Sosy na grilla!

Składniki:
Dieta:

Już za kilka dni majówka, czyli ogólnopolskie święto grillowania. Podczas kiedy na większości rusztów wędzą się krwiste kawałki, na wegetariańskim grillu lądują szaszłyki z cukinią, ziemniaki lub boczniaki. Jednak kluczem do smacznego bezmięsnego grilla są odpowiednie sosy, które zaostrzą smak naszych warzyw.

Sos na grilla to nie tylko majonez wymieszany z czosnkiem i nieśmiertelny keczup rozbełtany w musztardzie. Upieczone na ruszcie warzywa potrzebują czegoś lepszego, a przecież najlepszym grillowym dodatkiem jest domowy sos BBQ. Wiem, że można go kupić w każdym sklepie, a dyskonty z okazji majówki oferują go w ogromnych butelkach za 5 złotych, ale uwierzcie mi, że ten domowy smakuje o wiele lepiej, a do tego jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy utrzeć część składników w blenderze, chwilę podsmażyć, dodać całą resztę i gotowe.

Równie prostym sosem co BBQ jest mój ukochany sos satay – to bardzo gęsty, kremowy, lekko pikantny sos na bazie masła orzechowego. Dobrze smakuje zarówno z warzywnymi szaszłykami, smażonym tofu, jak i z pieczonymi ziemniakami. I chociaż satay nie jest jeszcze zbyt w Polsce znany, to jeśli lubicie nieco orientalne smaki, na pewno wam zasmakuje. Dlatego najlepiej przyrządzić obydwa sosy i jeść je razem z mnóstwem pieczonych warzyw.
wersja do druku

Sosy na grilla!

  • Czas przygotowania: do 30 minut 30M

Składniki na 3 słoiczki sosu śliwkowego i 4 słoiczki sosu satay:

Śliwkowy sos BBQ, łagodny

Składniki:

1 świeża papryczka chili, z pestkami
1 główka czosnku, obrane ząbki
10 suszonych śliwek
5 kulek ziela angielskiego
5 goździków
5 liści laurowych
3 cm świeżego imbiru
gałązka rozmarynu
2 łyżki oleju
¼ szklanki cukru
2 łyżeczki papryki wędzonej
1 szklanka dobrego soku jabłkowego
½ szklanki dobrego keczupu
½ szklanki wody
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżeczki musztardy
sól i czarny pieprz

Przygotowanie:
  1. Liście laurowe, ziele angielskie i goździki rozetrzeć w moździerzu lub w młynku do kawy. Następnie sproszkowane dodać je do chili, czosnku, suszonych śliwek, imbiru i rozmarynu i wszystko zblendować w naczyniu blendera na pastę.
  2. Na dnie dużego garnka rozgrzać olej, dodać pastę i wszystko podsmażać przez 2 – 3 minuty. Dodać cukier i wędzoną paprykę, smażyć kolejne 2 minuty, a następnie dodać pozostałe składniki. Zmniejszyć ogień i gotować 10 minut do czasu, aż sos zgęstnieje.
  3. Na koniec zblendować go ręcznym blenderem, żeby był jeszcze gładszy i delikatniejszy, doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Przelać do słoików, marynować w nim składniki na grilla lub podawać jako sos do gotowych potraw, trzymać w lodówce do 14 dni.

Sos satay, średnio pikantny

Składniki:

1 cebulka
2 papryczki chili
2 ząbki czosnku
5 cm świeżego imbiru
1 łyżeczka mielonego kuminu
doniczka kolendry
2 łyżki oleju
1 puszka mleka kokosowego
¾ szklanki masła orzechowego
½ szklanki wody
¼ szklanki cukru trzcinowego
3 – 4 łyżki sosu sojowego
2 łyżki octu ryżowego
sól

Przygotowanie:

Cebulę, chili, czosnek, imbir, kumin i kolendrę zmiksować w blenderze na pastę. Na dnie małego garnka rozgrzać olej, dodać pastę i podsmażać przez 2 – 3 minuty. Dodać pozostałe składniki, gotować chwilę na małym ogniu mieszając. Kiedy sos będzie miał jednorodną, gładką konsystencję zdjąć z ognia. Doprawić do smaku solą lub sosem sojowym, przelać do słoiczków. Można używać jako marynaty do tofu, sosu do warzyw lub sałatek, w lodówce może stać przez kilka miesięcy.

Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:

Śliwkowy sos BBQ.

Śliwkowy sos BBQ.

Sos satay.

Sos satay.


  1. Marto,ile cm mam rozumiec pod pojeciem 'galazka rozmarynu'? Nie chce wyjsc na natarczywca,ale roslina ta jest b.aromatyczna i w tym przypadku dlugosc ma znaczenie;)

  2. Marto, dziękuję za przepisy na sosy – przydadzą się bardzo podczas sezonu grillowego. Chciałabym Cię zapytać czy nie rozważyłabyś może zakładki "raw" na swoim blogu? Ja wiem, że najlepsze przepisy na nerniki i inne surowe słodkości znajdę właśnie na Twoim blogu!

  3. A ja poproszę o alternatywę dla wędzonej papryki! Napaliłam się, żeby zrobić oba sosy, mam wszystkie składniki prócz tego jednego. I cóż mam począć? 🙁

    • Zamiast wędzonej papryki możesz dorzucić wędzoną śliwkę, lub kawałek wędzonego jabłka albo gruszki – popytaj w małych warzywniakach, tam zawsze się znajdą takie rzeczy 🙂 W najgorszym przypadku możesz też wędzony element pominąć, tragedii nie będzie 🙂

  4. Już w 8 sklepach pytałam o wędzoną paprykę, i w eko i w kuchniachświata i w delikatesach. Nikt o niej nie słyszał :/ gdzie to kupić???

  5. Onna, jeżeli jesteś z Warszawy to pod Halą Mirowską na straganach z przyprawami za 2 zł torebeczka, a jak nie to zawsze zostaje allegro.

  6. Wczoraj zrobiłam sos BBQ (byl dodatkiem do burgerów z buraka). Miał bardzo bogaty smak, ale dla mnie był trochę za słodki. Czy można ograniczyć ilość dodawanego cukru np. do 1 – 2 łyżek.? Czy keczup można zastąpić np. Passatą z dodatkowymi przyprawami?
    Wegeburgery robiłam pierwszy raz – wyszły wspaniale. W przepisie z TVN opis był dość zwięzły, więc chciałbym upewnić się: czy buraki powinnam zetrzeć na drobnej tarce, a czerwoną cebulę podsmażyć?
    Małgosia

    • Małgosiu, w sosie BBQ wszystko zależy od keczupu, jakiego się użyje – dlatego jeśli Twój sos był Twoim zdaniem za słodki, to możesz śmiało ograniczyć cukier do 1 łyżki 🙂 A przy burgerach buraczanych ja buraki trę na grubej tarce, cebulę zawsze dodaję surową.

  7. Zrobiłam śliwkowy sos BBQ i jestem zachwycona! Oczywiście zabrakło mi wędzonej papryki (szukam od miesięcy, chyba w końcu kupię przez internet…), a zamiast świeżego rozmarynu dodałam suszony ale sos był obłędny i doskonały zanim jeszcze go przyprawiłam solą i pieprzem! Marto, nie wiem jak to robisz, ale Twoje przepisy są idealne, staram się robić wszystko dokładnie tak samo (choć czasem czegoś zabraknie) i efekty są zdumiewające 😀 Następnym razem muszę zrobić satay 😉

    Shin

    • Shin, wędzona papryka jest do kupienia w Marks&Spencer lub przez internet – więc zamawiaj, zobaczysz wtedy, jak pyszny jest ten sos z wędzonym aromatem! 🙂

  8. Dla mnie również sos jest za słodki. Dlatego zmieszałam go z sosen jogurtowym i takie połączenie było rewelacyjne. Sos sam w sobie jest bardzo dobry, ale następnym razem dodam o połowę mniej cukru 🙂

  9. Mimo, że weganką nie jestem, ani wegetarianką prawdziwą (choć stronię od mięsa), to Twój blog stał się ostatnio moim numerem jeden wśród blogów kulinarnych (a konkurencja jest zacna). Czego nie zobaczę, to muszę natychmiast zrobić, co zrobię, to od razu zostaje wpisane w stały repertuar. Tak też było z sosem BBQ – wyszedł idealnie taki jak sobie wyobrażałam, choć ja od siebie dodałam jeszcze szczyptę cynamonu i łyżkę kakao. Teraz czekam na zamówiony blender i będę robić sos satay. Pozdrawiam!

