Dwa lata temu wszyscy zachwycali się naparem z kurkumy, w zeszłym roku rozpisywano się o złotym mleku na bazie pasty z kurkumy, a teraz powoli kurkuma pojawia się w wielu innych przepisach. Niezależnie od kolejnych trendów ja od lat najbardziej lubię pikantny i stawiający na nogi już po pierwszym łyku sok z korzenia kurkumy i marchwi.
O właściwościach świeżej kurkumy można napisać książkę – jest stosowana w medycynie naturalnej od kilku tysięcy lat. Ceni się ją zarówno w chińskiej medycynie opartej o system pięciu przemian, jak i w indyjskiej ajurwedzie. Współczesne badania potwierdziły wiele jej właściwości, a przede wszystkim jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i anty-nowotowrowe. Ponadto wykazuje tez właściwości antyoksydacyjne, a stosowana zewnętrznie poprawia kondycję skóry. Jeżeli interesują was poszczególne badania odsyłam was na strony jednostek naukowych, prowadzących wciąż nowe badania.
No dobra, ale skoro już wiadomo, że warto wprowadzić kurkumę do diety to gdzie i jak ją kupować? Dobrze jest sięgnąć po ekologiczną kurkumę, a jeśli jest z niepewnego źródła przyjrzeć się także jej skórce – powinna być jędrna i napięta. Jeżeli macie możliwość sprawdźcie też kraj pochodzenia kurkumy, najlepsza będzie ta spoza Chin, gdzie produkuje się kurkumę słabej jakości. Świeżą kurkumę można kupić w niektórych bardzo dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością, w Warszawie też można zawsze spotkać ją na Hali Mirowskiej oraz w warzywniaku Zielony Raj na Puławskiej. Jednak chyba najłatwiej jest kupić ją przez internet – ja od lat kupuję świeży korzeń kurkumy na Vegepacku. Zamawiam paczuszkę w poniedziałek, a w czwartek kurkuma już jest u mnie. Jeśli jednak znajdziecie inne źródła świeżej kurkumy nie wahajcie się ani przez chwilę, tylko kupujcie zapas kłączy, a potem wyciskajcie je wraz z marchwią i pijcie do dna. Na zdrowie!
Pierwszy raz widzę taką mieszankę, musi być smakowita 😉 Jak będę miała chwilę to nie omieszkam sobie zrobić.
Kurkuma to super zdrowy i smaczny dodatek do prawie każdego soku. Warto pamietać o dodaniu odrobiny pieprzu do soku/koktajlu z kurkumą ponieważ piperyna zwiększa przyswajalność tego co najcenniejsze w kurkumie czyli kurkuminy. http://surojadek.com/kurkuma-wlasciwosci-przepisy/
Ja trochę z innej beczki zastanawiam się nad zakupem wyciskarki wolnoobrotowej. A czy możesz coś polecić? Może gdzieś byłten wątek poruszany?
Testowałam kilka wyciskarek (topowy Norwalk, GreenStar, Philips, Kuvings, Angel). Każda jest trochę inna, ale najważniejsze pytanie to czy chcesz wyciskać głównie zielone liście czy nie. Napisałam na ten temat post. Mam nadzieję, że się przyda – http://surojadek.com/wyciskarki-do-sokow-czy-sokowirowki/
Gdzie przy Hali Mirowskiej można kupić korzeń kurkumy? W stoiskach z tzw. zdrową żywnością czy zwykłych, warzywnych?
Na środku hali pod zadaszeniem są dwa warzywniaki z tak zwanymi lepszymi i drogimi warzywami – jest tam 😉 Jest też u Pana Darka spod numeru 17.
Magda, napisz proszę, czy masz jakiś sposób doprowadzenia wyciskarki do względnej czystości po wyciskaniu kurkumy…
A co się odbarwia w Twojej? Ja wyciskałam wieeeele korzeni kurkumy i nie mam problemu.
