W dawnych książkach kucharskich, zarówno tych z XIX wieku jak i tych sprzed kilkudziesięciu lat, często można było spotkać przepisy na słodycze z wykorzystaniem różnych warzyw. I nie chodzi mi tutaj o ciasto marchewkowe, ale o znacznie bardziej odważne połączenia.
Babka z dynią, tort z fasoli albo ciasto drożdżowe z ziemniaków – to tylko niektóre przepisy, jakie można odnaleźć w retro książkach kulinarnych. A im uboższe były czasy, kiedy książki wydawano, tym więcej wegańskich i wegetariańskich receptur można znaleźć. Jak wprost pisze Ewa Siemaszko w Urozmaiconych posiłkach z dostępnych produktów:
W okresie braku jaj i wysokiej ich ceny jaja w cieście drożdżowym mogą być zastąpione przecierem z dyni, który nadaje ciastu, podobnie jak jaja, ładną, żółtą barwę.
Podobnych pomysłów, które dzisiaj królują w kuchniach wegan i wegetarian, przemycano w podobnych publikacjach całe mnóstwo. Jednym z najstarszych i najpopularniejszych przepisów tego typu jest receptura na pączki z dodatkiem ziemniaków, zamiast jajek. Dzięki ziemniaczanemu puree pączki bardzo szybko i mocno wyrastają; ciasto jest zwarte i elastyczne; skórka chrupiąca i smaczniejsza oraz dodatkowo miąższ dłużej zachowuje świeżość. Czas wrócić do korzeni i upiec takie na nadchodzący Tłusty Czwartek!
wersja do druku
Pączki ziemniaczane
- Czas przygotowania: powyżej godziny 180M
Składniki na 30 pączuszków:
1 szklanka letniego mleka roślinnego (250 ml)
50 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka mąki
500 g mąki pszennej tortowej
½ szklanki puree ziemniaczanego
2 łyżki cukru
2 łyżki spirytusu
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub 2 łyżki cukru waniliowego
½ łyżeczki soli
4 łyżki oleju
do smażenia: 1 litr oleju
do nadziewania: czekolada z daktyli, marmolada, dżem, powidła śliwkowe, budyń
Przygotowanie:
- W niedużym garnuszku wymieszać mleko z cukrem i mąką, a następnie wkruszyć do środka drożdże. Odstawić na bok na 10 – 15 minut do czasu, aż drożdże porządnie się spienią.
- W międzyczasie w dużej misce odmierzyć wszystkie pozostałe składniki poza olejem kokosowym. Wyrabiać końcówką do ciasta drożdżowego przez 2 – 3 minuty lub ręcznie, żeby ziemniaki połączyły się z mąką bez żadnych grudek.
- Do miski z ziemniakami i mąką dodać wyrośnięte drożdże i wyrabiać kolejne 5 minut mikserem lub 10 minut ręcznie.
- Kiedy ciasto będzie elastyczne i nie będzie kleić się do dłoni wlewać po łyżce oleju i wyrabiać kolejne 2 – 3 minuty. Gotowe ciasto włożyć do dużej miski lub garnka, przykryć ściereczką i zostawić na 1 ½ godziny.
- Po upływie tego czasu ciasto wyjąć na stolnicę lekko obsypaną mąką, kilka razy zagnieść, żeby pozbyć się bąbli, a następnie rozciągnąć na koło grubości 2 cm. Przy pomocy małej, ostrej szklanki wycinać krążki i układać je na desce wyłożonej papierem do pieczenia lub silikonowej macie. Następnie zagnieść ciasto ponownie i jeszcze raz wykroić krążki, czynność powtarzać aż do wyczerpania się ciasta. Gotowe krążki ciasta przykryć ściereczką i zostawić na 15 minut.
- Po upływie tego czasu do garnka wlać olej i powoli rozgrzewać go do temperatury 180 stopni – jeśli nie macie termometru możecie temperaturę sprawdzić wrzucając mały kawałek ciasta. Gdy otoczy go dużo bąbelków i będzie unosić się na powierzchni olej jest odpowiednio rozgrzany.
