Puszyste ciasto z truskawkami


Zaczęło się polskie lato, czyli krótki czas, kiedy każdy ściga się sam ze sobą na to, ile zje truskawek, czereśni i innych owoców. A żeby mieć szanse w tych zawodach przyda się przepis na proste ciasto z owocami – takie, które robi się w kwadrans, najprostszą techniką i zawsze się udaje.

Przepisów na wegańskie, jasne ciasta przypominające biszkopt było na blogu już kilka, ale to odróżnia się od pozostałych lepszą, bardziej puchatą konsystencją. Jest lżejsze, mniej gąbczaste, to takie delikatne ciasto puszek, dobre do letnich owoców. Dlatego poniżej wyjaśnię, na co warto zwrócić uwagę i czego nie pomijać:

  • aquafaba: to ona odpowiada za przyjemną, lekką konsystencję tego ciasta. To po prostu woda z puszki lub słoika ciecierzycy, więcej można o niej poczytać tutaj. Biszkopty oparte wyłącznie na mleku roślinnym i oleju są trochę cięższe, dodatek wody z gotowania lub puszki ciecierzycy sprawia, że wnętrze jest bardziej puszyste i miękkie, a skórka przyjemnie sprężysta i rumiana. To szczególnie przyjemna różnica, kiedy szukamy ciasta do letnich, delikatnych owoców. Aquafaby nie trzeba jej ubijać, wystarczy wlać ją do ciasta.
  • ocet: pomaga ciastu wyrosnąć i spulchnia jego miąższ, a dodany do sojowego mleka ścina je w roślinną maślankę. Nada się każdy ocet poza balsamicznym, ja najczęściej używam jabłkowego.
  • mleko roślinne: najlepszym mlekiem roślinnym jest sojowe, które widocznie się ścina pod wpływem octu i poprawia pulchność ciasta. Inne mleka, na przykład owsiane, nie ścinają się widocznie, ale wciąż działają tak samo. Ciasto się na nim udaje, chociaż odrobinę słabiej wyrasta.
  • krótkie mieszanie: to, co wszyscy lubimy najbardziej. Wystarczy krótko wymieszać składniki, tylko do momentu, aż się połączą i znikną smugi mąki. Pojedyncze grudki nie są problemem, za to za długie mieszanie już tak, bo może sprawić, że ciasto będzie gliniaste
  • rozmieszczenie owoców: i na koniec pozwolę sobie na poradę dla niektórych oczywistą – za co przepraszam stare wygi – ale pomocną dla początkujących. Zamiast wrzucać całe połówki truskawek symetrycznie, lepiej jest owoce pokroić drobniej i losowo je rozsypać. Robi to ogromną różnicę, bo owoców jest więcej, ciasto lepiej rośnie i nie pęka na wierzchu.
wersja do druku

Puszyste ciasto z truskawkami

  • Czas przygotowania: 15 minut pracy + 45 minut pieczenia 15M

Składniki na tortownica o średnicy 24 - 30 cm albo nieduża prostokątna blaszka::

¾ szklanki mleka sojowego
1 ½ łyżki octu

1 ½ szklanki mąki pszennej (210 g)
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki sody
½ łyżeczki soli

½ – ¾ szklanki cukru trzcinowego (115 – 170 g)
7 łyżek oleju
¼ szklanki aquafaby, czyli wody z puszki lub słoika ciecierzycy
kilka kropli ekstraktu waniliowego, opcjonalnie
oraz: truskawki lub inne sezonowe owoce, opcjonalnie cukier puder

Przygotowanie:
  1. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni. Do wysokiego naczynia blendera wlać mleko i ocet. W dużej misce wymieszać mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę i sól.
  2. Żeby mleko z octem postało dłużej, teraz przygotować owoce, krojąc truskawki na mniejsze kawałki. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia.
  3. Do wysokiego naczynia ze ściętym mlekiem dodać cukier, olej oraz aquafabę. Przy pomocy ręcznego blendera zblendować na gładki płyn.
  4. Wlewać powoli mokre składniki do suchych, mieszając wszystko silikonową szpatułą lub łyżką. Mieszać krótko, tylko do połączenia się składników.
  5. Wlać ciasto do przygotowanej tortownicy, wysypać truskawki, włożyć do rozgrzanego piekarnika i piec przez 40 – 45 minut do momentu, aż ciasto będzie rumiane. Dobrze smakuje oprószone cukrem pudrem, świetne również następnego dnia.

