Przepis na idealny, klasyczny hummus to chyba najpopularniejszy przepis na blogu, a przy okazji jeden z najczęściej powracających przepisów w mojej kuchni. Jednak ostatnio zamiast tradycyjnej cieciorkowej pasty wciąż ukręcam sobie różowy, przepyszny hummus z burakiem.
Hummus z dodatkiem warzyw jest naprawdę przepyszny. Miękki burak, pieczona marchewka albo kawałek słodkiego ziemniaka niesamowicie podkręcają smak oraz dają hummusowi lekką konstystencję. Do pasty dodaję wtedy o połowę mniej tahiny niż w oryginalnym przepisie oraz nie dodaję wody – warzywa wystarczająco rozrzedzają pastę. W przypadku buraka dodaję również dużo soku z cytryny i czosnku, słodki burak lubi wyraźne aromaty. Do tego jeszcze koniecznie czarnuszka albo mieszanka za’atar na szczyt hummusu i nic więcej mi nie potrzeba.
wersja do druku
Hummus z burakiem
- Czas przygotowania: 1 godzina + 1 godzina pieczenia + noc namaczania 1M
- Stopień trudności: trudne
Składniki na jeden słoik:
1 szklanka suchej ciecierzycy
½ szklanki tahiny
1 średni burak
sok z połowy cytryny
1-2 ząbki czosnku
2 łyżeczki sody oczyszczonej
sól
do podania: kilka kropli oliwy, czarnuszka albo przyprawa za’atar
Przygotowanie:
- Ciecierzycę zalać dużą ilością zimnej wody, dodać łyżeczkę sody oczyszczonej i zostawić na noc.
- Następnego dnia ciecierzycę odcedzić, opłukać i zalać świeżą wodą także z łyżeczką sody. Gotować na średnim ogniu, uważając na kipiącą białą pianę – cieciorka będzie gotowa, kiedy ziarenko po naciśnięciu palcami będzie się rozchodzić i będzie maślane w środku. To ważne, aby ciecierzyca była bardzo miękka – ugotowanie do tego stopnia miękkości zajmuje około 30-50 minut.
- W międzyczasie buraka upiec w folii lub ugotować do miękkości, pieczenie zajmuje około godziny, ale burak jest wtedy dużo słodszy i smaczniejszy. Ważne jednak, aby był naprawdę dobrze upieczony i bardzo miękki.
- Ugotowaną ciecierzycę należy dokładnie opłukać w zimnej wodzie, dodać tahinę z czosnkiem i wszystko utrzeć ręcznym blenderem. Następnie dodać buraka, sok z cytryny i wszystko utrzeć na bardzo gładką masę, na koniec doprawić do smaku solą albo większą ilością cytryny lub czosnku. Jeść posypane czarnuszką lub za’atarem z ulubionym pieczywem.
Spróbuj innych potraw z tymi składnikami:
Przepis z bloga Jadłonomia:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/hummus-z-burakiem/
Już dawno straciłam głowę dla humus. Za burakami bardzo długo nie przepadałam, a teraz zaczynam je powoli uwielbiać. Przepis na pewno do wypróbowania! 🙂
To jak spróbujesz humusu z burakiem na pewno się polubicie 🙂
Tyle czekałam na ten przepis, lecę do kuchni! Dzięki! 🙂
Oj będzie uczta jutro, robię z podwójnej porcji ;P
świetny pomysł! Uwielbiam hummus! 🙂
Piękny! Spodziewałam się ciemnoczerwonego koloru, a tu taki piękny indyjski róż. 🙂
o kurna ,a kolor czarujący
Buraczany! 🙂
też taki robię 🙂
chetnie przetestuje ta wersje humusu.mozna wiedziec w jakim celu dodaje sie sode?
dziekuje
Dzięki sodzie ciecierzyca znacznie szybciej się gotuje i pęcznieje. Żeby rozgotować cieciorkę do tego stopnia jaki potrebny jest na hummus, bez użycia sody zajęłoby to około 5 godzin 🙂
CO TO JEST TA TAKINA? GDZIE MOŻNA JO DOSTAĆ?
Tahina to pasta z sezamu – można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością, w kuchniach świata oraz sklepach z żywnością arabską.
Można też ją przygotować własnoręcznie w domu:)
Można też zrobić pastę tahini własnoręcznie w domu 🙂
ooooooooo, a ja własnie zjadłam ostatnią porcję wczoraj na gryczanych gofrach z warzywami … tylko pojawił się mały problem z tym czosnkiem, myslałam, że jak dam 1 ząb to bedzie spoko a jedna koleżanka w pracy tak była zdegustowana tym, że ode mnie śmierdzi czosnkiem, że ja wymiekłam dosłownie 🙁 ja uwielbiam czosnek i dlaczego on tak musi smierdzieć, choc domniemam, że niektórzy ludzie są zbyt przewrażliwieni na tym punkcie, a może to mam czosnkowo-zapachową znieczulicę ponieważ dodawałabym go jak najcześciej … ?