  10. Wszystko fajnie, ale czy możesz podawać składniki w gramach i mililitrach? Są różne szklanki, a czasem 10 ml potrafi zrobić różnicę. Poza tym odmierzanie keczupu czy masła orzechowego szklanką nie jest ani wygodne, ani ekonomiczne.

    • Szklanka w moich przepisach oznacza zawsze 250 ml – dlatego łatwo sobie też policzyć, ile wynoszą części szklanki 🙂

  11. Bardzo podoba mi się blog oraz przepisy. Ale zawsze mam wrażenie, ze nie jest to jedzenie dla przeciętnego człowieka. Z tego tylko powodu, że połowy składników zwyczajny obywatel w swojej spiżarni nie ma. Więc albo zostaje zakupienie kilku produktów, (i taki sos staje sie dość drogi) albo darowanie sobie i wyciśnięcie czosnku z koperkiem do jogurtu.

    • edigre 🙂 też miałam takie wrażenie zmieniając swoje nawyki żywieniowe [przechodząc na weganizm]. Teraz coś, co kiedyś było dla mnie dziwactwem jest już normą, zawsze mam na stanie i agar, i mleko kokosowe, i wędzoną paprykę czy kumin 🙂 warto zrobić nowe zakupy i szaleć, szaleć, szaleć i odkrywać nowe smaki!

  12. Zrobiłam oba sosy – o LUDU!!!!! ale one pyszne. ten ze śliwkami MAGIA…. a ten SATAY to ulubiony sos mojego męża od dzisiaj 🙂 jedliśmy je całą majówkę i jeszcze kilka dni po, ale co tam 🙂 uwielbiam :)))))))) dziękuję

  13. Jak już raz składniki z długiej listy zostaną zakupione, to każdy kolejny przepis staje się dostępny i możliwy do zrealizowania bez specjalnych przygotowań.

  14. BBQ jest boski, myślałam że zjem zanim ostygnie 😉 Też się obawiałam, że nie znajdę papryki wędzonej, ale okazało się, że jest pod domem w Carrefourze – firma "Ten smak"

  15. A czy do sosu BBQ dodajemy cebulę? na zdjęciu się ona pojawiła a w przepisie jej nie ma… wiem, że to troszkę głupie pytanie ale jakoś nie daje mi ta cebula spokoju.
    A sos wyszedł pyszny, troszkę za słodki ale to chyba wina ketchupu, którego użyłam.
    Pozdrawiam
    Matylda

      • BBQ jest wspaniały. Pierwszy raz z przepisu. Następne z modyfikacją, żeby był bardziej wędzony robię że śliwek wędzonych i większej ich ilosci, za to mniej goździków. Odpowiadając na czyjeś pytanie: wekuję ten sos w sloikach. Mozna, a nawet trzeba, bo wędzone śliwki są dostępne tylko w grudniu.

  16. Śliwkowy sos BBQ jest po prostu wspaniały, właśnie skończyłam go robić na dzisiejszego grilla 🙂
    To moja pierwsza wizyta na Pani stronie, ale na pewno nie ostatnia 🙂 Pozdrawiam 🙂

    • Organicznie nie znosze kolendry, Rozumiem, ze bez niej sos nie bedzie tak wyrazisty, ale, czy faktycznie bym go zrujnowala gdybym pominela ten skladnik? Bede wdzieczna za odpiwuwdz ��
      pozdrawiam – Ola

  17. Czy ktos z Was moze mi podpowiedziec, czym zastapic kolendre w sosie satay? No, nie znosze tej zielonej paskudy, a pietruszka w tym sosie jakos mi sie nie widzi. Z gory dzieki za odpowiedz 🙂
    Pozdrawiam – Ola

    • Masło orzechowe jest niezbędne, ale możesz użyć masła z innych orzechów lub nasion – na przykład masła migdałowego, nerkowcowego lub z nasion słonecznika 🙂