Za każdym razem kiedy wyciskałem kurkumę to wszystkie części wyciskarki- ślimak i szitka były strasznie obklejone pomarańczowym osadem. Żeby domyć części musiałam długo szorować je z duża ilością płynu do naczyń. I próbowałam wyciskać kurkumę z różnych źródeł- za każdym razem zostaje trudny do zmycia klejący osad. I to się dzieje włącznie po kurkumie. Nic innego tak nie brudzi.
Agata, ja nie mam tego problemu, gdyż części mojej wyciskarki są ciemne. Rzeczywiście to jeden z najsilniejszych barwników jaki istnieje. Specjalnie dla Ciebie przeszukałam fora i chyba znalazłam sposób na pozbycie się osadu z warzyw, owoców i przypraw takich jak kurkuma. Wypróbuj wybielacz Sodasan Oxygen. Wystarczy na jakiś czas zalać zabrudzone części wodą z dodatkiem Sodasanu i po jakimś czasie umyć zwykłym zmywakiem. Powinno pomóc 🙂
Sok wygląda pysznie. Jeśli ktoś z Was jest na zakupie wyciskarki, to w piątek 25 listopada (przez jeden dzień!) na hasło BLACKFRIDAY dostanie 15% upust na wyciskarkę na stronie https://hurom.com.pl
„Marchwii” czy „marchwi”?
Oczywiście, że marchwi! Co za wstrętna literówka i babol, już poprawiam! Dziękuję za uwagę 🙂
Kupiłam świeżą kurkumę w Netto! byłam bardzo zdziwiona, gdy ją tam znalazłam. Topinambur też jest z ciekawszych warzyw:)
A czy taki świeży korzeń kurkumy dobrze znosi mrożenie? Nie mam gdzie jej kupować regularnie niestety.
Chce zrobić napar że świeżej kurkumy i mam pytanie. Woda o jakiej temperaturze można zalać świeża kurkume aby nie straciła swoich dobroczynnych właściwości?
GadKa, odpowiedź znajdziesz w komentarzu pod moim postem o kurkumie http://surojadek.com/kurkuma-wlasciwosci-przepisy/
Czy może być kurkuma w proszku ??jeśli tak to ile mogę dodać?
Kasiu, kurkuma w proszku jak najbardziej, chociaż najlepiej używać zarówno kurkumy w proszku, jak też świeżego kłącza kurkumy. 1/4 łyżeczki to rekomendowana dzienna dawka kurkumy w proszku. Kilka dni temu napisałam post o tym jak i w jakiej ilości najlepiej spożywać kurkumę: http://surojadek.com/kurkuma/
A w jaki sposób obierasz kurkumę? Dla mnie to zmora, jest świeża, ma napiętą skórkę..ale za żadne skarby nie chce się obrać 🙁 Połowę korzenia tracę obierając kozikiem.
Ewo, kurkumę tak jak i imbir obieram małą, ostrą łyżeczką! 🙂
Czy potem takie wyroki z kurkumy można jakoś wykorzystać?
Czy wie ktoś czy kurkuma przy mrożeniu traci aromat? Kupiłam sparą paczkę korzeni i nie chce zeby sie zmarnowały.
Przepis wygląda fantastycznie 🙂 chciałabym zrobić ale mam pytanie. Niestety nie posiadam wyciskarki, czy w sokowirówce też może się udać czy lepiej wycisnac marchew normalnie i dodać przyprawy w proszku?
Może być sokowirówka, odpuściłabym jednak dodawanie kurkumy w proszku. Zamiast niej lepiej dodać sporo imbiru 🙂
Super skład! Mocno przeciwzapalny sok. Myślę, że świetnie sprawdzi się w sezonie jesienno-zimowym jako sposób na podnoszenie odporności.
Muszę spróbować <3 Brzmi jak naturalny lek na przeziębienie: połączenie beta-karotenu z marchewki z przeciwzapalnymi właściwościami imbiru i kurkumy. Super!
U mnie ilość kurkumy i imbiru ciut zbyt duża;) pikantne;);) ale świetne połączenie, zrobiłam w blenderze wysokoobrotowym, dodając wodę, cytrynę, olej lniany, miód/ cukier brązowy, można było dać jabłko lub pomarańczę… polecam taki bleder kielichowy zamiast wyciskarki- nie marnuje się nic:-)