- Do gorącego oleju wkładać po 2 – 5 pączków i smażyć po 2 – 3 minuty z każdej strony, następnie wyławiać łyżką cedzakową na papierowy ręcznik. Powtarzać czynność aż do wyczerpania pączków.
- Przestudzone pączki nadziewać czekoladą z daktyli lub inną, gęstą marmoladą. Na koniec obsypać cukrem pudrem.
Porady:
- Puree ziemniaczane musi być bardzo gładkie, rozdrobnione praską do ziemniaków i bez grudek. Nie próbujcie też rozcierać ziemniaków blenderem z ostrzem, ponieważ wtedy staną się zbite i ciągnące!
- Bardzo ważne jest dobre wyrobienie ciasta na pączki – możecie to zrobić ręcznie, w mikserze z hakiem do ciasta drożdżowego, w Thermomixie lub w maszynie do pieczenia chleba. Wyrobienie ręczne zajmuje około 15 – 20 minut, natomiast przy pomocy sprzętów kuchennych około 5 – 6 minut.
- Ciasto na pączki najlepiej rośnie w bardzo dużych miskach, a jeszcze lepiej w szerokim, dużym garnku – naprawdę, warto spróbować, zobaczycie dużą różnicę.
- Równie istotne jest ponowne wygniecenie wyrośniętego ciasta – jeśli zostaną w nim bąble powietrza, to zaczną pojawiać się na powierzchni podczas smażenia pączków, przez co będą nieforemne.
- Bardzo ważne jest, aby pączki wycinać szklanką o bardzo ostrej krawędzi – w przeciwnym razie będą poszarpane i będą rosnąć na bok, wylewać się, zmieniać kształt i źle smażyć.
- Wycięte pączki należy odkładać na silikonową matę lub deskę wyłożoną papierem do pieczenia, ponieważ nie mogą się przykleić, ale też nie można podsypywać ich już mąką, ponieważ zaczęłaby się palić w gorącym tłuszczu.
- Do smażenia pączków wybierzcie szeroki garnek i nie wkładajcie więcej niż 4 – 5 sztuk – duża ilość pączków może schłodzić olej, przez co będą tłuste i surowe w środku.
- Aby sprawdzić, czy olej osiągnął odpowiednią temperaturę możecie użyć termometru cukierniczego lub jednej z domowych metod. Zanurzcie suchą, drewnianą makutrę lub łyżkę w oleju – jeśli zbiorą się wokół ruchliwe, małe bąbelki to olej jest odpowiednio rozgrzany. Możecie też po prostu sprawdzić temperaturę oleju wkładając do niego skrawek ciasta – jeśli od razu zacznie się z sykiem smażyć możecie włożyć do garnka pączki.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/paczki-ziemniaczane-z-czekolada/
Miałam nie robić w tym roku, aleeeee….<3 <3 Mistrz!
A bezglutenowo to wziąć ryżową, gryczaną? Czy proporcje się zmienią? 🙂
W wersji bezglutenowej potrzebne będzie więcej płynów i odrobina więcej oleju.
A jakiej bezglutenowej maki najlepiej uzyc? U nas gryczana odpada…
Pysznie wyglądają 🙂 a czy ta wersja nadaje się również do upieczenia, zamiast smażenia?
Kokilka, pączki do pieczenia pojawią się na blogu jutro, szykuj się 😉
Też chciałam o to pytać. Cudnie <3
Przepis na pączki do pieczenia wygląda dość podobnie. A czy te można najpierw nadziać marmoladą a potem upiec?
Ewa, przepisy są zupełnie różne! Inna jest ilość płynów, kolejność, a także rodzaj puree – to z batatów działa jak tłuszcz roślinny, to ziemniaczane z kolei zagęszcza ciasto i skleja. Więc lepiej trzymaj się przepisów i ich zastosowań, bo po zamianie nie będą smakować tak samo 🙂
A czy można odrywać kawałki ciasta, nadziewać np. marmoladą, formować kulkę, odstawić do wyrośnięcia i wówczas smażyć?