  18. Marto a mogłabym prosić o przepis jak robiłaś je w TM ? ( bo widziałam na fb że robiłaś :)))) ja bez niego jestem już jak bez ręki i nic nie umiem zrobić ;p a boje się przedobrzyć z obrotami czy temperaturą… Będę baaardzo wdzięczna :)))

  19. Marto a mogłabym prosić o przepis jak robiłaś je w TM ? ( bo widziałam na fb że robiłaś :)))) ja bez niego jestem już jak bez ręki i nic nie umiem zrobić ;p a boje się przedobrzyć z obrotami czy temperaturą… Będę baaardzo wdzięczna :)))

  20. Przetestowałam sporo przepisów z Twojego bloga i wszystkie są rewelacyjne. Te sosy jednak mi nie podeszły 🙁 Leżą w lodówce i nie wiem z czym to zjeść, bo szkoda mi wyrzucic ze względu na ilość pracy i składników. Może polecisz z czym mogłoby to być bardziej zjadliwe? Został mi głównie sos satay

    • Spróbuj upiec marchew, pietruszkę i buraczki, a następnie podać z sosami – w tej wersji na pewno Ci zasmakują!

  21. Sos BBQ obłędny- właśnie zrobiłam i boczniaki się marynują, syn również zachwycony:-) Ja nie dodałam w ogóle cukru i dla mnie w smaku idealny – wielkie dzięki:-)

  22. Zrobiłam dzisiaj sos BBQ, ale wyszedł mi pieruńsko słony. Nie wiem czemu. Właśnie go ratuję ziemniakami. Pewnie też jak się doda do czegoś zupełnie niesłonego, to też będzie dobrze. Mam nadzieję 🙂

  23. Śliwkowy BBQ to jest po prostu petarda! Będzie to mój stały punkt nie tylko na grila, ile tam się smaków przeplata podczas jedzenia ❤️

  24. Marta, sos BBQ jest po prostu oblędny:D moi goście wyjedli calutki przy jednym posiedzeniu grillowym:DD rewelka, teraz muszę zrobić ten satay – pozdrawiam;)

  25. Czy można dodać kolendrę kulki (lub mielone nasiona) zamiast liści, bo nie mogłam dziś nigdzie na szybko kupić. Wiem, że to nie to samo, choć nie jestem pewna jaka jest różnica w smaku między liśćmi a kulkami, ale czy jeśli dam kulki to zepsuje to smak sosu?? Czy może lepiej po prostu nie dawać wcale i te liście pominąć??

    • Maju, zamiast liści kolendry możesz zawsze dodawać liście pietruszki – są lekko podobne w smaku 🙂

  26. Marto, sos Satay obłędny w smaku! Tylko że wyszedł nam bardzo rzadki, a piszesz, że jest gęsty ? Co mogło pójść nie tak? Może za duża puszka 400 ml mleka kokosowego?

    • Aniu, mleczka kokosowe w Polsce mają różną gęstość – ale spokojnie, da się to łatwo naprawić. Wlej go na patelnie i pogotuj 5 minut, zredukuje sie 🙂

  27. Pani przepis na sos bbq był dla mnie wyjściowym do stworzenia własnego. Ma pani wspaniałe wyczucie smaków. Ja swój robię z dużą ilością wędzonych śliwek, które można kupić w okolicach Bożego Narodzenia na ryneczku i wekuję go. Polecam.

  28. Jak się przyczepiłam do tego sosu BBQ, to robię go co roku do słoików. Jest nieziemski. Dziękuję za przepis! Lepszego nie jadłam 🙂

  29. Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spróbuj również:

Wszystkie ciastka na tej stronie są zupełnie wegańskie!

Jadłonomia dba o Twoje dane i wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego działania strony internetowej (cookies techniczne). Dodatkowo prosimy Cię o zgodę na używanie cookies dla personalizacji treści i doskonalenia Jadlonomii (cookies analityczne). Więcej na ten temat możesz przeczytać w Polityce prywatności i cookies.

Zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie w ustawieniach przeglądarki, ale wyłączenie cookies technicznych może skutkować niepoprawnym funkcjonowaniem naszej strony.