Trudno mi wyrokować w sprawie czosnku, dwa ząbki to dość sporo ale skoro Ty dałaś tylko jeden to naprawdę jest to jedynie delikatny dodatek do hummusu 😉 Koleżanka musi być naprawdę wrażliwą osobą, pozazdrościć 🙂
też tego nie rozumiem – czosnek to prawdziwy kulinarny afrodyzjak! kiedy tylko go wyczuję już wiem, że coś smacznego dzieje się w okolicy 🙂
i ten kolorek jest SUPER!!!
ja nie uzywam sody i też mi smakuje, więc uważam, że to zbyteczne…
Soda nie jest konieczna, ale dzięki niej naprawdę dużo łatwiej i szybciej gotuję się cieciorkę – hummus powinien być aksamitnie gładki i maślany, dlatego ciecierzyca musi być bardzo rozgotowana.
Ale bym zjadła 🙂 Świetny pomysł!
robie jutro. na wynos jako dip do warzyw… zobaczymy…:)
Hummus jako dip do warzyw jest zawsze najlepszy, smacznego! 🙂
Hummus i burak to genialne połączenie!
Najpierw zakochaliśmy się z rodziną w twoim humusie idealnym, dlatego w czwartek postanowiliśmy spróbować też tego – rewelacja! Dodaliśmy jeszcze więcej czosnku i to chyba najpyszniejszy dodatek na chleb, jaki znam 😀 A z surowymi warzywami to już był kosmos 😀 Dzięki za przepis, polecam wszystkim! 😀
Jednym słowem, niech żyje hummus pod każdą postacią 😉
Wspaniały!
Zrobiłam i… pokochałam! Dziękuję pięknie, że prowadzisz ten blog, będę tu sobie zaglądać w poszukiwaniu inspiracji!
Renata
Renata, dziękuję baaaardzo <3
sode sie dodaje ,zeby pozniej nie byc zgazowanym 🙂
Ja używam ciecierzycy z puszki i tez hummus wychodzi smaczny. Mam pytanie czy do tych proporcji z tego przepisu wystarczy jedna puszka z cieciorka?
Do jakich warzyw ten hummus, może być dipem? :)+wspaniały blog!!!
Witam,
mam pytanie ile może stać w lodowce hummus z burakiem – mój stoi już tydzień i pojawiły się na nim różowe kropelki, czy to znaczy ze jego czas już dobiegł końca?
PS wyszedł pyszny 🙂
Zawsze robiąc hummus czułam jakiś dziwny posmak, którego nie mogłam namierzyć. Myślałam, że po prostu nie lubię hummusu, ale ostatnio kupiłam ten biedronkowy i bardzo mi smakuje, więc jednak lubię. 😀 Następnym razem spróbuje nie dodawać sody do gotowania, bo to ona jest pierwszym podejrzanym.
Może po prostu nie lubisz tahini? Do „kupnych” hummusów zawzse dodają śladowe ilości (resztę uzupełniając olejem rzepakowym), a hummusy z Jadłonomi mają zawsze jej solidną porcję.
Ile tego buraka trzeba piec tak mniej więcej ? 🙂
W przepisie jest napisane "około godziny", ale u mnie wychodzi nawet 50 min w 190 stopniach 🙂
Jeśli można to prosiłbym link do aukcji allegro z której Pani kupuje tahinę! dzięki
Krzysiek, bardzo proszę! 🙂
http://allegro.pl/ks-tahini-pasta-sezamowa-400g-prosto-z-libanu-i5096358041.html
Dzień dobry, jesli mam ciecierzyce z puszki, to ile powinnam jej użyć?
Maga, hummus z ciecierzycy z puszki nie jest zbyt smaczny – ma grudki i jest rzadki. Jeśli jednak naprawdę nie masz innego wyjścia ciecierzycę z jednej puszki odcedź, następnie podgotuj przez 15 i ciepłą miksuj tak jak w przepisie 🙂
Mnie chyba wyszedł za gęsty… zdecydowanie za gęsty 😛 prawie zabiłam blender, a słaby to on nie jest 😉 Do tego użyłam domowej tahiny i zdominowała całkowicie smak, nawet czarnuszka ledwo się przebija… no ale cóż, kiedyś spróbuję jeszcze raz 🙂
Dziabka, jeśli hummus jest za gęsty dolej wody albo soku z buraka! 🙂
Dzięki Marta, następnym razem spróbuję się tak ratować 🙂 Dopiero zaczynam moją hummusową podróż, ale na pewno prędko się ona nie skończy 😉 Omnomnom! 🙂
Czy można mrozić hummus? 😀 Zawsze wychodzi mi go za dużo jak na mnie jedną i niefajnie mi jest kiedy muszę wyrzucić 🙁
Można, cieciorkę ugotowaną też można! 🙂
Dobre! 🙂 Dzięki