Porady:

  • Warto przeczytać wstęp o składnikach, pomaga zrozumieć co jest istotne.
  • Ta dziwna miara oleju w łyżkach wynika z tego, że ⅓ szklanki (6 łyżek) to ciut za mało a ½ szklanki (8 łyżek) to już za dużo. 7 łyżek jest w sam raz ❤️
  • To dobry pretekst żeby przypomnieć o odmierzaniu składników. Na Jadłonomii od 10 lat miarki są te same. 1 szklanka = 250 ml = 16,5 łyżki. Tabelę z miarami można znaleźć tutaj – zapoznanie się z nią naprawdę pomaga, bo dobrze odmierzone składniki sprawiają, że nic specjalnego nie trzeba robić, a przepisy wychodzą!
  • Jeśli dla tego ciasta specjalnie otworzyliście słoik lub puszkę z ciecierzycą, to potem z ciecierzycy najprościej będzie zrobić pastę do chleba. Taką, taką lub jeszcze prostszą, z ciecierzycy, cebuli, kiszonego ogórka i łyżki majonezu.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:




      • Wiem, że to przepis wegański, ale czy z mlekiem krowim tez ma szanse sie udac?
        No I czy moze byc mikser zamiast blendera?

          • Wyjdzie takie samo jak na mleku roślinnym 🙂 Jednak tego typu przepisy i blogi powstają w celu unikania „zwykłego” mleka. Może warto to uszanować i postępować zgodnie z przepisem, zamiast pisać bzdety jak pani Wiktoria…

          • To żadna uraza 🙂 Jeśli weganin od czasu do czasu spożyje coś odzwierzęcego, nie skreśla go z listy wegan. Od kilku lat promuje się weganizm na 99%.

    • Tak, z innym napojem roślinnym też się uda, chociaż najbardziej puchate jest na sojowym – ale to niewielka różnica 🙂

  1. Marta! Mam nadzieję, że w Twoich przyszłych planach jest gdzieś choć mała myśl o książce dedykowanej tylko słodkościom 🙂 Przepis wydaje się ultraprosty, na pewno spróbuję. Pomidorowy piernik zachęcił mnie, nieudolną do tej pory w kwestii pieczenia, do dania sobie jeszcze szansy 🙂

    • Można zrobić pół na pół na początek, a za drugim razem dać całość pełnoziarnistą i wtedy 2 łyżki mleka więcej i odrobinę proszku do pieczenia więcej 🙂

  2. Świetnie się prezentuje , do zrobienia i przyłączam się do propozycji aby następna książka była wypiekowa 😀

    • Można tak zrobić, wtedy warto zmienić inne proporcje i skorzystać z przepisu na gofry – będzie taki przepis na muffiny i na inne ciasto, bardziej biszkoptowe 🙂 To jest ciasto prościzna na szybko, z ubijanym aquafaboą to już ciasto popisowe 🙂

  3. A piekarnik na jaką opcję nastawiony? Mam od dziś nowy, taki „nowoczesny”, gdzie są różne funkcje i można nawet ustawić temperaturę, a nie jak dotychczas na oko i czuję, ze w związku z tym będą kłopoty (w starym rzęchu bez regulacji i innych fanaberii wszystko wychodziło perfekcyjnie).

    • Tak to jest ze zmianą piekarnika, moja mama po wymianie swojego starego mówiła, że nic jej nie wychodzi. Góra dół, czyli najzwyklejsza opcja – o ile taka jest! 🙂 Bez termoobiegu i grilla.

  4. Marto, czy wiesz może ile czasu możne stać w lodówce odlana woda z gotowania w ciecierzycy, zamknięta w słoiku ?

    • Mila, truskawek ile zechcemy, ale przynajmniej 100 g a maksymalnie 250 g – dużo zależy też od wielkości foremki, bo w keksówce zmieści się mało truskawek, a w dużej tortownicy więcej 🙂 I co do mleka – można migdałowe, ale najlepsze będzie z sojowym, które ładnie emulguje. Będzie to drobna różnica, ciasto może odrobine mniej wyrośnie, ale będzie bardzo smaczne. Jak pieczesz dla domowników a nie na konkurs cukierniczy to rób z migdałowym 😉

  5. Zrobiłam z mleka owsianego, ciasto właśnie dochodzi w piekarniku. W przepisie jest, aby masa z aquafabą ubiła się na GŁADKI KREM. Nie wyszło mi to, wlałam do suchych mleko, które było płynne, nie ścięło się . Zaraz sprawdzę, co z tego wyszło.

