej moge uzyc skrobi z tapioki?
Olu, tak – na wszelki wypadek dodaj jedną czubatą łyżkę więcej 🙂
Czy da radę zastąpić kasze jaglana? W Szwecji trudno ja dostać 🙁
Hakierka, cześć! 🙂 Ale za to bez problemu powinna być kasza manna, prawda? Możesz jej użyć 🙂
Ja również nie mogę jeść soi, czym zastąpić tofu???
Katka, wtedy warto zrobić serniki nie z tofu, a z orzechów nerkowca!
Są bez pieczenia, użyj tego przepisu, daj o połowę mniej wody, pomiń mleko roślinne i zamiast tego daj 1/2 – 2/3 szklanki jagód 🙂
Co w zamian tofu?
Marto, w jaki sposób uzyskałaś białe boki? Posmarowałaś czymś na kształt bitej śmietany czy kryje się za tym jakiś inny trick?
Honorata, to zupełny przypadek – polewa spływała na boki, bo tortownica się obluzowała 🙂
ciasto wyszło za rzadkie:-( kasza gotowana wg przepisu 🙁
Zrobilam wczoraj i już połowy nie ma. Rodzina bardzo zadowolona, wszystko super tyle tylko że na spód musiałam chyba potroić ilość składników na blaszkę 24 cm. Dzięki!
Nie polecam. Mimo że ściśle trzymałam się przepisu i proporcji, a ciasto piekłam nawet dłużej (prawie 2 godziny), to po wyjęciu z piekarnika całe pływało 🙁 Szkoda zmarnowanego czasu i składników.
Zawiedziona, bardzo mi przykro, że tak się stało! Ale tofurnik po upieczeniu zawsze jest płynny – w przeciwieństwie do serników zastyga dopiero po wystudzeniu 🙂
Tofurnik zostawiam na noc do ostudzenia i rano jest rewelacja. Będę go robić znowu bo jest przepyszny.Polecam
Najlepszy tofurnik ever!!! Robię już drugi raz 😀
Marto, mnie tofurnik wyszedł pyszny i to uwaga, pomimo tego, że z rozmachu zbledowalam jedno tofu normalne a drugie.. Wędzone ? Zorientowałam sie dopiero sprzątając i wyrzucajac opakowania, jak to zrobiłam – nie wiem ale zwalam na moj nieogarnięty ciążowy umysł, tak czy inaczej ciasto jest fantastyczne, mnie smakuje nawet z tym lekkim posmakiem dymu ? a po oblaniu polewą to już w ogóle cudo.
Hej,
Mam pytanie, mówisz o tym żeby zmniejszyć temperature do 120 stopni ale jaka jest początkowa temperatura w której mam go piec? Pozdrawiam.
Czemu pomimo dodania sody i pieczeniu w kąpieli wodnej, mój tofurnik popękał i wysechł na wierzchu? Piekłam w termoobiegu, czy może to był problem?
nowiutki szczep drożdży Yarrowia Lipolytica, wiecie kiedy to bedzie dostępne??
Czy można zrobić go bez spodu? 🙂
Wygląda super, na pewno spróbuję. Mam pytanie odnośnie mleczka kokosowego – co sprawia, że niektóre puszki mają rozwarstwioną tłustą i wodnistą warstwę a inne są całe płynne? Czy to kwestia składników? Jak rozpoznać sklepie jaką konsystencję będzie miała zawartość puszki? Dzięki!
mleczko do tego typu przepisów musi mieć wysoką zawartość tłuszczu (około 20%, ale kilkanaście też ok), żadne lajty 😛 i wysoki % ekstraktu z kokosa (60-80% w zależności od producenta)
Marto, a czy do spodu mozna użyć orzechów zamiast slonecznika? Na przyklad migdałów? Ostatnio robilam właśnie pierwszy tofurnnik i ten slonecznik mi trochę przeszkadzal w smaku. Moim gościom również. Ale nie wiem jak to by bylo z konstystencja I wlasciwosciami.
U nas nie ma jagód niestety, tylko borówki wiec chyba zrobilabym z malinami. Czy tych malin dajemy wtedy tyle samo co jagód?
Pozdrawiam z Sydney!
Jak zblendować kaszę w kielichowym i nie spalić go?…
nigdy nie próbowałam tofurnika, jednak ten przepis zachęcił mnie do zmian. 🙂 zamierzam go zrobić! 🙂
Czytając komentarze zauważyłam, że wielu osobom wyszedł zbyt rzadki. Dałam więc trochę więcej mąki ziemniaczanej i wyszło wszytko super! 😀
Kolor wyszedł cudowny, ale
tofurnik mało słodki i śmierdzi, masa puściła wodę przez co finalnie całości wylądowała w koszu ;(