Karmelizowana brukselka z żurawiną


Brukselka ma naprawdę przerąbane – nie cierpią jej dzieci, unikają nastolatki, kręcą na nią nosem mamy, a babcie rozgotowują i serwują z bułką tartą.

Tymczasem ta mała, śmierdząca kapustka może smakować wspaniale i stać się rodzinnym pupilem, trzeba tylko odpowiednio ją potraktować. Zapomnijcie o gotowaniu brukselki we wrzątku, najlepiej jest ją krótko zblanszować, ugotować na parze lub upiec. Należy też dodać do niej trochę kwaśnego i trochę słodkiego smaku: dzięki temu jej charakterystyczny, gorzkawy, kapuściany aromat nie będzie nikomu przeszkadzał, a wręcz przeciwnie – połączy się z pozostałymi dodatkami w pyszne trio. Dlatego w poniższym przepisie brukselka zostaje natarta octem balsamicznym oraz syropem klonowym, a następnie upieczona do czasu, aż pokryje się złotą, chrupiącą skorupką. Na koniec jeszcze garść suszonej żurawiny oraz posiekanych orzechów i nowe, rodzinne danie gotowe.

wersja do druku

Karmelizowana brukselka z żurawiną

  • Czas przygotowania: 15 minut + 25 minut pieczenia 15M

Składniki na 2 - 4 porcje:

500 g brukselki
2 łyżki oleju roślinnego
1 łyżka octu balsamicznego
2 łyżeczki syropu klonowego
¼ łyżeczki papryki wędzonej
¼ łyżeczki papryki ostrej
sól i czarny pieprz
2 łyżki posiekanych, podprażonych orzechów włoskich
2 łyżki suszonej żurawiny
2 łyżki posiekanej pietruszki, bardzo drobno
sól i czarny pieprz
opcjonalnie do polania: kilka kropel syropu klonowego

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni. Brukselki przekroić na połówki i położyć na dnie blachy wyłożonej papierem do pieczenia.
  2. W małej miseczce wymieszać olej, ocet, syrop klonowy, dwa rodzaje papryki oraz sporą szczyptę soli i pieprzu.
  3. Kiedy wszystko połączy się w gęsty sos, oblać brukselkę w naczyniu i przy pomocy dłoni dokładnie natrzeć brukselkę. Kiedy każda połówka będzie dokładnie nasmarowana, wsunąć blachę do piekarnika i piec przez 15 minut, po tym czasie zamieszać i piec jeszcze 5 – 10 minut.
  4. Gorącą brukselkę obsypać żurawiną, prażonymi orzechami oraz świeżą pietruszką i podawać razem z ulubioną kaszą lub na zimno jako sałatkę. Świetnie smakuje następnego dnia jako drugie śniadanie w pracy.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:


  1. Odkąd odkryłam pieczoną btukselkę, stała się jednym z moich ulubionych sezonowyvh warzyw. Nie nacierałam jej jrszcze octem, ale koniecznie następnym razem to wypróbuję. Wygląda wspaniale! 🙂

    • Mój wydawca też o to często pyta! 😉

      A tak poważnie to wierzę w jakość, a nie w ilość dlatego potrzebuję jeszcze trochę czasu, zanim będę gotowa na drugą książkę. Cierpliwości!

  2. Wczoraj byłam w sklepie i kupiłam brukselkę oraz syrop klonowy :-0
    jednak nie wpadłabym na to, aby je ze sobą połączyć.
    Jak to w ogóle możliwe, że już dzisiaj wykorzystam oba składniki robiąc kolejne danie z Twojego bloga? Pozdrawiam i życzę całego mnóstwa pomysłów, bo teraz to już mi się nawet nie chce korzystać z innych blogów kulinarnych :-*

  3. Nie wiem skad ta niechec do brukselki, ja ja bardzo lubie i nawet jakis czas temu robilam w podobny sposowb, tzn. pieczona z dynia i czosnkiem oraz dodatkiem zurawiny wlasnie 😉 Byla fantastyczna! 🙂

  4. Mniam! Ja tez ją odkryłam ponownie w zeszłym roku, po przedszkolnych latach nienawiści i dwudziestu latach omijania z daleka. Przepis świetny – wyglądają obłędnie. Ja polecam też z patelni na oliwie. Z lubczykiem i prażonym sezamem!