    • Aniu, mleko owsiane właśnie trochę gorzej emulguje i dlatego mleko jest rzadkie, a nie kremowe. Nie martw się tym, ciasto pewnie będzie mniej wyrośnięte, ale pyszne w smaku 🙂

      • Marto! Wyszło dokładnie tak jak mówisz ty i inne komentarze! Mniej wyrośnięte, owoce prawie w nim zatonęły. Bardzo wilgotne, ale nie zakalcowate. Będę próbować też na sojowym 🙂

  6. Jeśli przepis rzeczywiście przygotowany jest z myślą o początkujących, to dobrze byłoby wspomnieć o tym, kiedy dorzucić truskawki do ciasta 😉
    Bo wyobrażam sobie początkującego skrupulatnie krojącego truskawki zgodnie z punktem 2., a potem nie dodającego ich do ciasta, bo w żadnym z kolejnych punktów nie ma już mowy o owocach.

  7. Rabarbar byś dała surowy czy najpierw podsmażyłam z cukrem? No i na jaką tortownice mniej więcej to przepis?

  8. Mały błąd w miarach 🙂
    „1 szklanka ugotowanego ryżu = 1/2 szklanki ugotowanego ryżu”

    PS. Ciasto BOMBA! Wyszło jak na Twoich zdjęciach 🙂 Mniamm

  9. Dodałam brzoskwinie i winogrona (akurat to miałam w domu)….ale to wyszło dobre….następnym razem robię podwójna porcje ! 🙂

    • Ja też! Jest takie delikatne i puszyste, jak to powiedzieli moi przyjaciele – smakuje niewegańsko 😉

  10. Super przepis. Szkoda tylko że sezon na truskawki Właśnie się kończy, artykuł w porę i na czas

  11. Zrobilam wczoraj, nie polecam osobom ze slaba sila wola, bo ja mam taka calkiem calkiem, a zjadlam na raz sama 1/4 blaszki 'o’
    Dziekuje prze-bardzo za to ciasto i przy okazji za najnowsza ksiazke, z ktorej przepisy wypelniaja aktualnie moja lodowke od gory do dolu. Uwielbiam w niej to 0% ryzyka, czyli robie nowy przepis i kazdy jest idealnie pyszny.

  12. Marto, czy wiesz może ile dni może stać w lodówce aqufaba przelana z otwartej puszki do słoika? Po czym poznać czy wciąż nadaje się do użytku?

  13. Staram się dodawać do ciast erytrytol, ale bez rozpuszczenia jest specyficzny w ciastach. Dlatego postanowiłam rozpuścić to w mleku sojowym- dopiero teraz widzę, że później do mleka daje ofert żeby się ścięło. Czy erytrytol może jakoś wpłynąć na ten proces? A poza tym- używasz mleka słodzonego czy nieslodzonego?:)
    Pozdrawiam:)

  14. Mi niestety nie wychodzi tzn.nie wyrasta chociaż wydaje się ze wszystko robię jak w przepisie 🙁 ale pomimo tego jest smaczne.

  15. Upiekłam. Ciasto wyszło wilgotne i delikatne. Nie wyrosło aż tak ładnie jak u Ciebie na zdjęciu ale było ok. Dodałam minimalną ilość cukru z przepisu ale i tak jak dla mnie nieco za słodkie wyszło. Następnym razem dodam mniej. Ciekawa alternatywa dla osób na diecie całkowicie wegańskiej:)

  16. A czy można użyć mrożonych truskawek? Niestety ale byłam dziś na bazarze i już wszystkie świeże wykupione ?

  17. Marto, myślisz że kruszonka też przejdzie? Czy jednak lepszy będzie suchy placek z cukrem pudrem? Mam w domu samych owoco-niejadków… Ehhh i gdzie tu wykorzystywać dary lata?