Jasne, jeśli ma się w tym wprawę to jak najbardziej 🙂
A można potraktować ziemniaki maszynką do mielenia? Taką jak do mięsa. Nie mam praski do ziemniaków i nie bardzo chce nabywac do użycia przy jednym przepisie 🙁
No pewnie, maszynka do mielenia będzie w porządku!:)
Dziękuje 🙂 wczoraj zrobiłysmy (ja i mama) z dwóch porcji. Niebo w gębie. Moje byly tradycyjne- z marmoladą, lukrem i skórką pomarańczową.
Tylko stwierdziłyśmy że trzeba zainwestowac w termometr cukierniczy, bo to testwanie oleju na oko to jednak lipa jest 😉
Pączki jadło wczoraj 17 osób i wszyscy byli zachwyceni.
Małe pytanie – w jaki sposób nadziewać? 😮
Wyglądają świetnie
Kinga, do nadziewania potrzebna jest szpryca cukiernicza – może być taka z woreczkiem i plastikowym końcem, do kupienia w TK Max albo każdym innym sklepie z akcesoriami kuchennymi. Woreczkowi odcinasz mały kawałeczek rogu, wkładasz końcówkę, ładujesz łyżką nadzienie, a następnie wciskasz w pączka i nadziewasz! Po trzecim pączku będzie już wychodzić idealnie 🙂
Z ciekawości: czy mówiąc makutra myślimy o tym samym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Makutra ? Nie wyobrażam sobie zanurzania makutry w garnku z tłuszczem.. I że drewniana?
A ciasto drożdżowe z ziemniakami lubię, zwłaszcza chlebowe, u mojej babci na wsi dodawało się ziemniaków do chleba, żeby był dłużej świeży, fajnie się to sprawdza 🙂
Pozdrawiam 🙂
Monika, chodzi o tą pałkę, którą używa się do tarcia w makutrze – ale może być też drewniana łyżka.
Pałka nazywa się wałkiem.
Wyglądają rewelacyjnie. Marto jak myślisz można by po zagnieceniu schować ciasto zabezpieczone coby nie wyschło , na noc do lodówki( do rośnięcia) a rano osmażyć( po zrobieniu pączków i ponownym wyrośnięciu) ? mi ten tryk udawał się z każdymi wegetariańskimi przepisami na pączki. a i jeszcze jedno , wiem ,że to ocena subiektywna , ale które pączki tobie smakują bardziej te z ziemniakami czy tofu? pozdrawiam
Margot, możesz włożyć ciasto do lodówki na noc, ale potem daj mu trzy godziny na ponowne wyrośnięcie. A jeżeli chodzi o smak pączków to zależy jakie pączki lubisz – te z tofu są lżejsze i puchate, te z ziemniakami mają grubszą skórkę i są trochę cięższe. Możesz też poczekać na pączki pieczone, na które przepis wrzucę jutro, lub na proste pączki wietnamskie, które pojawią się we wtorek – to chyba moje ulubione! 🙂
Dziękuje za odpowiedz , to czekam na te dwa jeszcze przepisy , szczególnie na te wtorkowe wietnamskie i coś czuje ,że na smażeniu tylko jednych pączków się nie skończy 😀
Dzięki za przepis. Pączuchy już się zmażą 🙂 Polecam smażenie w woku.
Pączki są doskonałe. Robilam na tłusty czwartek i w zeszłym tygodniu bo nie pojadłam. Ani ja ani nikt z mojej rodziny weganinem nie jest, a pączki smakowały wszystkim. Ten przepis sjradł moje serce. Wielkie dzięki, bo odkąd jestem na diecie bez nabiału brakowało mi słodkości, a teraz już nie 🙂
Jaką mąką bezglutenową i w jakich proporcjach można zastąpić mąkę pszenną?
