Pamiętam, jak rok temu po raz pierwszy zabrałam się za przepisy z pokrzywą. Przygotowałam się do eskapady zbierawczej, pakując na rower dwie pary rękawiczek, nożyczki oraz kanapkę na drogę i tak wyposażona pojechałam szukać pierwszych pokrzyw.
Z wielką dumą nazbierałam pełen koszyk i wracałam do domu wyobrażając sobie ogromny garnek zupy z pokrzywy. Jakie było moje zdziwienie, kiedy po oberwaniu liści i zalaniu ich bulionem pokrzywy wystarczyło co najwyżej na jedną anorektyczną porcję. Dlatego w tym roku postanowiłam zebrać wszystkie pokrzywy z okolicy i zrobić z nich nie tylko zupę, ale też przepyszne drożdżówki z pokrzywowym pesto inspirowane przepisem z fesjbukowego profilu Chwasty Na Stół.
wersja do druku
Drożdżówki z pokrzywowym pesto
- Czas przygotowania: 45 minut + 1 h 15 wyrastania i pieczenia 45M
Składniki na 8 - 10 drożdżówek:
Składniki na ciasto:
200 g mąki pszennej
dwie czubate łyżki mąki pszennej razowej
pół szklanki ciepłej wody
dwie łyżeczki suchych drożdży
½ łyżeczki cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżki oliwy
Składniki na pesto:
2 szklanki liści pokrzywy
1 szklanka uprażonego słonecznika
pół szklanki delikatnego oleju
2 łyżki kopru
ząbek czosnku
łyżeczka soku z cytryny
pieprz i sól
Przygotowanie:
- Wyrabiam ciasto. Mąkę mieszam z drożdżami, solą i cukrem, następnie dodaję wodę i oliwę. Ciasto wyrabiam w maszynie do pieczenia chleba lub robotem kuchennym z hakiem do ciasta drożdżowego przez około 5-10 minut, następnie ciasto przykrywam i zostawiam do wyrośnięcia na przynajmniej pół godziny, a najlepiej na 1-1 ½ godziny.
- W międzyczasie przygotowuję pesto. Wszystkie składniki wkładam do naczynia blendera i miksuję na jednolitą masę, próbuję i doprawiam do smaku pieprzem i solą.
- Wyrośnięte ciasto wałkuję na kształt prostokąta i smaruję gotowym pesto. Zwijam wzdłuż dłuższego boku, gotowy rulon kroję na 2 centymetrowe plastry i układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
- Piekę w temperaturze 200 stopni przez 10-15 minut do czasu zezłocenia się ciasta. Najbardziej lubię jeszcze gorące z zupą szczawiową.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/drozdzowki-z-pokrzywa/
świetnie brzmi a pewnie jeszcze lepiej smakuje, nie widziałam wcześniej takiego wykorzystania pokrzywy ; ))
pokrzywę znam tylko z herbaty.
chociaż kiedyś widziałam makaronw sosie z pokrzy, trochę mnie odstraszył.pięknie wyglądają Twoje kąski, ale ta pokrzywa… intryguje, ale chyba mnie jeszcze przerasta.
widocznie nie dojrzałam jeszcze do miana prawdziwego kucharza.
Nie ma się czego bać, pokrzywa wcale nie jest taka straszna! Ale z Ciebie i tak jest kucharka na sto dwa, niezależnie od tego czy czujesz mięte do pokrzywy czy nie 🙂
to pesto jest świetne!chyba się wybiorę jutro na zbiory;)
Mam takie same doświadczenia – zawsze wielkie zdziwienie, jak to możliwe, że po przerobieniu z wielkiej góry przebranej pokrzywy robi się garstka :))) Bardzo podobają mi się takie wytrawne, wiosenne bułeczki 🙂 Pozdrawiam!
Czy do pesto potrzebna jest pokrzywa specjalna, czy może być taka z pod krawężnika?
Świetni przepis, w ogóle mam słabość do wypieków w kształcie ślimaka 😀
Tylko ten olej lniany?! Nie wolno go przecież podgrzewać do temperatury wyższej niż pokojowa. W ogóle przechowuje się go w lodówce i wyjmuje na chwilę by tuż przed podaniem skropić potrawę lub zrobić pastę budwigową. Podgrzewanie oleju lnianego zamienia go w truciznę 🙁
Już poprawione, chodziło o olej roślinny 🙂
a ile drożdżówek wychodzi z podanych proporcji? bo nie wiem, dla ilu przyjaciół na kolacji wystarczy 🙂
Myślę, że wyjdzie około 8-10 małych ślimaczków.
dziś wysłałam mężusia po pokrzywę i mam zamiar zrobić te drożdżówki – zamiast tych suchych drożdży ile mogę dodać takich w kostce? wie ktoś może?
Kamila
ojej cudne!
Czy ślimaczki udałyby się z farszem do pasztetu soczewicowego ze śliwką, czy farsz nie wypłynie? Pozdrawiam serdecznie ☺
Udadzą się! Cienko go rozsmaruj i będzie pycha 🙂
Dziękuje ☺
Pyszności. Muszę zrobić dopóki są świeże pokrzywy 🙂
Uwielbiam je jak wiele innych przepisów z twojego bloga i ksiazek ❤️
Jestem pod wrażeniem tego przepisu, że to jest takie smaczne. To cudowne, że skladnik są na wyciagnięcie ręki.
A jeśli chodzi o koper – 2 łyżki świeżego czy suszonego? i chodzi o koper czy kloperek bo zdjęcie z blendera raczej pokazuje koperek niż pokrzywę – więc mam wątpliwości..