    • update 1: połowę zrobiłam z czereśniami (nie mieli truskawek już na ryneczku 🙁 ), a połowę z kruszonką. Wygląda pięknie, kruszonka też trochę „przygniotła” ciasto więc przynajmniej jest równe 😀
      PS: smak i recenzję rodzinki dodam potem 😉

  18. Marto, jaki ocet najlepiej dodać?
    Jabłkowy? Przepraszam za pytanie nowicjusza 🙂
    Uwielbiam Twoją stronę i jestem szcześliwą posiadaczką wszystkich Twoich książek! 🙂

  19. mi wyszlo z zakalcem 🙁 juz jak wymieszalam wydawalo mi sie za rzadkie ale zaryzykowalam, wsadzilam do pieca i lipa 🙁

  20. Za pierwszym razem wyszło płynne w środku, ale dałam zdecydowanie za dużo owoców, więc uznałam, że to mój błąd, bo puściły wodę i obciążyły ciasto. Przy drugim podejściu zachowałam umiar z owocami, piekłam na 180 stopni (dla mojego piekarnika temperatury z przepisów są przeważnie zaniżone), i znowu to samo: po 50 minutach pieczenia w środku płynna maź… Zdecydowanie nie jestem mistrzem wypieków, ale to chyba pierwsze ciasto, które mi tak spektakularnie i konsekwentnie nie wychodzi… Ratunku, co robię nie tak? ?️

  21. Pierwszy raz udany, wyszło pyszne <3 dodałam mleko sojowe waniliowe, bo zwykłego nie miałam i bardzo polecam takie połączenie 🙂 następnym razem chciałabym zastąpić cukier ksylitolem, czy proporcje dać te same (pół szklanki)?

  22. Ufff, aż zgłodniałem! Ciasto wygląd ana takie, którym można się zajadać od rana do wieczora.Chyba spróbuję wersji z borówkami, powinno być równie dobre 🙂

  23. Marta, dzięki że jesteś!!!
    Wszystko jest tak pyszne, że już się nawet nie zastanawiam, czy to „moje” połączenia smaków, bo i tak wychodzi niebiańsko! Jak łatwo przejść na dietę roślinną z takimi pysznościami <3

    PS I dołączam się do prośby o książkę ze słodkościami!

  24. Kolejne pytanie. Jedna z moich koleżaneknie lubi owoców, a nir będę miała czasu upiec 2 ciast. Myślałam, żeby na jeden kawałek posypać kakao i jakoś wmieszać, czy jest szansa, że to jakoś wyjdzie?

    • Możesz zrobić ciasto bez owoców, dodać za to do środka dla przyjemnego aromatu cukier z prawdziwą wanilia. I po upieczeniu część ciasta możesz polać sosem owocowym, takim lekkim na bazie kisielu, a dla koleżanki zostawić opcję z cukrem pudrem 🙂 Albo mniej pracy, po prostu kawałka ciasta nie posypywać owocami, za to na koniec możesz oblać je koleżance juz na talerzu sosem z gorzkiej czekolady i kokosowego mleka, będzie taki pyszny deser 🙂

  25. Ciasto jest pyszne! Zastanawiam się tylko, co może powodować, że truskawki wpadają do środka? Już drugi raz je robię, w niewielkiej podłużnej blaszce i wszystko gra z wyjątkiem owoców, które całe topią się w cieście.

    • Hann, to trochę urok tego ciasta, że owoce mogą się podtapiać. Trochę jak cafoutis, gdzie owoce często wpadają na samo dno. Jeśli zależy Ci, żeby truskawki pozostały bliżej wierzchu możesz drobniej je pokroić albo dodać do ciasta 1 – 2 czubate łyżki mąki więcej 🙂

    • Nie, chyba że wprowadzisz kolejne modyfikacje (inna ilość mleka, inna ilość oleju, dodatkowe spoidło) 🙁

  26. Sezon na truskawki się kończy, czy mogę zrobić to ciasto z drobnymi, pokrojonymi na cztery lub na pół śliwkami?

    • Jasna sprawa! Chyba już odpisałam na instagramie ale tutaj tez się przyda może innym osobom 🙂 Dlatego dodaję informację – można użyć śliwek, jagód albo dowolnych owoców, w wersji późno letniej do ciasta warto dodać cynamon lub kardamon 🙂

  27. Wypróbowałam przepis zastępując truskawki malinami i jestem
    zadowolona z efektu. Mam jednak pytanie, czy ciasto w dotyku powinno wyjść lepkie (nazwałabym to lepkościà miodu). Nie wiem czy coś zrobiłam źle, czy to jest po prostu właściwość ciasta. W smaku wyszło i tak bardzo smacznie.