    • Podbijam pytanie 🙂 Mam w domu wszystkie składniki poza syropem klonowym, w moim wiejskim sklepie go nie znajdę, a ochota na to danie ogromna 😉

    • Syrop klonowy można zastąpić syropem z agawy, ale wtedy danie będzie miało troszkę mniej głęboki i karmelowy aromat, który jest dość ważny w połączeniu z wędzoną papryką. Więc śmiało zamieniajcie ale pamiętajcie, że z syropem klonowym będzie jeszcze lepiej! 🙂

  5. ja od małego uwielbiałam brukselkę, a z bułką tartą to już w ogóle byłam w niebie. Nie licząc szpinaku, każde warzywo było dla mnie smakowite! Zastanawiałam się ostatnio nad zrobieniem pasztetu z pieczonej brukselki z suszonymi pomidorami. Najwyraźniej mój pomysł musi chwilę poczekać, bo najpierw muszę skosztować Twojego!

  6. Ja to chyba jakaś dziwna jestem. Lubię brukselkę z bułką tartą, w sosie beszamelowym, a nawet rozgotowaną w zupie!
    Nie przepadam natomiast za pieczonymi warzywami kapustnymi. Pamiętam te zachwyty nad pieczonym kalafiorem – och, ach, nareszcie smaczne, mega i wymiata! Otóż nie dla każdego – upiekłam kalafiora i przeżyłam największe kulinarne rozczarowanie ostatnich lat. Kalafiora lubię i w zupie, i z wody, i z pary, i na surowo, i kiszonego. Ale pieczony – zupełnie do mnie nie przemówił! Dlatego boję się spróbować pieczonej brukselki… Oczywiście – ciekawość zwycięży, upiekę ją na pewno, ale obawę mam. I nie zniknie ona dotąd, aż nie spróbuję.
    Dam znać, czy mi smakowało:-)

  7. pieczona brukselska moim sezonowym faworytem, uwielbiam podawać ją z sosem z tahini, ale tym razem koniecznie muszę wypróbować Twój przepis – jak zwykle genialny pomysł 🙂 bardzo ciekawi mnie jak smakuje z dodatkiem żurawiny i tych przypraw <3

  8. Jak ja uwielbiam zaglądać na tą stronę..dzisiaj cyk i cudowna brukselka na pewno wypróbuję.
    Polecam też przepis na brukselkę z batatami pod kruszonką , jest przepyszna.

  9. zrobiłam wg przepisu, jak dla mnie nie za ciekawy smak, brukselka jak brukselka szału nie ma,
    no ale o gustach się nie dyskutuje

  10. W pierwszym punkcie wkładamy bruklselke do naczynia zaroodpornego a w trzecim jest mowa o blaszce To jak je pieczemy?

    • Już poprawiam instrukcję w przepisie – brukselkę pieczemy bez przykrycia, nie ma znaczenia, czy będzie po prostu wyłożona na blaszce, czy też na dnie brytfanki bez pokrywki.

  11. Specjalnie dla tego przepisu kupiłam syrop klonowy 🙂 taki dzisiaj obiad;plan mój, przepis Twój,a wykonuje mąż 😉

  12. Wiedziałam, że o czymś zapomniałam. Syrop klonowy…
    Czy można robić bez papryki wędzonej? Nie lubię smaku wędzonki, kiedyś zepsułam jakąś potrawę, bo w przepisie była papryka wędzona i nie dałam rady tego zjeść.

  13. Radzę nie oszczędzać klonowego i dać go troszkę więcej bo u mnie dopiero z większą ilością wyszło naprawdę dobrze. Może to kwestia rodzaju syropu?…
    Małgosia

  14. To ja upiekłam z buraczkiem w kostkę i w brązowym cukrze. Dodałam pestki dyni do orzechów. Mam suszone ciemne wiśnie i pasowały wspaniale. Do tego pokruszona feta. Dzięki za inspirację!

  15. Kiedyś faktycznie strasznie kręciłam nosem widząc brukselkę, a w domu kombinowałam jak pozbyć się jej z zupy. Minęło trochę lat i ją ubóstwiam 🙂 A pomysł na takie przygotowanie jest rewelacyjny!

  16. proponuje najpierw brukselke zblanszowac- moim zdaniem smakuje wtedy o wiele lepiej. (wyprobowalam zblanszowana i surowa)

  17. Yupppi! Brukselka na dziś w nowej odsłonie! A moję dziecię kocha brukselkę i pewnie to danie przypadnie jej do gustu. Dziekuję!

  18. No i dzisiaj zrobiłam. Zamiast syropu dałam miód (syrop wykończył mąż…) i bez orzechów (z lenistwa) i wyszła fenomenalna! Koniecznie do powtórzenia 🙂 Jutro lecę z pasztetem warzywnym 😀 Pozdrawiam

  19. witam, przepis wypróbowany. fajny, ale coś mi jeszcze nie leży na 100%, muszę chyba po swojemu przerobić. w każdym razie świetna inspiracja, dziękuję!
    PS. ja akurat brukselkę lubię od zawsze, nawet te z wody. ale od dwóch lat staram się nie gotować warzyw, tylko piec lub smażyć. 🙂

  20. Przebój moich rodzinnych obiadów, mój 60cioletni tata zwariował na punkcie tej brukselki. Pycha! A poza tym nowa strona jest super tak jak te przepisy!dzięki za inspirację!