Czy puree robi sie z ugotowanych czy surowych ziemniakow?
Z ugotowanych!
Witam, dziś zabieram się za pączusie. Też się zastanawiałam czy puree z surowych czy gotowanych ziemniaków ale w komentarzach znalazłam odpowiedź ?
Wyszły fantastyczne, wg domowników lepsze niż te z tofu 🙂 🙂 🙂
Ziemniaki na słodko – naprawdę super 🙂
Jak widać ziemniak to bardzo uniwersalne warzywo.
Czy można spirytus zastąpić wódką lub innym alkoholem?
Podbijam pytanie o zastąpienie czymś spirytusu, albo wyeliminowanie go zupełnie. Niestety na alkohol powyżej 60% trzeba mieć w Norwegii specjalne pozwolenie, a raczej nikt mi go nie wyda na argument „chcę pączka!” 😉
W takim razie może być wódeczka 😉
Czy mąkę pszenną można zamienić na jakąś bezglutenową, np. ryżową?
Obama, można pokombinować z mieszanką mąk bezglutenowych (ryżowa + ziemniaczana na przykład) oraz dodaniem banana.
Ja też nie mam alkoholu, nie pije i dla dwóch łyżek nie kupię, może być bez?
Może być bez, ale spirytus można kupić w małych buteleczkach i sprawia, że pączki nie nasiąkają tak tłuszczem – przydaje się też do czyszczenia monitora 😉
A mozna zamienić make pszenna na jakas bezglutenowa? Jaką?
Czy mąkę pszenną można zastąpić inną mąką? Jaka będzie najlepsza?
Pyszne, miałam tylko jeden problem z nimi. Zdecydowałam się na nadziewanie domowym dżemikiem i nie mogłam sobie z niesfornymi pączkami poradzić w garnku. Mianowicie odwracały się cały czas na tę samą stronę i trzeba je było przytrzymywać przez cały czas smażenia. Przypuszczam, że może dżem przeważał, ale robiłam tak samo tradycyjne pączki i tam nie było tego problemu. Co to za czary? Ziemniak czaruje? 🙂
Hej, czy masz może doświadczenie w zastępowaniu oleju kokosowego, zwykłym, np. rzepakowym? Zastanawiam się czy ilość jest taka sama, czy może wychodzi wtedy więcej łyżek? Pozdrawiam!
Aniu, dużo zależy od przepisu – ale na ogół jest to troszkę mniej.
Dzień dobry! Mam szybkie pytanie-właśnie zabieram się do pączków i okazuje się że mąż wypił mi mleko migdałowe….. Zostało kokosowe-czy ono się nada,a jeśli tak to czy użyć część stałą, zmieszać czy tę w wodę? Z góry dziękuję za odpowiedź p.s. super blog i rewelacyjne przepisy ??
Pączuszki PRZE PY SZNE! Właśnie skończyłam smażyć, żeby od rana być zwarta i gotowa na celebrowanie Tłustego Czwartku:) Trochę się bałam, że mogą znacząco odbiegać smakiem od tradycyjnych, ale powiem, że są nawet lepsze! Jak zwykle kolejny przepis Marty to prawdziwe mistrzostwo ??
Lukana, bardzo dziękuję za komentarz i dodam od siebie, że bardzo jesteś pracowita skoro do 23:30 siedziałaś w pączkach! Brawo! 🙂
O mój Boże, jakie one wyszły przepyszne! Za rok robię podwójną porcję i spróbuję zrobić je trochę większe, bo tym razem bałam się, że będą surowe w środku, ale gdzie tam! Wyszły doskonałe!
Czy olej kokosowy mogę zastąpić innym. np rzepakowym?
Można zastąpić spirytus octem? Pozdrawiam Monika 🙂
Czy można użyć suchych drożdży? Jeśli tak, to ile?
Dziekujemy za przepis . Paczki pychota !
Czy zamiast mąki pszennej można dodać inna? Aby wersja była bezglutenowa?