  28. Marto, czy w tym przepisie trzeba wcześniej rozczyniać świeże drożdże, czy to konieczne/wskazane jedynie w przepisach jak na focaccię rewolucyjną?
    Oczywiście przyłączam się do chóru zachwytów – myślałam, że ten smak w wersji wege jest dla mnie niedostępny, a wyszło genialnie – i to mimo użycia wody, bo mleko się skończyło 😉

      • Maja, jeśli korzystasz ze świeżych drożdży to zrób oczywiście zaczyn – odejmij tak jak w focacci trochę mąki i mleka od całości, dodaj łyżeczkę cukru i poczekaj, aż drożdże się spienią. Dobrze użyć trzy razy więcej świeżych drożdży niż suszonych i rozpuścić je w ciepłym, letnim mleku 🙂

  29. przepis super! Wyszlo z mąki bezglutenowej i mleka kokosowego(nie zmieniajac proporcji..). U mnie wersja bez cukru (dodalam kilka łyzek syropu z agawy) Porcje polewam dodatkowo syropem lub zmiksowanymi truskawkami z np mlekiem kokosowym.

  30. Gdyby ktoś się zastanawiał, ile wagowo trzeba dać aquafaby, to z moich obliczeń wyszło, że 1/4 szklanki to 75 g. Tyle dałam i ciasto wyszło ok.

  31. Hej! Wydaje mi się, że w przepisie jest błąd. W proporcjach jest podane 1 i 1/2 szklanki mąki (to wychodzi 375g) a w nawiasie napisałaś 210 g. Podejrzewam, że jednak to ma być 210 g mąki bo moje ciasto wyszło tak gęste, że na szybko musiałam to ratować i rozrzedzać mlekiem sojowym. Póki co, piecze się i mam nadzieje, że jednak coś z tego będzie 🙂
    Pozdrawiam

    • Błąd może jest, ale nie tak duży 😉 Szklanka (250 ml) mąki waży 150-170 g, więc półtorej szklanki to będzie 225-255 g.

  32. Ciasto mega a do tego naprawdę ekspresowe (w międzyczasie piekłam burgery i zdążyłam przygotowań składniki i pozmywać naczynia, a jeszcze musiałam czekać aż się piekarnik zwolni). Piekłam jednak z malinami, które mają więcej soku, więc jeśli ktoś planuje używać tych owoców, lepiej dać ich mniej, a ciasto nie będzie tak przytłoczone.

  33. Dzisiaj zrobilam to ciacho z malinami i jezynami, wyszlo przepyszne!!! Przepis idealny, dziekuje, brakowalo mi jakiegos nowego niezawodnego ciasta:) smakiem przypomina mi babki wielkanocne ktore sprzedawali w piekarni gdy bylam mala

  34. Hej Marto, zawsze odmierzałam składniki wg wagi i owoce mi tonęły, dziś użyłam szklanki i wyszło mi że 1.5 szkl mąki to 310 a nie 210g 😀 i w końcu ciasto jest gęste

    • Kasia, cieszę się, że wyszło 😉 Z ciastami jest taki kłopot, że szklanka może być nasypana, a może być uklepana i wtedy mieści się mniej lub więcej mąki.

  35. Zabrałam się za to ciasto mając pod ręką śliwki. W trakcie robienia okazało się że mąka w szafce jest ale pelnoziarnista ? Wymierzalam ja z owsianą 50:50 i o dziwo wyrosło jak dzikie i jest (było) pyszne ?

  36. To ciasto to była rewelacja! Zrobiłam w wersji jesiennej, z gruszkami i płatkami migdałów – pycha!

    Takie pytanko. Napisałaś, że dodatek aquafaby sprawia, że ciasto jest lżejsze i bardzo mi to odpowiadało w tym cieście. Czy można ją dodawać do innych Twoich ciast tak po prostu? Czy trzeba by zmienić proporcje innych składników?

    • Magda, właśnie nad tym pracuje! Z wstępnych prób wynika, że do każdego ciasta dodanie 2 – 4 łyżek AWQ zamiast mleka zmienia strukturę na taką właśnie lekką, puchatą, trochę omletową 🙂

      • Dzięki, spróbuję! Na razie 100% moich prób modyfikowania wegańskich ciast było katastrofami, więc uznałam, że wolę nie robić tego na ślepo 😛

  37. Cześć Marto, robiłam to ciasto wiele razy w różnych wariantach owocowych i wszystkim bardzo smakuje. Chciałabym zrobić wersje z mrożonymi wiśniami bo zima :p Czy myślisz, że misja się powiedzie jeśli dodam do owoców łyżkę skrobi ziemniaczanej przed wrzuceniem owoców do ciasta? Czy lepiej sobie darować i czekać na cieplejsze dni? Pozdrawiam i dziękuje za Twoje przepisy!

