Przyznaję się – nie cierpię warzywnych kotletów. Oczywiście robić, bo jeść mogę bez umiaru.
Po prostu z tym smażeniem to zupełnie nie moja bajka: tyle trzeba się nakleić, naobtaczać, potem jeszcze sterczeć przy tej patelni, a tłuszcz pryska, skwierczy i parzy. Dlatego postanowiłam podjąć wyzwanie i zamienić dzisiaj kuchnię w fabrykę falafeli podawanych z dyniowym sosem.
A jeśli chcecie nauczyć się przygotowywać idealne, klasyczne falafele zajrzyjcie do tego przepisu.
wersja do druku
Falafel z sezamowym dipem z dyni
- Czas przygotowania: noc namaczania + 1 h 30 minut 0M
Składniki na 25 - 30 kotlecików:
dwie szklanki suchej ciecierzycy, namoczonej przez noc w zimnej wodzie
jedna marchewka
jedna cebulka
trzy ząbki czosnku
szklanka listków kolendry
spora łyżeczka kuminu
płaskie pół łyżeczki cynamonu
płaskie pół łyżeczki ostrej papryki
olej roślinny do smażenia
sól i pieprz
Składniki na dip:
300 gram dyni ze skorupą
dwie łyżki tahiny
sok z połowy cytryny
kawałek ostrej papryczki chili
Przygotowanie:
- Cieciorkę odcedzić i opłukać dwa razy, następnie przełożyć ją do dużej miski. Marchewkę i cebulkę drobno pokroić lub zetrzeć na tarce i podsmażyć na łyżce oliwy przez kilka minut.
- Dodać wszystkie przyprawy, podsmażone warzywa, kolendrę oraz czosnek i wszystko zblendować albo jeszcze lepiej, zmielić w maszynce. Ten etap jest najważniejszy i to od niego zależy sukces naszego falafla. Cieciorka musi być idealnie gładka, inaczej smażenie będzie najgorszą godziną w naszym życiu.
- W przerwie od mielenia piekarnik rozgrzać do 200 stopni, dynię obrać ze skorupy i pokroić w kostkę. Skropić oliwą i piec aż do miękkości, czyli około 20 minut.
- Kiedy dynia siedzi w piekarniku, można spokojnie lepić kotleciki. Brać po małej garstce masy, formować lekko spłaszczoną kulkę i odkładać na bok.
- Na patelni rozgrzać głębszą warstwę tłuszczu, tak żeby falafle były do połowy zanurzone. Kiedy tłuszcz będzie bardzo gorący, delikatnie wkładać na patelnię po kilka falafli, tak aby miały sporo miejsca. Smażyć po około 2-3 minuty z każdej strony i osuszać na papierowym ręczniku.
- Spoglądając na falafle możemy przygotować dip. Dynię i resztę składników umieszczamy w naczyniu malaskera i miksujemy na gładki krem. Falafle jemy gorące, z łyżką dipu i ulubionym pieczywem albo ryżem.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/kotlety-z-cieciorki-falafel-z-sezamowym/
A ja się od pół roku zabieram do zrobienia falafelków… Może ta jesień nastroi mnie do tego 🙂 albo takie apetyczne zdjęcia!
mam je w planach 🙂 wyglądają zachęcająco 🙂
Uwielbiam:) Wyglądają cudownie i ten dip! Mniam, cieszę się że podjęłaś wyzwanie:) Ja bardzo lubię właśnie robić kotleciki warzywne, lepić, obtaczać, relaksuję się przy tym:)
Co do kotletów, najlepiej smażyć je na oleju z pestek winogron – nie śmierdzi i rozgrzany do odpowiedniej temperatury – nie pryska 🙂
przepiękne, jesienne kolory!
pomysł na dip wykorzystam! 🙂
uwielbiam falafel, z takim dipem jeszcze nie jadłam.
oooo, nie dość ,że pysznie to jeszcze jak pięknie podane
Przepis zdecydowanie do zapisania bo bardzo przypadł mi do gustu!:)
zrobilam, masa pyszna, ale dlaczego podczas smażenia miekna i sie rozwalaja ???? chociaz sa smaczne:)
Hm, nie powinny się rozwalać ani mięknąć, być może było za dużo duszonych warzyw a dodatkowo za mało gorąca patelnia. Już niedługo na blogu pojawi się nowy, niezawodny przepis z Izraela na idealne falafle, stay tuned 🙂
gdzie ten falafel idealny, czy po prostu cieciorke moczyc z soda tak jak na hummus? halo? 🙂
Cześć,
Twoje przepisy są świetne, pragnę tylko zwrócić uwagę na to, że jednostki się odmieniają w języku polskim. Dlatego: gramów, stopni, watów itp.
Pozdrawiam, Krzysiek.
ile należy dać kolendry w proszku zamiast świeżych listków??
Pani Marto cos w tym przepisie nie gra, mowimy o pieczeniu falafeli a pojawia sie smarzenie?
Pondto funkcjonalnosc przy powrotach na stronie jest niekiedy nieprawidlowa ale to tak przy okazji
Falafle są przepyszne. Perwszy raz je robiłam i zjadłam ze smakiem. Smażenie było dla mnie wielkim wyzwaniem, ale było warto.
Ratunku! Zrobiłam wszystko wg przepisu i masa byla niesamowicie smaczna, ale konsystencja pozostawia wiele do zyczenia. Pastą powstał i w pastę przy smażeniu się obrócił… Dodatkowo pienił się jak diabli! Co jest nie tak?
Oldzia, kilka pytań:
– czy ciecierzycę na pewno mieliłaś w maszynce do mielenia czy w blenderze?
– czy masa przed smażeniem próbowałaś masę ścisnąć i była zwarta?
– czy na pewno ciecierzyca była namoczona, nieugotowana?
Czy falafle można upiec w piekarniku albo w frytkownicy beztłuszczowej? Kiepsko znoszę smażone potrawy, a falafle uwielbiam i mam ochotę je przyrządzić:)
A pewnie, tutaj przepisy i instrukcja 🙂
http://www.jadlonomia.com/przepisy/pieczony-falafel/
Zrobiłam trochę większe (20 z podanej porcji) i zamroziła na surowo. Teraz mam problem z „poprawnym” usmażeniem. Mogę prosić o jakaś podpowiedz? Rozmrozić przed smażeniem? Dłużej smażyć?
Pytanko co do dipu – dynia ma być surowa ??