  21. genialny przepis! już nie miałam pomysłu na brukselkę… Sos uważam za idealny dip do warzyw z grilla 😀 chociaż syropu klonowego nie miałam i dodałam miodu…

  22. Dziś zrobiłam, bo uwielbiam brukselkę. Specjalnie nabyłam syrop klonowy i tak jak nic nie słodzę, tak tutaj pasuje świetnie. Połączenie smaków wymyśliłaś Marto wspaniałe. Muszę obmyślić, jak uprościć przepis, by nie korzystać z piekarnika ze wzgl. na koszty prądu. Jakoś z patelni może.
    Jeszcze raz – cudny smak.

  23. Zrobilam i wywalilam do kosza…Niepotrzebnie blanszowalam przed pieczeniem gdyz pozniej musialam piec 3×25 min, bo za nic nie chciala zmieknac. Jak dla mnie polaczenie mdlej z natury brukselki i syropu klonowego bylo nie do przejscia. Moj maz tez nie polubil. Generalnie nie na moj gust. Bede probowac kolejnych potraw.

  24. Raz się skusiłam zrobić tę potrawę, bo mnie rozśmieszył wpis o „śmierdzącej kapustce”. Ogólnie brukselki nie lubię, jedną w zupie mogłabym tolerować. No i? No i znowu strzał w 10! Zrobiłam na przyjazd córki- obie byłyśmy wniebowzięte! To przepis dla tych, co nie lubią brukselki, jak widać, można ją „odczarować”.

  25. największy hicior na blogu =D Nie wiem ile już kilogramów tej karmelizowanej brukselki pochłonęłam =D

  26. Jestem absolutnym fanem wszelkich warzyw, zwłaszcza surowych 🙂 Nie przepadam za to za gotowanymi: kalafiorem, brokułem czy brukselką właśnie. Brokuł w mojej kuchni zwykle surowy, kalafior pieczony (bajer!) no i przyszła pora na brukselkę.
    Przepis jak zawsze świetny, smak mnie nie zawiódł, ale czuję, że może być lepiej. W moim przypadku brukselka była dość sucha, myślę, że następnym razem zwiększę ilość składników do sosu. Druga sprawa – nie lubię suszonej żurawiny, więc przed dodaniem pomoczyłam ją chwilkę we wrzątku. To był strzał! Miękka, słodka żurawina, chrupiące orzechy. Pyszności 🙂 Marta jesteś the best!

  27. mimo że nie jestem weganką uwielbiam twoje przepisy i wykorzystuje je czasem jako dodatek do normalnych dań… brukselka zrobiłam dziś pierwszy raz i jest przepyszna… mmm.. palce lizać

  28. Zrobiłam – brukselka pyszna, choć z braku octu balsamicznego zmieszałam sos teriyaki i sok z cytryny wyszło całkiem spoko, choć z octem balsamicznym pewnie lepsze 🙂 Jedyny problem: z czym te brukselki podawać? Miałam kaszę gryczaną, doszłam do wniosku, że nieźle się będzie komponować z orzechami, ale danie wyszło przez nią strasznie suche.

    • Anka, ja lubię te brukselki z małą ilością kaszy, polewając obficie sosem z nadmiaru octu balsamicznego albo z prostym kaszotto z cebulką i bulionem; dobrze też też smakują z odrobiną wegańskiego majonezu z boku; z puree ziemniaczanym; pieczonym batatem albo puree z fasoli.

  29. Powiem tak – ten przepis to złoto!!! Ja z tych co brukselki nie lubią. Różnych przepisów próbowałam – zjeść zjadłam, ale przyjemność to to nie była… Brukselka w tej marynacie – no pyszności!! Zrobiłam z miodem i octem jabłkowym, na koniec feta do posypania – wspaniałe!

  30. A czy kiedyś świeża (nie suszona) rozmrożona czerwona borówka się nada? Jak ja przygotować? Mam mnóstwo takiej od teściowej i nie wiem co z nią robić.

  31. Genialny przepis! Dziękuję. Wiem, jak zdrowa jest brukselka i jak nijaka potrafi być. A tak zrobiona, nawet bez żurawiny, jest pyszna. Dziękuję za ten i wiele innych przepisów.

  32. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.