  38. Ciasto robiłam 3 razy, ale nigdy nie wyszło mi tak puszyste jak na zdjeciu. Staram się długo nie mieszać, skladniki odmierzam używając wagi, gdzie popełniam bład?

  39. I pierwszy raz zabrać się chcę za ciasto z aquafabą, kupiłam cicierzycę w puszce i słoiku :0 Ale czy mleko kokosowe może być??? – ulubione mojej córki (jest alergikiem na mleko krowie, sojowe, jaja…) Na kokosowym robię mufiny, drożdżowe i wszystko się udaje.

  40. Moja corka zakochala sie w tym ciescie.Ma alergie na mleko itp produkty.To jest pierwszy przepis na ciasto ,ktory smakuje i jest prosty w uzyciu .Dzis zrobilysmsy z nich babeczki -muffinki .Pieka sa .Nie dodalysmy tylko proszku do pieczenia,bo corka zle na niego reaguje.Ciasto bylo puszyst i przepyszne.Dziekujemy za przepis .

  41. Jest jeden ogromny problem z tym ciastem, zniknęło w 10 minut ? A tak serio to rewelacja!!!
    Dzięki Marta! Kolejny raz zmieniasz moje życie na lepsze! ( przepis na gotowanie kasz z najnowszej Jadłonomii rządzi!)

  42. Zrobiłam dokładnie według przepisu, bo nie wiedziałam czego się spodziewać, to moje pierwsze ciasto bez jajek 🙂 masa wyszła mi jakaś płynna, czy tak ma być? wyrosło średnio i choc wydaje się podobne jak na zdjęciu (ma takie pęcherzyki powietrza), to trochę jakby pachnie zakalcem, w każdym razie ma dużo wilgoci (od owoców?)

  43. Idealny moment na ciasto z truskawkami, bo trwa sezon! Wygląda super, w ten weekend zabieram się do przetestowania tego przepisu osobiście 🙂

  44. Dzięki za ten przepis! Tak długo już chodzi za mną klasyczne ciasto ucierano-maślane z truskawkami, że teraz w końcu mogę zrobić w wersji dla siebie 😀

  45. Dziękuję za przepis! Najlepsze wegańskie ciasto z owocami jakie jadłam ? Wyszło idealnie wilgotne i puszyste. Użyłam mleka owsianego i ubiłam aqafabe.

  46. Ja robiłam to ciasto kilka razy i za każdym razem wychodzi jakieś za tłuste choć daje oleju tyle co w przepisie. Nie wiem co robię nie tak.

  47. Czy może mi ktoś napisać dlaczego moje ciasto wyszło płynne, a po upieczeniu płaskie i mokre ? (: Robiłam wszystko wg przepisu? Czy aquafaba musi zemulgować? W przepisie nie ma o tym mowy

  48. Czy na dużą prostokątną blaszkę z piekarnika będzie ok jak zrobię ciacho z podwójnej porcji? I ile wtedy trzeba je piec? Będę wdzięczna za wskazówki, bo rano piekę 🙂

  49. może jest tu ktoś i mi powie, czy mogę zastąpić ocet (mam w domu tylko balsamico) sokiem z cytryny?

  50. Chciałam tylko napisać, że robię to ciasto od lat w „różnych wariantach” i w tym roku Panie i rodzice w przedszkolu (Niemcy) prosili żebym zrobiła znowu w wersji „świątecznej” (dodaje kakao, cynamon, gałkę i mandarynki) na nasze spotkanie, bo zapamiętali z zeszłego roku, że było przepyszne 😉

  51. Uwielbiam proste przepisy, które można szybko przygotować i które smakują wyjątkowo.

    Aquafaba to zdecydowanie ciekawy składnik, który dodaje lekkości i puszystości ciastu, a ocet i mleko roślinne wspólnie tworzą magiczną kombinację.

    Dodatkowo, pomysł na rozmieszczenie owoców jest bardzo praktyczny, sprawiając, że każdy kęs jest pełen smaku owoców. To ciasto na pewno trafi do mojego letniego menu 🙂

  52. Wspaniale ciasto, zrobiłam że śliwkami i wyszło idealne. Kocham gotować, ale z pieczeniem mam problem i to ciasto jest genialnie proste i przepyszne 🙂

  53. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.